Nowy numer 2/2021 Archiwum

Uniwersytet staje się pełniejszy

Delegacja władz uniwersytetu wraz z Arcybiskupem katowickim udała się i do Ojca Świętego, aby podziękować za powołanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Delegacja władz uniwersytetu wraz z Arcybiskupem katowickim udała się i do Ojca Świętego, aby podziękować za powołanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Delegacja została przyjęta przez Jana Pawła II na audiencji prywatnej w czwartek 13 stycznia o godz. 11.00. Uniwersytet Śląski reprezentowali: rektor prof. Janusz Janeczek, dwaj prorektorzy - prof. Wiesław Banyś i prof. Wojciech Świątkiewicz, dziekan Wydziału Teologicznego - ks. prof. Wincenty Myszor, poprzedni rektor UŚ prof. Tadeusz Sławek oraz prof. Jacek Jania. Towarzyszył im prezydent miasta Katowice Piotr Uszok. Inicjatywa tej rzymskiej wizyty wyszła od władz uniwersytetu.

Podczas spotkania z Papieżem słowo wdzięczności wygłosili najpierw arcybiskup Damian Zi-moń, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UŚ, oraz rektor Janusz Janeczek. Metropolita wręczył Ojcu Świętemu album, przygotowany specjalnie na tę okazję, obrazujący etapy powstawania wydziału oraz jego nowego gmachu. Darem rektora była praca o zabytkach Górnego Śląska oraz rzeźba wręczana osobom zasłużonym dla uniwersytetu. Ojciec Święty zwrócił się do delegacji ze słowami pozdrowienia i błogosławieństwa dla wszystkich profesorów i studentów uniwersytetu. Podkreślił, że wraz z powstaniem wydziału teologicznego uniwersytet staje się pełniejszy, stwarza okazję wymiany myśli między nauką a wiarą i przyczynia się do skuteczniejszego poszukiwania prawdy.

Na zakończenie audiencji, w chwili prywatnej rozmowy, Papież wspominał swoje kontakty z biskupami katowickimi. - Biskup Bednorz by się ucieszył - stwierdził. Interesował się także losem budynku mieszczącego dawniej śląskie seminarium duchowne w Krakowie. W tym budynku on sam prowadził niegdyś wykłady dla kleryków ze Śląska.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego ery-gowany został w roku 2000. Jesienią ubiegłego roku poświęcono i oddano do użytku nowy budynek wydziału. Gościem honorowym tej uroczystości był wtedy kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, który w imieniu Papieża nadzoruje działalność wszystkich wydziałów teologicznych na świecie. Aktualnie na Wydziale Teologicznym UŚ studiuje prawie 1000 studentów, w tym 200 kleryków.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama