Nowy numer 47/2022 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Premier Morawiecki w Kijowie

Relacja trwa

26.11.2022 18:51

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjskie wojsko przegrupowuje siły, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podano w komunikacie.

W ciągu minionej doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe cywilnych obiektów miasta Dniepr i cztery ostrzały ukraińskich pozycji i miejscowości z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.

Trwa przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych; te działania prowadzone są też na okupowanej części ukraińskiego terytorium - czytamy. W miejscowości Nowopetrykiwka w obwodzie donieckim zarejestrowano przeprowadzenie ćwiczeń strzeleckich dla zmobilizowanych. W dniach 22-23 listopada w miejscowości Staromłyniwka we wszystkich cywilnych budynkach zakwaterowano żołnierzy.

W mieście Połohy w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju wykryto miejsce więzienia ukraińskich jeńców wojskowych i cywilów, których zatrzymano pod zarzutem współpracy ze strukturami siłowymi Ukrainy. (https://tinyurl.com/yc8xns7n) (PAP)

26.11.2022 11:10

Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane – oświadczyła w sobotę w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic i przypomniała o śmierci dwóch osób, zabitych na terytorium Polski. "Tylko Rosja jest za to odpowiedzialna" – powiedziała.

"Hasło +Za wolność naszą i waszą+, które jednoczyło nasze narody przez stulecia, jest nadal aktualne dzisiaj. Ukraina bowiem walczy nie tylko o własną wolność, lecz także o naszą. I nasze wsparcie dla Ukrainy musi być i będzie kontynuowane" – oświadczyła Szimonyte.

Premier Litwy zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie zaczyna rozlewać się na terytoria innych państw.

"Litwa już dawno uprzedzała, że rosyjska wojna przeciw Ukrainie nie ma granic. W ubiegłym tygodniu zabitych zostało dwóch obywateli Polski. I tylko Rosja ponosi odpowiedzialność za to tragiczne zdarzenie" – podkreśliła szefowa litewskiego rządu. (PAP)

26.11.2022 10:50

Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę; wojna w Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej - powiedział w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, Ukrainy i Litwy.

"Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę. Rosja atakuje infrastrukturę cywilną Ukrainy, chce wygenerować ogromny kryzys humanitarny. To są barbarzyńskie działania. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby z tym walczyć" - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że Polska wspiera wysiłki obronne Ukrainy, wspiera też pomoc humanitarną, dlatego że kluczowym jest, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzące ciężkie miesiące zimowe.

"Ta wojna jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo możemy powstrzymać tę sytuację. (...) Niech żyje niepodległa Ukraina oraz przyjaźń pomiędzy Litwą, Ukrainą i Polską" - powiedział Mateusz Morawiecki. "Jestem pewien, że nasze solidarne partnerstwo doprowadzi do pokonania barbarzyńskich rosyjskich ataków" - podkreślił. (PAP)

26.11.2022 10:47

Działamy wspólnie, by zapewnić dostawy żywności z Ukrainy do Afryki oraz krajów azjatyckich, aby wspólnie zbudować lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów Ukrainy i Litwy.

Szef polskiego rządu przebywa w sobotę w Kijowie, gdzie spotkał się szefami rządów Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz Litwy Ingridą Simonyte, w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu wskazywał, że "działamy wspólnie, by zapewnić dostawy żywności z Ukrainy do Afryki obraz krajów azjatyckich, aby wspólnie zbudować lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach".

"Współpracujemy nie tylko w zakresie interesów Europy Środowej i Wschodniej, ale również na rzecz 70 mln osób w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, którym grozi głód" - podkreślił polski premier.

Zwracał uwagę, że rosyjska blokada ukraińskich portów jest w istocie blokadą instynktów ludzkich i humanitarnych. "Ukraina wraz z Polską i Litwą, naszymi partnerami europejskimi - robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odblokować ukraińskie porty, by móc eksportować zboże z Ukrainy do Afryki na Bliski Wschód" - mówił Morawiecki. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

26.11.2022 10:12

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

"Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, dlatego dziś nie możemy ociągać się z pomocą dla Ukrainy. Ta wojna zakończy się, kiedy odzyskany zostanie każdy dom, każda szkoła, każdy szpital i każda droga" – powiedział Morawiecki.

Premier zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności. "Polska, i jestem przekonany że Litwa, będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne” – podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że sobota na Ukrainie jest Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. W tym roku mija 90. rocznica sztucznie wywołanej przez komunistów klęski głodu w Ukrainie.

"Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać w Afryce i na środkowym wschodzie Azji” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. (PAP)

26.11.2022 09:41

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wizyty towarzyszy m.in. wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz oraz minister w KPRM Michał Dworczyk. (PAP)

26.11.2022 09:35

Premier Morawiecki w Kijowie   Premier Morawiecki w Kijowie KPRM

26.11.2022 09:31

CIR: premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa; złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. (PAP)

26.11.2022 09:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną - przypomina portal Kyiv Independent. (PAP)

26.11.2022 08:32

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał "New York Times".

Powołując się na administracje w Waszyngtonie i Kijowie gazeta podkreśla, że Ukraińcy używają intensywnie zaawansowanych technologicznie dział dostarczanych przez USA i ich sojuszników, ale broń ta wypala się po miesiącach nadmiernej eksploatacji. W wyniku tego zostaje uszkodzona lub zniszczona i jest zabierana z pola walki do naprawy. Obecnie jedna trzecia z około 350 haubic produkcji zachodniej przekazanych Kijowowi nie działa.

"Wymiana lufy haubicy, która może mieć sześć metrów długości i ważyć tysiące kilogramów, przekracza możliwości naprawcze żołnierzy w terenie i problem ten stał się priorytetem dla Dowództwa Europejskiego Pentagonu. W związku z tym założyło ono zakład naprawczy w Polsce. (…) Wysiłki na rzecz naprawy broni w Polsce, o czym wcześniej nie informowano, rozpoczęły się w ostatnich miesiącach. Stan broni Ukrainy jest chronioną ścisłą tajemnicą" – stwierdził "NYT".

Do najważniejszego sprzętu dla Ukrainy dziennik zalicza haubice standardu NATO z 155-milimetrowymi pociskami. Pentagon wysłał na Ukrainę 142 haubice M777, co wystarcza na wyposażenie około ośmiu batalionów. (PAP)

25.11.2022 21:38

W czasie obecnej wojny świat ciągle na nowo odkrywa miasta i miejscowości w Ukrainie, gdzie są bezimienne groby ludzi zamordowanych w taki sposób, że to nosi w sobie ślady ludobójstwa - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie ekumenicznej modlitwy pamięci za ofiary Hołodomoru na Ukrainie. (PAP)

25.11.2022 21:31

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon. Według wydanego komunikatu Austin i Lambrecht omówili "wspólne wysiłki, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić bezpieczeństwo wzdłuż wschodniej flanki NATO". Mieli też zgodzić się, by koordynować swoje działania w tych obszarach. Amerykanin miał przy tym pochwalić przywództwo Niemiec w dostarczaniu pomocy wojskowej Ukrainie, która ma "wielki pozytywny wpływ na zdolności Ukrainy, by bronić się przed rosyjską agresją". Do rozmowy telefonicznej doszło po tym, jak Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie amerykańskiego systemu Patriot; polski rząd zaproponował, by wyrzutnie umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską. (PAP)

25.11.2022 21:09

Najważniejsze teraz, to wzmocnienie możliwości obrony przed atakami rosyjskimi. Naszym zdaniem wzmocnienie dziś obrony całej Europy, to jest przede wszystkim wzmacnianie obrony Ukrainy - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wiceminister Jabłoński był pytany w Polsat News, czy systemy Patriot powinny trafić na Ukrainę. "To jest naszym zdaniem właściwy kierunek dlatego, że jeśli Ukraina jest atakowana (...) należy tę pomoc wzmacniać, nie tylko dlatego, że kierujemy się solidarnością, czy względami humanitarnymi, ale to jest też w naszym własnym interesie" - mówił. (PAP)

25.11.2022 20:51

Amerykańska rządowa agencja pomocy międzynarodowej USAID przekazała Ukrainie ponad 1000 generatorów prądu, aby szpitale, szkoły, służby ratunkowe, agencje rządowe i inne instytucje publiczne w tym kraju mogły dalej funkcjonować mimo rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę - poinformowała na Facebooku ambasada USA w Kijowie. (PAP)

25.11.2022 20:45

Nawet hipotetyczne próby zajęcia Kijowa przez armię Rosji są skazane na klęskę - podkreśliła administracja ukraińskiej stolicy w piątek. Władze poinformowały o trwających pracach nad wzmacnianiem obrony miasta. Ukraińska armia nie zauważa obecnie sił przeciwnika, które pozwoliłyby mu na napaść na miasto z kierunku północnego. "Tym niemniej to nie jest powód do zaniedbywania obrony stolicy i bezpieczeństwa obywateli" - przekazała administracja Kijowa na Telegramie (https://t.me/VA_Kyiv/475). Dodano, że trwają prace nad wzmocnieniem zdolności obronnych miasta, budowane są fortyfikacje. "Jakiekolwiek, nawet hipotetyczne, próby zajęcia przez przeciwnika stolicy są skazane na klęskę!" - czytamy w komunikacie, do którego dołączono zdjęcia przedstawiające obiekty obronne. (PAP)

25.11.2022 20:04

Działania podejmowane w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy, w tym kwestie dotyczące możliwości zakwaterowania, logistyki i opieki zdrowotnej - były wśród tematów spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i wojewodów, jakie odbyło się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O spotkaniu strona rządowa poinformowała w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie; odbyło się ono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w nim udział także, m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. (PAP)

25.11.2022 19:02

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało w piątek nagranie, na którym wyjaśnia rosyjskim żołnierzom, jak oddawać się do niewoli. Zaznaczono, że wśród rosyjskich jeńców obserwowana jest całkowita nieznajomość zasad wojny. (PAP)

25.11.2022 15:25

Kijów otrzyma od Rygi ok. 200 generatorów prądu i nagrzewnic - poinformował ambasador Ukrainy na Łotwie Ołeksandr Miszczenko. Sprzęt dotrze do ukraińskiej stolicy w najbliższym czasie. (PAP)

25.11.2022 14:58

​Rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera zamordowali nieopodal Biłohoriwki w obwodzie ługańskim 19 zmobilizowanych żołnierzy z własnej armii, którzy odmawiali walki z ukraińskimi wojskami - poinformowała w piątek telewizja Kanał 24 za źródłami w służbach specjalnych Ukrainy. (PAP)

25.11.2022 13:39

​Szefowie dyplomacji Ukrainy i W. Brytanii: Rosja nie zdoła osłabić poparcia dla Ukrainy

Kijów i Londyn są zgodne, że Rosji nie uda się osłabić wsparcia dla Ukrainy i podzielić demokratycznego świata - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na konferencji prasowej z szefem MSZ Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverlym.
"Podzielamy wspólne stanowisko: Rosja nie zdoła podzielić ani osłabić demokratycznego świata, nie zdoła osłabić wsparcia dla Ukrainy" - powiedział Kułeba po rozmowach z Cleverlym. Podkreślił, że brytyjski minister ponownie potwierdził w Kijowie, "że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne, a negocjacje będą odbywać się wyłącznie na warunkach ukraińskich i wtedy, gdy postanowi o tym Ukraina".
"Jesteśmy całkowicie zgodni, że Rosja nie dąży teraz do pokoju, a do zrobienia pauzy, by z nowymi siłami kontynuować agresję, nadal niszczyć Ukrainę i Ukraińców" - dodał Kułeba.
Szef dyplomacji Ukrainy wyraził wdzięczność Wielkiej Brytanii za decyzję o przekazanie Ukrainie trzech śmigłowców Sea King; pierwszy z nich Ukraina już otrzymała.
"Wielka Brytania kontynuuje praktyczną pomoc dla narodu i rządu ukraińskiego" - powiedział Cleverly. Podkreślił, że rząd brytyjski będzie dalej wspierał Kijów w różnych sferach. "Będziemy pomagać Ukrainie tej zimy, będziemy pomagać w jej odbudowie w długoterminowej perspektywie" - zapowiedział.
Cleverly poinformował, że spotkał się w Kijowie z przedstawicielami władz Ukrainy i społeczeństwa obywatelskiego. Poinformował, że Londyn przekaże dodatkową pomoc i wsparcie potrzebne do odbudowy obiektów infrastruktury energetycznej. (PAP)

25.11.2022 09:48

Władze na Kremlu proponują rosyjskim studentom darmowy program nauczania pod warunkiem późniejszego "odpracowania" tego przywileju na okupowanych terenach Ukrainy; ten pomysł jest w istocie częścią szerszego planu, którego skutkiem ma być zmiana struktury etnicznej podbitych ziem - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

24.11.2022 20:27

W armii Rosji propagowany jest dokument, w którym mowa jest o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w jej siłach zbrojnych w celu wygrania "wojny z NATO na Ukrainie" - poinformował w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego. (PAP)

24.11.2022 19:40

​Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody. (PAP)

24.11.2022 11:20

Mimo braku prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich ostrzałów lekarze kijowskiego Instytutu Serca w środę przeprowadzali pilne operacje. Podczas operacji na sercu dziecka w sali zabrakło światła, lekarze kontynuowali pracę przy zapalonych latarkach.

"Dziś staliśmy się świadkami kolejnego +ruskiego miru+ w praktyce: to rakietowy ostrzał, który zabrał ludzkie życia i pozbawił prądu i wody miast i całych obwodów. A co na to my? Kontynuujemy pracę mimo wszystko" - napisał w środę na Facebooku Instytut Serca.
Dyrektor placówki Borys Todurow poinformował, że w Instytucie Serca przebywało podczas ostrzału 190 pacjentów i 300 pracowników. Zaznaczył, że mimo braku prądu, wody, ogrzewania przeprowadzane były pilne operacje. Nie stracono żadnego pacjenta.
"Cieszcie się, Rosjanie. Dziecko leży na stole, a podczas operacji wyłączyło się światło. Brawo. Bardzo dobrzy ludzie" - powiedział lekarz na nagraniu. (https://tinyurl.com/2s3hced3) (PAP)

24.11.2022 09:33

Rosyjskie zmasowane ostrzały w środę wywołały na Ukrainie blackout; od godz. 4 sieć energetyczna znów działa jako całość - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. (PAP)

24.11.2022 08:18

​Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, charkowskim i donieckim wystrzelono 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 pocisków i pięć dronów. Minionego dnia ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy ośmiu miejscowości w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie. Według sztabu personel medyczny w okupowanym mieście Gorłówka w obwodzie donieckim otrzymał od okupacyjnych władz polecenie, by zabierać dokumenty poległym bojownikom tzw. grupy Wagnera oraz by nie przeprowadzać oględzin ich ciał, lecz zapakowywać zwłoki w worki do transportu (https://tinyurl.com/4bes36t7). (PAP)

23.11.2022 20:59

​We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 proc., a dostawy prądu w połowie - przekazał w środę po południu mer miasta Andrij Sadowy. Tego dnia podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu. (PAP)

23.11.2022 16:47

Na Kijów w środę rosyjskie wojsko wystrzeliło 31 rakiet, 21 z nich udało się nam strącić - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskim ostrzale miasta trzy osoby, w tym 17-latka, zginęły, a 11 zostało rannych. (PAP)

23.11.2022 15:23

Z powodu ostrzału w całym Kijowie wstrzymane są dostawy wody. Specjaliści pracują nad jak najszybszym ich przywróceniem; proszę o zaopatrzenie się w wodę - poinformował w środę mer Witalij Kliczko na Telegramie.

23.11.2022 15:22

Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace. To pierwsze załogowe statki powietrzne przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię od początku wojny. Dostarczane śmigłowce to Sikorsky Sea King, których do niedawna używały Królewskie Siły Powietrzne (RAF), jak również marynarka wojenna, Royal Navy. Ostatni z nich wycofano ze służby w 2018 r. Wallace nie sprecyzował, ile ich zostanie przekazane, ale według stacji BBC News chodzi o trzy sztuki. (PAP)

23.11.2022 13:55

Całe miasto jest bez światła – powiadomił w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Częściowo pozbawione prądu są m.in. Kijów, Charków, Chmielnicki, Mikołajów, Zaporoże i Odessa – podają media. Problemy z elektrycznością są w całym kraju.

„Rosyjscy terroryści próbują zniszczyć obiekty energetyczne Ukrainy. Dzisiaj doszło do wybuchów w różnych regionach kraju” – poinformował wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Przekazał ponadto, że w obwodzie kijowskim rakieta trafiła w budynek mieszkalny.

Szef policji obwodu kijowskiego opublikował zdjęcia trafionego rakietą bloku w obwodzie kijowskim (https://t.me/andrii_nebytov/791). (PAP)

23.11.2022 13:50

W czasie ogłoszonego w środę po południu alarmu przeciwlotniczego w centrum Kijowa słychać było odgłosy czterech potężnych wybuchów, w wyniku których płonie jeden z miejscowych obiektów infrastruktury krytycznej.

Z powodu pożaru wstrzymane zostały dostawy elektryczności i ogrzewania do części miasta, a ciśnienie wody w kranie spadło. Władze nie podały jeszcze, ile budynków pozostało bez prądu i ogrzewania, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwlotniczy trwa.

Ok. godz. 14.40 czasu kijowskiego (13.40 w Polsce) słychać było kolejne dwie eksplozje. (PAP)

23.11.2022 13:42

O wybuchach we Lwowie w środę informują ukraińskie media i kanały w komunikatorze Telegram. W mieście są problemy z prądem. Trwa rosyjski ostrzał rakietowy, w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

„W obwodzie kijowskim mamy trafienia w osiedle mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej” - powiadomił szef władz regionu Ołeksij Kułeba.

W Kijowie władze miasta potwierdziły trafienie w jeden z obiektów infrastruktury. Mer Witalij Kliczko poinformował też, że doszło do kilku wybuchów w różnych miejscach stolicy. Na miejsce skierowano służby ratownicze.

Władze obwodu winnickiego w środkowej części kraju potwierdziły, że celem ostrzału rakietowego wroga były obiekty infrastruktury krytycznej. „Obwód winnicki jest pod ostrzałem przeciwnika” – powiadomił szef władz obwodu Serhij Borzow.

W całym kraju trwa alarm przeciwlotniczy. Rosja przeprowadza kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę.

Media i kanały w Telegramie informowały już o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i zaporoskim. (PAP)

23.11.2022 13:20

O słyszanych w środę w Kijowie odgłosach eksplozji poinformował m.in. portal Suspilne. Nie wiadomo, czy był to wybuch rakiety, czy jej zestrzelenie przez system obrony powietrznej. O czterech wybuchach w centrum miasta informuje korespondentka PAP.

Na całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, kanały w Telegramie oraz media donoszą o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i winnickim.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Powietrzne, podawał, że według stanu na godz. 13.20 (12.20 w Polsce) Rosjanie wystrzelili co najmniej 15 rakiet.

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował na Telegramie, że wystrzelonych rakiet jest „dużo, (lecą) ze wschodu i południa”. 

Według nieoficjalnych informacji część rakiet leci w kierunku zachodniej Ukrainy. (PAP)

23.11.2022 12:39

Ambasadorowie i dyplomaci z 20 państw złożyli wizytę w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu - poinformował w środę szef ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszyn. Grupa liczyła 70 osób. (PAP)

23.11.2022 12:34

W całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono w środę alarm przeciwlotniczy – podają media. Kanały w serwisie Telegram informują o pierwszych eksplozjach, m.in. w Mikołajowie i w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju.  (PAP)

23.11.2022 10:55

Naród Ukrainy "doznaje męczeństwa agresji" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązał także do Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych w tym kraju, który będzie obchodzony w sobotę.

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra papież powiedział: "Módlmy się o pokój na świecie i o zakończenie wszystkich konfliktów, szczególnie myśląc o straszliwym cierpieniu drogiego i udręczonego narodu ukraińskiego".

"Myślmy o udręczonej Ukrainie. W tę sobotę przypada rocznica strasznego ludobójstwa - Hołodomoru, zagłady ludności z powodu głodu w latach 1932-1933, wywołanej sztucznie przez Stalina. Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za wielu Ukraińców, dzieci, kobiety, ludzi starszych, którzy dzisiaj doznają męczeństwa agresji" - mówił Franciszek.

Zwracając się do pielgrzymów mówiących po portugalsku, nawiązał do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. "Radość spotkania i wola bycia razem są fundamentalnymi znakami dla dzisiejszego świata, poszarpanego przez konflikty i wojny" - podkreślił.

Mówił też o piłkarskim mundialu: "Pragnę skierować pozdrowienie do piłkarzy, kibiców i widzów, którzy na różnych kontynentach śledzą piłkarskie Mistrzostwa Świata rozgrywane w Katarze".

"Niech to ważne wydarzenie będzie okazją do spotkania i zgody między narodami, sprzyjając braterstwu i pokojowi" - oświadczył Franciszek.

Zwracając się do Polaków, powiedział: "Jestem wam wdzięczny, że w tych dniach jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami, włączając się w inicjatywę RedWeek oraz modląc się za nich szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze".

"Niech Matka Boża wyjedna im pełną wolność i pocieszenie w utrapieniu" - dodał.

Kampanię RedWeek zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. By pogłębić świadomość na temat prześladowania chrześcijan i wolności religijnej oraz w duchu solidarności z prześladowanymi, czerwonym światłem podświetlane są setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych. (PAP)

23.11.2022 09:59

Siedem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach miast i miejscowości ukraińskich, 23 osoby są ranne - poinformował w środę Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

23.11.2022 09:58

​Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces i prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

23.11.2022 09:13

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) przypuszcza, że władze Rosji przygotowują pod względem informacyjnym możliwą prowokację w obwodzie biełgorodzkim, której celem byłoby zwiększenie poparcia w społeczeństwie rosyjskim dla wojny z Ukrainą. "Kreml wydaje się tworzyć warunki informacyjne do ataku pod fałszywą flagą (false flag) w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, próbując zapewne odzyskać poparcie społeczne dla wojny z Ukrainą" - oceniają analitycy. Jako działania pod fałszywą flagą określa się tajne operacje, które mają stworzyć wrażenie, że są dziełem innej strony. W najnowszej, opublikowanej we wtorek wieczorem analizie ISW zwraca uwagę, że "propagandyści kremlowscy zaczęli stawiać hipotezy, że siły ukraińskie zamierzają zaatakować obwód biełgorodzki", sąsiadujący z Ukrainą. W Rosji pojawiły się też głosy, że armia powinna odzyskać kontrolę nad Kupiańskiem w ukraińskim obwodzie charkowskim, by zminimalizować ryzyko ataku sił ukraińskich na obwód biełgorodzki. Do takich "prewencyjnych" działań - ponownego zajęcia terenów w obwodzie charkowskim, co jakoby udaremniłoby atak ukraiński z kierunku Kupiańska i Wowczańska - nawołują wpływowi w przestrzeni informacyjnej rosyjscy "blogerzy wojskowi". Ponadto szef obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow opublikował zdjęcia budowy zasieków na granicy rosyjsko-ukraińskiej w obwodzie biełgorodzkim. Biznesmen Jewgienij Prigożyn finansujący odziały najemnicze zwane "grupą Wagnera" wyjaśnił następnie, że formacja buduje te umocnienia, nie nazywając ich już jednak "linią Wagnera", ponieważ "wielu ludziom w Rosji nie podoba się działalność prywatnej firmy wojskowej". Oficjalnie działalność najemnicza w Rosji jest zakazana. "Twierdzenia rosyjskie o rychłym ataku ukraińskim na obwód biełgorodzki są absurdalne. Ich jedynym celem jest przestraszenie społeczeństwa, by poparło wojnę. Ukraina nie ma interesu strategicznego w zaatakowaniu Rosji i nie jest zdolna do kroku na tę skalę" - podkreślają analitycy ISW. Zwracają uwagę, że "wsparcie dla nonsensownej inwazji rosyjskiej spada wśród mieszkańców regionów przygranicznych oraz w pozostałej części kraju na skutek mobilizacji i błędów militarnych". W ocenie ISW spekulacje na temat rzekomej inwazji ukraińskiej mogą być też próbą ze strony Kremla, by zadowolić "twardogłowych" zwolenników wojny. ISW nie spodziewa się przy tym, by władze rosyjskie zdołały spełnić żądania ponownego zaatakowania obwodu charkowskiego. (PAP)

23.11.2022 08:52

Wojska rosyjskie umacniają pozycje obronne wzdłuż drogi Kachowka-Melitopol, w obwodach chersońskim i zaporoskim - powiadomił w środę rano ukraiński sztab generalny. W Sewastopolu na zaanektowanym Krymie szkoleni są rosyjscy operatorzy dronów, m.in. produkcji irańskiej. (PAP)

23.11.2022 08:51

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy