Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wierność i oddanie

Watykan. O podjęcie na nowo dziedzictwa Jana Pawła II: poszukiwania Prawdy, pójścia za Chrystusem i niesienia wszystkim orędzia Ewangelii – zaapelował Benedykt XVI w rocznicę śmierci swego poprzednika. Na Różaniec z Papieżem w intencji Jana Pawła II przybyło ok. 100 tys. pielgrzymów z całego świata (na zdjęciu).

„Jak podsumować życie i ewangeliczne świadectwo tego wielkiego Papieża? – pytał Benedykt XVI. – Moglibyśmy spróbować to uczynić, przywołując dwa słowa: »wierność« i »oddanie« – całkowita wierność Bogu i bezgraniczne oddanie swej misji Pasterza Kościoła powszechnego.

Wierność i oddanie, które okazały się bardziej jeszcze przekonujące i wzruszające w ostatnich miesiącach, gdy wziął na siebie to, o czym pisał w 1984 roku, w liście apostolskim »Salvifici doloris«: Cierpienie jest w świecie po to, aby wyzwalało miłość, aby rodziło uczynki miłości bliźniego, aby całą ludzką cywilizację przetwarzało w »cywilizację miłości« (n. 30).

Choroba, którą znosił z odwagą, sprawiła, że wszyscy stali się bardziej wyczuleni na ludzki ból, na każdy ból, fizyczny i duchowy; nadała cierpieniu godność i wartość, świadcząc o tym, że człowiek ma wartość nie ze względu na swoją skuteczność czy swój wygląd, ale ze względu na siebie samego”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama