Nowy numer 6/2023 Archiwum

Szef MSZ rozpocznie w środę wizytę w USA, będzie rozmawiał m.in. o wschodniej flance NATO

Relacje polsko-amerykańskie oraz zwiększenie obrony wschodniej flanki NATO są wśród kwestii, o których szef MSZ Zbigniew Rau ma rozmawiać podczas rozpoczynającej się środę czterodniowej wizyty w USA. Szef polskiej dyplomacji spotka się m.in. z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Jak podaje MSZ, Zbigniew Rau będzie przebywał w Waszyngtonie od środy do soboty i weźmie udział w edycji waszyngtońskiej Aspen Security Forum (ASF). Rau ma wziąć udział w panelu: "Nadeszła zima: obrona i bezpieczeństwo w Europie w stanie wojny". Organizatorzy podkreślają, że Aspen Security Forum to najważniejsza konferencja poświęcona bezpieczeństwu narodowemu i polityce zagranicznej w Stanach Zjednoczonych.

Szef polskiej dyplomacji odbędzie ponadto w Waszyngtonie szereg spotkań dwustronnych, w tym z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

"Przedmiotem moich rozmów, zarówno z sekretarzem Blinkenem, jak i innymi politykami amerykańskimi, będą przede wszystkim stosunki dwustronne z naszym największym sojusznikiem. Z drugiej strony kwestia wschodniej flanki NATO, zwiększenia odstraszania i obrony tejże flanki, tak jak jest to zgodne z ustaleniami ze szczytu (NATO) w Madrycie" - powiedział we wtorek Rau odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Dodał, że zapewne będzie też okazja do podsumowania ostatniego, niezwykle trudnego roku dla Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie roku. "Niezwykle trudnego dlatego, że organizacja ta została pozbawiona konsensusu poprzez świadome i celowe działania Rosji, która starała się podminować jej funkcjonowanie" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Polska w 2022 r. przewodniczyła pracom OBWE, podsumowanie tej prezydencji nastąpiło na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Łodzi.

Sekretarz Blinken nie był obecny na tym posiedzeniu z uwagi na odbywającą się w tym samym czasie wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Waszyngtonie. Stany Zjednoczone w Łodzi reprezentowała podsekretarz stanu Victoria Nuland. Szef polskiej dyplomacji spotkał się z nią na marginesie posiedzenia Rady Ministerialnej; tematami rozmowy były kwestie bezpieczeństwa w regionie OBWE oraz możliwości dalszego wsparcia walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze