Nowy numer 09/2024 Archiwum

Betlejem w Sztramberku

Miasteczko jak z bajki, a do tego specjał kulinarny i jaskinia popularna od milionów lat do dziś.

Sezon nie sezon, Sztramberk (w czeskiej pisowni Štramberk) jest zawsze piękny. Leżące w kraju morawsko-śląskim miasteczko zachowało historyczny układ urbanistyczny. Przyklejone do stoku góry, z zamkową wieżą, zwaną Trúba, na szczycie, robi wrażenie niezależnie od pory roku. Nawet grudniowy chłód i padający śnieg z deszczem nie odbierają uroku temu miejscu. Po prawdzie nieprzychylna aura nawet trochę pasuje do świątecznego klimatu „morawskiego Betlejem” – bo tak się często określa to miejsce. – Mówi się tak z powodu ukształtowania terenu i wyglądu domów, które piętrzą się jedne nad drugimi – wyjaśnia historyk Josef Hrček. Rzeczywiście, miasteczko odpowiada dawnym wyobrażeniom miejsca urodzenia Pana Jezusa, utrwalanym często na obrazach czy rycinach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka