Nowy numer 3/2021 Archiwum

Uniwersytet staje się pełniejszy

Delegacja władz uniwersytetu wraz z Arcybiskupem katowickim udała się i do Ojca Świętego, aby podziękować za powołanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Spełnione oczekiwania Ślązaków
Słowo rektora UŚ prof. dr. hab. Janusza Janeczk

Ojcze Święty! Ważnym powodem, dla którego prosiliśmy Waszą Świątobliwość o łaskawe przyjęcie delegacji Uniwersytetu Śląskiego, była chęć osobistego podziękowania za życzliwość i wsparcie udzielone nam w czasie tworzenia Wydziału Teologicznego w strukturze naszej uczelni.

Dla Uniwersytetu Śląskiego – jednej z największych polskich uczelni, w której murach kształci się około 45 tys. studentów – erygowanie Wydziału Teologicznego w 2000 roku było potwierdzeniem, że mimo młodego wieku w swojej misji nawiązuje do chrześcijańskich korzeni wielowiekowego uniwersytetu europejskiego. Było też spełnieniem oczekiwań kilku pokoleń Ślązaków. Przed niespełna 60 laty ks. dr Stanisław Maśliński, ówczesny rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, przedstawiając racje za utworzeniem wydziału teologicznego w strukturze nieistniejącego jeszcze uniwersytetu, wskazywał, że „nieustanne i z natury rzeczy konieczne spotkanie się myśli ludzkiej z zakresu nauk świeckich z myślą religijną dokonuje się najgłębiej, a zarazem w najczystszej atmosferze, w ramach i na poziomie naukowej wymiany myśli właściwej uniwersytetom”. Po czterech latach istnienia Wydziału Teologicznego możemy z satysfakcją potwierdzić te słowa.

Jest pewna symbolika w tym, że teologia, wypędzona przed ponad pięćdziesięciu laty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wróciła do jego córki, Uniwersytetu Śląskiego.

Godzi się podkreślić, że społeczność akademicka UŚ, dążąc od 1981 roku do utworzenia wydziału teologicznego, nie kierowała się pragmatyzmem czy utylitaryzmem. W naszych działaniach pobrzmiewało echo słów Waszej Świątobliwości o konieczności nadania kształceniu i badaniom uniwersyteckim wymiaru kontemplacyjnego, opartego na humanizmie chrześcijańskim. Pamiętaliśmy też inną myśl Waszej Świątobliwości o tym, że „rozum oświecony wiarą ma rozeznanie nadprzyrodzone”.

Niech za symbol naszej wdzięczności za zaangażowanie Waszej Świątobliwości w sprawy żywotne dla Uniwersytetu i nauki posłuży rzeźba autorstwa profesora Jana Hermy, przedstawiająca człowieka uskrzydlonego, wzlatującego ku doskonałości w nadziei i wierze.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama