Nowy numer 03/2020 Archiwum

Nowi kardynałowie

Watykan. Nazwiska 23 nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI na zakończenie audiencji ogólnej 17 października. Zapowiedział, że 24 listopada odbędzie się w Watykanie drugi konsystorz obecnego pontyfikatu, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie.

Jednym z nich jest Polak abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Papież wyznał, że pragnął także wynieść do godności kardynalskiej zmarłego dzień wcześniej bp. Ignacego Jeża.
Wśród nowo mianowanych purpuratów są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej i pasterze różnych stolic arcybiskupich.

Tę pierwszą grupę reprezentują – oprócz abp. Ryłki – prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Leonardo Sandri, wielki mistrz Zakonu Grobu Pańskiego w Jerozolimie John P. Foley, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” abp Paul Josef Cordes, gubernator Państwa-Miasta Watykańskiego abp Giovanni Lajolo, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego Raffaele Farina i archiprezbiter Bazyliki św. Piotra abp Angelo Comastri.

Wśród arcybiskupów diecezjalnych kardynałami zostali: Agustin García-Gasco Vicente z Walencji, Seán Baptist Brady z Armagh (Irlandia), Lluís Martínez Sistach z Barcelony, André Vingt-Trois z Paryża, przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej arcybiskup Genui Angelo Bagnasco, Théodore-Adrien Sarr z Dakaru, Oswald Gracias z Bombaju, Francisco Robles Ortega z Monterrey w Meksyku, Odilo Pedro Scherer z Săo Paulo, Daniel N. DiNardo z Galveston-Houston (USA) i John Njue z Nairobi.

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 202 członków – najwięcej w dziejach Kościoła katolickiego. Pochodzą oni z 70 krajów, nie licząc Państwa-Miasta Watykańskiego, którego obywatelami są np. kardynałowie kurialni. W tej liczbie są trzy kraje, które do tego czasu nie miały kardynałów: Irak, Kenia i Senegal. Spośród 202 kardynałów 157 mianowanych było przez Jana Pawła II, 41 przez Benedykta XVI i 7 przez Pawła VI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama