Nowy numer 38/2023 Archiwum

GN Gliwice - poleca

Wychowanie do festiwalu

Wszystko zaczęło się w tzw. Piwniczce, działającej przy parafii w Gliwicach. Spotykający się tam studenci postanowili dać szansę pokazania się wielu zespołom działającym w tutejszym środowisku Duszpasterstwa Akademickiego. Na pierwszym festiwalu Cantate Deo, który odbył się w listopadzie 1981 roku wystąpiło trzysta osób - solistów i zespołów.

Po przerwie XVIII Festiwal Piosenki Religijnej Cantate Deo odbędzie się od 24 do 26 czerwca br. w muszli koncertowej parafii św. Jacka w Gliwicach Sośnicy. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Gliwickiej.

O przygotowaniach i idei festiwalu opowiada ks. Piotr Sikora, dyrektor Cantate Deo: Chcemy wrócić do pierwotnej idei festiwalu z 1981 roku, czyli dwudniowego przeglądu zespołów i trzeciego dnia prezentacji laureatów. Tak jak dawniej, czternastu uczestników przeglądu spośród wszystkich zgłoszeń wyłania jury. Czekamy na zgłoszenia zespołów amatorskich, działających w parafiach, domach kultury, śpiewających piosenkę religijną, ale jednocześnie reprezentujących pewien poziom artystyczny.

Chcemy dać im możliwość pokazania się i pewnego rodzaju promocji. Pierwotnie festiwal był kierowany przede wszystkim do studentów, dziś nasza publiczność jest bardziej różnorodna. Pojawiła się też nowa kategoria konkursowa – zespół dziecięcy. Jako organizatorzy widzimy konieczność wychowania na nowo młodzieży do słuchania tego rodzaju muzyki i do śpiewania piosenki religijnej.

A zarazem „wychowania” tego pokolenia do festiwalu. Trzeba zacząć już od gimnazjum. Na tegoroczny festiwal Cantate Deo przyjdą pewnie ci, którzy na nim wyrośli i być może przyprowadzą swoje dzieci. To będą różne pokolenia, dlatego chcemy dać im różnorodne propozycje. A przez to sprawdzić, jakie jest dzisiaj zapotrzebowanie na piosenkę religijną. Pierwszego dnia wystąpi Viola Brzozowska i New Day, a w sobotę Full Power Spirit, czyli chrześcijański hip hop. Na ostatni finałowy dzień chcemy zaprosić kogoś, kto byłby odniesieniem do festiwali sprzed lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast