Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na spotkanie z dwoma papieżami

Przybędą ze 175 krajów świata. Jedni autokarami i pociągami, inni samolotami. Jeszcze inni przyjadą na rowerach. Tłumy współczesnych Mędrców, którzy chcą oddać pokłon Jezusowi.

Rynek w Olkuszu. 3 sierpnia wyrusza ponad-stuosobowy peleton. To nie wyścig pokoju ani tour de Pologne, ale... Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii.
Aby wziąć w niej udział, trzeba było zapisać się już w zimie, przejść badania lekarskie i uczestniczyć w przynajmniej jednym wyjeździe kondycyjnym. Nic dziwnego – rowerzyści będą musieli pokonać prawie 3 tys. km.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego, połączona jest więc ze zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc w Niemczech. Po przekroczeniu granicy do polskich rowerzystów dołączą niemieccy. – Zależy nam, by uczestnicy nawiązali przyjaźnie, wymienili doświadczenia i łamali utarte stereotypy kulturowe – powiedział ks. Piotr Pilśniak, organizator pielgrzymki. – Po drodze mamy zaplanowanych kilkadziesiąt spotkań z młodzieżą. Gościć nas będą nie tylko wspólnoty katolickie, ale także ewangelickie, będzie więc okazja, by uczyć się ekumenizmu.

Na trasie będzie jeszcze jeden piękny akcent: ślub dwójki polskich pielgrzymów – Edyty i Oskara z Będzina. Poznali się pięć lat wcześniej w Rzymie, również na pielgrzymce rowerowej. Do Kolonii pojechali na tandemie. Podobno na ich ślub wybierają się prawie wszyscy mieszkańcy niemieckiego miasteczka Schwalbach…

Rekordowe dni
– Nasza droga do Kolonii ma przypominać podróż Mędrców. To jest trud, poszukiwanie i odkrywanie. Mędrcy wędrowali jako pielgrzymi, nieśli swoje dary, omijali zasadzki Heroda. Chcemy, aby młodzi doświadczyli czegoś podobnego – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Panujący wśród pielgrzymów duch sportowy zdaje się świadczyć o zrozumieniu tej prawdy. Na rowerach do Kolonii wyjechali nie tylko Polacy, ale także wielu Holendrów i Duńczyków.
Skoro o sporcie mowa, to warto również wspomnieć o rekordach tegorocznego spotkania. Do początku sierpnia w Niemieckim Biurze Organizacyjnym akredytowało się 6552 dziennikarzy, czyli więcej niż podczas światowego szczytu gospodarczego w Kolonii i w czasie berlińskich uroczystości związanych ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku. Rekordowa liczba pielgrzymów przybędzie – co zaskakujące – ze zlaicyzowanej Holandii. Zarejestrowało się tam już 1700 młodych osób, ale koordynator wyjazdu Roger Schols uważa, że dzięki akcji „last minute” liczba ta może wzrosnąć nawet do 4 tys.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego