Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rozmowy o Kościele w Chinach

Watykańska narada. Pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertonego 19 i 20 stycznia w Watykanie odbyła się narada na temat sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach. To pierwsze formalne rozmowy polityczne nt. Chin za pontyfikatu Benedykta XVI.

Przed rozpoczęciem obrad rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL powiedział, że „Chiny pragną nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych z Watykanem”. Powtórzył znane warunki stawiane przez władze: zerwanie stosunków z Tajwanem, uznanie władz w Pekinie za jedyny prawowity rząd chiński oraz zgoda Watykanu na mianowanie biskupów przez Kościół chiński bez zgody Watykanu.

W wystąpieniach uczestników watykańskiej narady przebijała wola kontynuowania dialogu z władzami rządowymi na rzecz przezwyciężenia nieporozumień. W wydanym po spotkaniu komunikacie napisano: „Z głęboką wdzięcznością przyjęto do wiadomości świetlane świadectwo, jakie dają biskupi, kapłani i wierni, którzy, nie idąc na kompromisy, dochowali wierności Stolicy Piotrowej, czasem nawet za cenę wielkich cierpień”. Benedykt XVI napisze list do katolików w Chinach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama