Nowy numer 20/2024 Archiwum

Świat jest też domem Boga

O udziale człowieka w tworzeniu świata przez Boga, miejscu ekologii integralnej w duchowym nawróceniu i o wysiłkach Kościoła katolickiego ponoszonych dla ochrony stworzenia mówi o. prof. Joshtroom Isaac Kureethadam SDB.

Bogumił Łoziński: Brał Ojciec udział w konferencji z cyklu „Creatio Continua”, co można tłumaczyć jako współpraca człowieka z Bogiem w nieustannym stwarzaniu świata. Czy taki proces ma miejsce obecnie?

O. Joshtroom Isaac Kureethadam:
Tytuł konferencji zwraca uwagę, że świat jest stworzeniem Pana Boga, czymś uświęconym. Po drugie, podążając za myślą Tomasza z Akwinu, akt stworzenia trwa nadal, Bóg przez cały czas go podtrzymuje. Czymś unikatowym dla chrześcijańskiej tradycji jest to, że ten nieustanny akt stwarzania jest powierzony trosce ludzi i przez to my, jako chrześcijanie, też jesteśmy współtworzącymi. Jednak nie wypełniamy dobrze tego obowiązku bycia strażnikami stworzenia. Dlatego mamy kryzys ekologiczny, klimatyczny czy kryzys bioróżnorodności.

A czy nie jest gorzej – nie tylko przestaliśmy troszczyć się o świat, ale swoimi zachowaniami go niszczymy?

Rzeczywiście tak jest. Odeszliśmy od powierzonego nam zadania, które jest wyrażone w Księdze Rodzaju, gdy Bóg przykazuje Adamowi, aby doglądał i uprawiał ogród Eden, w którym został umieszczony. My ten ogród po prostu niszczymy. W tym kontekście Jan Paweł II w 2001 r. powiedział o grzechu ekologicznym, który popełniamy, gdy postępujemy wbrew Bożemu planowi. W Ewangelii św. Jana Jezus mówi, że przyszedł, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości, więc gdy działamy wbrew temu Bożemu zamiarowi, to można powiedzieć, że popełniamy grzech ekologiczny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego