Nowy numer 49/2023 Archiwum

Rozpoczął się Synod Biskupów

Watykan. 2 października uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Benedykt XVI zainaugurował XI Zgromadzenie Zwyczaje Synodu Biskupów. Eucharystię z Papieżem koncelebrowało 256 biskupów z 118 krajów świata. Bazylikę watykańską wypełniły tysiące wiernych. Hasłem synodu są słowa: „Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła”.

W kazaniu Benedykt XVI krytycznie mówił o kondycji współczesnego człowieka, który często stara się usunąć Boga ze swego świata. „Chcemy posiadać świat i nasze życie w sposób nieograniczony. Bóg stanowi dla nas przeszkodę. Albo sprowadza się Go do pobożnego frazesu, albo też neguje się Go w całości, wyklucza z życia publicznego, tak aby utracić wszelki sens.

Tolerancja, która niejako przyzwala na Boga w prywatnej opinii, lecz odmawia Mu miejsca w przestrzeni publicznej, w rzeczywistości świata i naszego życia, nie jest tolerancją, lecz hipokryzją. Tam jednak, gdzie człowiek staje się jedynym panem świata i właścicielem samego siebie, nie może być sprawiedliwości” – powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał także o zapowiadanym przez Stary i Nowy Testament sądzie nad światem. „Groźba sądu dotyczy również nas, Kościoła w Europie, Europy i Zachodu w ogólności. W tej Ewangelii Pan woła także do naszych uszu słowa, które w Apokalipsie skierował do Kościoła w Efezie: Przyjdę do ciebie i ruszę świecznik twój z jego miejsca, jeśli się nie nawrócisz (2, 5). Również nam może zostać odebrane światło, i dobrze uczynimy, jeśli pozwolimy groźbie tej w całej jej powadze rozbrzmiewać w naszej duszy, wołając jednocześnie do Pana: Pomóż nam się nawrócić! Obdarz nas wszystkich łaską autentycznej odnowy!” – mówił Papież.

Wśród ojców synodalnych nie ma zaproszonych przez Benedykta XVI do udziału w obradach czterech biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas pierwszej konferencji prasowej sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Nikola Eterović powiedział, że biskupi „nie tracą nadziei” i do ostatniego dnia obrad będą czekać na biskupów z Chin.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy