Nowy numer 38/2023 Archiwum

Najbliższa podróż zagraniczna

Wizyta u prezydenta Włoch. 24 czerwca Benedykt XVI złożył pierwszą oficjalną wizytę prezydentowi Carlo Azeglio Ciampiemu.

Miała niezwykle uroczystą oprawę. Po przekroczeniu przez samochód papieski granicy watykańsko-włoskiej na Placu św. Piotra, miejsce w nim zajął wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch Gianfranco Fini. Na Placu Weneckim w imieniu miasta powitał Benedykta XVI burmistrz Rzymu Walter Veltroni. Stamtąd do Kwirynału orszak eskortowali kirasjerzy na koniach.

Na dziedzińcu pałacu Benedykta XVI powitał prezydent Republiki Włoskiej w obecności kompanii honorowej wojska. Odegrane zostały hymny włoski i watykański. W swoim przemówieniu Papież podkreślił, że Kościół „nie dąży do władzy i nie żąda przywilejów, nie liczy na korzyści społeczne czy polityczne”.

I dodał: „Kościół pragnie zachować i krzewić serdecznego ducha współpracy i intensywnej służby duchowemu i moralnemu wzrostowi kraju, z którym związany jest szczególnymi więzami; próba ich osłabienia i zerwania byłaby wyjątkowo szkodliwa nie tylko dla Kościoła, ale i dla Włoch”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast