Nowy numer 4/2023 Archiwum

Oddychaj!

„Nigdy nie powinniśmy tracić pamięci o Jezusie – nauczali Ojcowie Pustyni – Pamięć ta ma być tak nieustanna jak oddychanie”

„Panie doktorze, mam zaniki pamięci”. „Od kiedy?”. „Co, od kiedy???”
„Wiele z tego, czego wymaga Biblia, można zawrzeć w jednym słowie: «Pamiętaj!»” – pisał zmarły 50 lat temu chasydzki filozof i teolog Abraham Joshua Heschel. „Nigdy nie powinniśmy tracić pamięci o Jezusie” – nauczali Ojcowie Pustyni – Pamięć ta ma być tak nieustanna jak oddychanie”. Antoni Pustelnik przed śmiercią radził uczniom: „Zawsze wdychajcie Chrystusa” (Atanazy, Żywot św. Antoniego 91). Podobne słowa zanotował w swej homilii Grzegorz z Nazjanzu: „Trzeba bardziej o Bogu pamiętać, niż trzeba oddychać” (Mowa 27, 4). „Istnieje tylko jeden sposób czuwania nad duszą i jej pielęgnowania: polega on na tym, by z upragnieniem pamiętać o Bogu i zawsze mieć dobre zamiary” – dopowiadał Grzegorz z Nyssy.
Co ciekawe, to samo hebrajskie słowo oznacza „pamięć” i „męskie nasienie, plemnik”. Przekazujemy pamięć.
W jaki sposób pielęgnować tę pamięć i oddychanie Jezusem? Bardzo pomaga mi forma, która na dobre wchodzi w krew i dociera aż do serca: pielęgnowana przez chrześcijański Wschód „modlitwa Jezusowa”. To – w największym skrócie – nieustanne trwanie w obecności „Imienia ponad wszelkie imię”, przyzywanie go, otaczanie się nim jak szklanym kloszem. Echo krzyku Bartymeusza; „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!”.
Ojciec Stanisław Jarosz, góral spod Gubałówki jadąc samochodem szeptał nad kierownicą: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego zmiłuj się nade mną grzesznikiem”, „Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego zmiłuj się…”. Podjeżdżał właśnie na stację benzynową, gdy nagle jakiś facet bezczelnie zajechał mu drogę i wepchał się pod dystrybutor. Krewki paulin nie wytrzymał, otworzył okno samochodu i chcąc wyrazić swe najgłębsze oburzenie ryknął: „Panie Jezu, Chryste Synu Boga żywego…’’’. „Zrobiło mi się potwornie głupio i szybko odjechałem – śmiał się paulin – Jak widać ta modlitwa wchodzi w krew!”.
W Bogu nie ma cienia zmienności. Jest zawsze łaskawy i miłosierny. Pamiętasz?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się