Nowy numer 13/2024 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Relacja trwa

07.12.2022 10:02

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

07.12.2022 08:14

​Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

06.12.2022 21:18

Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.

"Nie pomagamy Ukrainie w uderzaniu poza jej granicami, nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza swoimi granicami. Wszystko co robimy i co robi świat ma na celu wsparcie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Price podczas konferencji prasowej.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące ataków na trzy bazy lotnicze na terytorium Rosji. Price zaznaczył, że ataki te nie zostały oficjalnie przypisane Ukrainie.

Rzecznik nie skomentował też bezpośrednio doniesień o tym, że USA zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie HIMARS, by uniemożliwić wystrzeliwanie z nich rakiet dalszego zasięgu. Dodał jednak, że pomoc wojskowa USA jest precyzyjnie skrojona pod potrzeby Ukrainy w danym momencie.

Price rozwinął też poniedziałkową wypowiedź swojego szefa, sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który podczas konferencji organizowanej przez "Wall Street Journal" przestrzegł przed zawieraniem "pozorowanego pokoju" z Rosją.

"My chcemy pokoju. Ukraińcy chcą pokoju. Społeczność transatlantycka chce pokoju. To, czego nie chcemy, to pauzy. Bo jeśli będziemy mieć pauzę zamiast pokoju, to wiemy, że prezydent (Władimir) Putin wykorzysta ją na przegrupowanie, uzupełnienia i naprawy i ze wszelkim prawdopodobieństwem wróci na Ukrainę, by ponownie się zemścić" - powiedział Price. Zaznaczył, że pokój ten musi być sprawiedliwy.

Pytany o decyzję Łotwy, by pozbawić koncesji rosyjską niezależną telewizję Dożd, rzecznik Departamentu Stanu odesłał pytających do łotewskich władz, lecz dodał, że USA uważają, iż ważne jest, by Rosjanie mieli dostęp do niezależnych informacji.

06.12.2022 19:47

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek, w Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy, jeden ze szpitali w obwodzie charkowskim, w którym leczeni są ranni żołnierze. Szef państwa udekorował odznaczeniami rannych i personel medyczny. Wcześniej we wtorek Zełenski odwiedził żołnierzy w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

"Dziękuję wam bardzo za ratowanie naszych wojowników, za to że pomagacie naszym bohaterom przetrwać. W tym dniu chciałbym również życzyć zdrowia ludziom, którzy dbają o zdrowie ukraińskich żołnierzy - naszym wojskowym medykom. Uważajcie na siebie, ponieważ chronicie Ukrainę" - powiedział Zełenski zwracając się do pracowników szpitala. Odebrał też meldunki dotyczące sytuacji w placówce, kondycji rannych i przebiegu ich kuracji.

"To dla mnie zaszczyt być dziś tutaj z wami. Dziękuję za bohaterstwo z jakim bronicie naszego państwa, jego niepodległości i spójności terytorialnej, wolności i życia naszego narodu. Jak najszybciej wracajcie do zdrowia" - zwrócił się do rannych żołnierzy.

W mediach społecznościowych Zełenskiego zamieszczono nagranie relacjonujące jego wizytę w szpitalu (https://tinyurl.com/5n8kvzfh).

06.12.2022 19:21

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia - przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W listopadzie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Kilka dni później Błaszczak informował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według niego, pozwoliłoby to "uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy". Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

"Po rozmowie z niemieckim MON, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Rozmieszczenie Patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia" - poinformował szef MON we wtorek wieczorem na Twitterze. (PAP)

06.12.2022 18:57

Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli. Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy.

Według anonimowych źródeł stacji, Rosja w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136 i bezzałogowców Mohajer-6, bo wyczerpała ich zapasy. Moskwa ma jednak oczekiwać na uzupełnienie tych zasobów.

Wcześniejsze doniesienia m.in. "Washington Post", oparte na źródłach w amerykańskim wywiadzie, mówiły, że na początku listopada Iran zgodził się na produkcję swoich dronów na terytorium Rosji. Według Białego Domu, Teheran może też potencjalnie zaopatrzyć Rosję w rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Według zachodniego oficjela cytowanego przez ABC, ostatnie ataki dronów na bazy lotnicze wewnątrz Rosji skłonią Kreml do refleksji na temat obrony swoich obiektów wojskowych. Dodał też, że ataki te pokazują, że Zachód przeceniał możliwości rosyjskiej armii. (PAP)

06.12.2022 17:42

​Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Prezydent Macron odniósł się do tej krytyki na szczycie UE-Bałkany Zachodnie w stolicy Albanii - Tiranie.

„Myślę, że nie powinniśmy robić wielkiej sprawy z tego, co powiedziałem (…) Zawsze mówiłem to samo, to znaczy, że w końcu w rozmowach pokojowych będą tematy terytorialne dotyczące Ukrainy i należą one do Ukraińców oraz będą tematy bezpieczeństwa zbiorowego i architektury bezpieczeństwa w całym regionie” – dodał Macron.

Prezydent Francji podkreślił, że w sobotę rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem w USA na temat „architektury bezpieczeństwa”. "Jednym z istotnych punktów jest obawa Rosji, że NATO zapuka do jej drzwi, a rozmieszczenie broni może zagrozić Rosji” - stwierdził Macron w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1.

„Ktoś chce zapewnić gwarancje bezpieczeństwa terrorystycznemu i morderczemu państwu?” – napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, mówiąc o „dyplomacji dywanowej”.

Francuskie media cytują również polskiego wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, który stwierdził, że Macron „popełnia błąd mówiąc to, co mówi”, a Zachód musi trzymać się „polityki izolacji” wobec Moskwy. „Władimir Putin ma taką strukturę psychiczną, że każda próba kontaktu, uspokojenia, wzmacnia go psychicznie” - stwierdził Przydacz.

„Narracyjna pułapka Putina” – podsumował łotewski wicepremier Artis Pabriks na łamach „Financial Times”, podkreślając, że pomysł udzielenia Rosji gwarancji bezpieczeństwa „jest równoznaczny z wpadnięciem w pułapkę narracji Putina, że Zachód i Ukraina są odpowiedzialne za wojnę”.

Wyjściem z ukraińskiego konfliktu będzie oferowanie „gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie” - powiedzieli w poniedziałek szef dyplomacji UE Josep Borrell i rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. „Prezydent (Biden) uważa, że obawy dotyczące bezpieczeństwa, o które najbardziej się troszczymy, to obawy dotyczące bezpieczeństwa Ukrainy" – stwierdził Kirby, zapytany, co myśli o słowach Macrona i czy gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji były tematem rozmów prezydentów USA i Francji podczas ich niedawnego spotkania w Białym Domu.

"Ukraina nie stanowiła zagrożenia dla nikogo, a zwłaszcza nie dla Rosji. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i żadnych dowodów na twierdzenia Rosji, że jej bezpieczeństwo było zagrożone. Bezpieczeństwo Ukrainy było i jest zagrożone przez Rosję, i na tym się skupiamy" – podsumował amerykański rzecznik. (PAP)

06.12.2022 14:28

06.12.2022 14:26

​Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy; stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły we wtorek ukraińskie władze.

Celem Białorusinów jest wyszukanie wrażliwych, niedostatecznie zabezpieczonych odcinków granicy. Te działania nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych efektów, ponieważ dobrze chronimy granicę. Czujność zachowują też przedstawiciele białoruskiego podziemia, którzy pomagają monitorować ruch wojsk wroga - czytamy na łamach portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzonego przez ukraińskie władze.

Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą - dodano w komunikacie Centrum.

Od sierpnia do listopada 2021 roku tysiące nielegalnych migrantów, pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. W ocenie władz w Warszawie był to atak hybrydowy inspirowany przez Rosję, służący zdestabilizowaniu sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także rozpoznaniu procedur reagowania kryzysowego UE i NATO oraz ich krajów członkowskich.

Podobne działania, choć na mniejszą skalę, odnotowano również na granicach Białorusi z Litwą i Łotwą. (PAP)

06.12.2022 12:50

Liczba bezdomnych ukraińskich uchodźców w Anglii zwiększyła się o prawie 30 proc. w ciągu ostatniego miesiąca, bo w związku z rosnącymi kosztami życia część goszczących ich osób rezygnuje z tego - podał we wtorek dziennik "The Times". Ponad dwie trzecie ze 150 tys. ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, otrzymało wizy poprzez program "Domy dla Ukrainy". W ramach niego osoby prywatne, ale też władze lokalne, kościoły czy organizacje charytatywne mogą oferować zakwaterowanie uchodźców na co najmniej sześć miesięcy, za co dostają z budżetu wsparcie w wysokości 350 funtów miesięcznie. Ale w związku z tym, że w wielu przypadkach ten sześciomiesięczny okres już minął lub zbliża się do końca, liczba ukraińskich rodzin szukających awaryjnego zakwaterowania gwałtownie rośnie. Według rządowych danych, dotyczących tylko Anglii, ponad 2000 ukraińskich rodzin z dziećmi i 900 osób samotnych było na koniec listopada bezdomne, co oznacza wzrost o 800 w ciągu miesiąca. "The Times" podał, że Michael Gove, minister ds. wyrównywania szans i mieszkalnictwa, rozmawia z ministerstwem finansów o zwiększeniu płatności dla rodzin goszczących uchodźców, aby zapobiec kryzysowi. W ramach rozpatrywanych planów ma zostać podwojona kwota wsparcia, by odzwierciedlała rosnące koszty życia, a także zróżnicowanie ich w ten sposób, by więcej pieniędzy dawać tym, którzy przyjmują rodziny, niż tym przyjmującym pojedyncze osoby. Gazeta zaznacza, że 2985 ukraińskich gospodarstw domowych - rodzin lub pojedynczych osób - którzy są zarejestrowani jako bezdomni, jest prawdopodobnie niedoszacowaniem, bo część władz lokalnych nie przedstawiła jeszcze statystyk. W październiku ta liczba wynosiła 2175, a w sierpniu 1565. (PAP)

06.12.2022 12:01

Ataki przy pomocy dronów, przeprowadzone w poniedziałek na lotniska w głębi Rosji, to najbardziej zuchwała ukraińska operacja od początku wojny, dokonana przy wsparciu sił specjalnych - powiadomił amerykański dziennik "New York Times" za anonimowym źródłem we władzach w Kijowie. (PAP)

06.12.2022 11:06

Prestiżową Nagrodę Wolności parlament Litwy jednogłośnie przyznał w tym roku prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Nagroda zostanie wręczona 13 stycznia, w dniu upamiętniającym wydarzenia z 1991 roku, kiedy Litwini stanęli w obronie Sejmu i siedziby telewizji przed wojskami radzieckimi. (PAP)

06.12.2022 10:14

Grabież i niszczenie obiektów kultury przez Moskwę to walka z naszą tożsamością; rosyjska taktyka wygląda tak, że wszystko, co jest związane z ukraińską historią i ukraińskim dziedzictwem albo powinno zostać zrujnowane, albo zrabowane - powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z portalem Politico. (PAP)

06.12.2022 09:09

Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego; jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku - ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik "Wall Street Journal". "Dopóki Rosja nie pokaże, że jest zainteresowana rzeczywistą dyplomacją, nie może wycofać się (z konfliktu bez kończącego go porozumienia - PAP). Musimy ujrzeć sprawiedliwy i trwały, a nie pozorowany pokój" - podkreślił w poniedziałek Blinken. Zaznaczył przy tym, że wszystkie decyzje dotyczące warunków zakończenia konfliktu powinny być podejmowane przez władze Ukrainy. Rosja usiłuje korzystać na chęci Zachodu do negocjacji i stworzyć dynamikę, w której zachodni oficjele będą czuli presję, by pójść na wyprzedzające ustępstwa i zaprosić Moskwę do stołu negocjacyjnego - ocenił w jednej z ostatnich analiz amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Ośrodek skomentował w ten sposób niedawne wypowiedzi przedstawicieli Kremla, w tym rozmowę telefoniczną Władimira Putina z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. "Retoryka Putina wskazuje, że (w rzeczywistości) nie jest on zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal stawia sobie maksymalistyczne cele w wojnie" - podkreślił ISW. (PAP)

06.12.2022 08:36

Poniedziałkowe ataki dronów na lotniska w pobliżu Riazania i Engelsa wywołały frustrację wśród rosyjskich komentatorów i blogerów; w ocenie niektórych osób z tego środowiska te incydenty zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

06.12.2022 07:33

​Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji -  w rejinie Saratowa i Riazania. Według komunikatu dwa samoloty zostały uszkodzone,  trzech żołnierzy zginęło a czterech zostało rannych. Kijów nie potwierdził dotychczas,że to siły ukraińskie dokonały tego ataku. (PAP)

05.12.2022 21:25

Szefowa administracji w dzielnicy Łomonosowskiej w Moskwie nakazała dozorcom pracującym w jednej z tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych roznoszenie w nocy wezwań do wojska; nie mogą wracać bez potwierdzonych doręczeń - poinformował w poniedziałek portal Insider. (PAP)

05.12.2022 21:10

 Podpisywanie czegokolwiek z tymi terrorystami nie przyniesie pokoju; tylko demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój - oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. (PAP)

05.12.2022 20:37

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu - podał w poniedziałek "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Jak powiedziały dziennikowi źródła, modyfikacji dokonano, by uniknąć ryzyka "szerszej wojny z Rosją". Na skutek dokonanych zmian, wyrzutnie HIMARS przekazane Kijowowi nie są zdolne do wystrzeliwania rakiet takich jak ATACMS o zasięgu do 300 km. O rakiety te od dawna zabiegali Ukraińcy, lecz Biały Dom konsekwentnie im ich odmawiał. Jak powiedział w listopadzie prezydent Joe Biden, robił to, bo nie chciał, by Ukraińcy mogli uderzać na terytorium Rosji. Wcześniej Pentagon tłumaczył, że zdecydowana większość celów dla ukraińskich sił zbrojnych znajduje się w zasięgu dostarczonych Ukrainie rakiet GMLRS, tj. 70-80 km. Mimo to, według agencji Reutera, Pentagon rozważa obecnie produkcję na potrzeby Ukrainy pocisków GLSDB o zasięgu 150 km. USA już wcześniej dostarczyły też rakiety przeciwradarowe HARM oraz przeciwokrętowe Harpoon, ale mają one węższe zastosowanie, niż te wystrzeliwane z HIMARS. Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder odmówił komentarza na temat rewelacji "WSJ" ze względów "bezpieczeństwa operacyjnego". "Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w dostarczanie Ukrainie zdolności, których potrzebuje, by sprzeciwiać się rosyjskiej agresji" - oznajmił. (PAP)

05.12.2022 18:21

Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksij Kułeba. Kułeba dodał, że brak dostaw energii elektrycznej, to awaryjne odłączenia mocy. Wahania napięcia prądu były - według Kułeby - pojedyncze, obecnie sytuacja się ustabilizowała. Szef kijowskiej administracji dodał, że władze w najbliższym czasie przedstawią bardziej szczegółowe informacje na temat skutków ataku. Jednocześnie zwrócił uwagę na działania sił obrony powietrznej w rejonie Kijowa. "Mamy przykłady udanego działania obrony przeciwlotniczej w Kijowie. Mamy dobre wyniki. Niestety, jeden z pocisków uderzył w obiekt infrastruktury. Mogę powiedzieć, że nie widzimy jeszcze żadnych krytycznych konsekwencji, ale więcej szczegółów podamy później" - dodał. (PAP)

05.12.2022 16:34

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po kolejnym zmasowanym ostrzale rakietowym Ukrainy przeprowadzonym przez wojska agresora. (PAP)

05.12.2022 15:05

​Władze Odessy, na południu Ukrainy, powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono w poniedziałek prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, powiadomiono o przerwie w dostawach prądu. (PAP)

05.12.2022 13:23

Trwa zmasowany atak rakietowy Rosji, wymierzony w cele w Ukrainie. Media społecznościowe donoszą w poniedziałek po południu o eksplozjach w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim. Na terytorium całego kraju obowiązuje alarm przeciwlotniczy.

Użytkownicy serwisu Telegram piszą, że ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się strącić kilka rosyjskich pocisków. Według mediów poderwano w powietrze także ukraińskie samoloty bojowe. (PAP)

05.12.2022 13:15

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Obrona przeciwlotnicza już zestrzeliwuje wrogie pociski w kilku obwodach Ukrainy - podała agencja Interfax-Ukraina.

Nad Ukrainę może nadlatywać ponad 100 pocisków, wystrzelonych z bombowców i okrętów - ocenia portal dziennika "Guardian". Dodaje, że niektóre z nich już weszły w ukraińską przestrzeń powietrzną, a w Kijów mają uderzyć ok. godz. 14.15 czasu lokalnego (godz. 13.15 w Polsce). (PAP)

05.12.2022 11:23

Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18 miejscu wśród krajów wspierających Kijów - pisze portal tygodnika "Spiegel".

0,17 procent produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec płynie na Ukrainę. Stawia to Niemcy na 18 miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę. Od stycznia 2022 roku na Ukrainę wpłynęło prawie 7 miliardów euro pomocy. Dla porównania: 100 miliardów jest do dyspozycji na odbudowę Bundeswehry, a 200 miliardów na odciążenie obywateli Niemiec od wysokich cen energii spowodowanych wojną - przypomina "Spiegel".

Niemieckie organizacje pomocowe takie jak Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) i Niemiecka Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) starają się robić co mogą. Na przykład poprzez organizowanie mobilnych generatorów prądu. Ale w obliczu spustoszonych dostaw energii na Ukrainie, które są na skraju załamania, pojawia się pytanie, czy to wystarczy.

"W Berlinie ci, dla których wsparcie dla Ukrainy nie idzie wystarczająco daleko, biją na alarm" - pisze "Spiegel".

"Nie wolno nam zapomnieć: sukcesy militarne wiążą się z wielkimi kosztami, przede wszystkim z cierpieniem ludzkim, plus z ogromnym zużyciem materiałów wojskowych i cywilnych" - powiedziała gazecie polityk partii Zielonych Jamila Schaefer. Pomoc "musi być zwiększona, poprzez darowizny, pomoc humanitarną, a na zimną porę roku o rzeczy całkiem banalne, jak generatory, baterie i śpiwory".

Jeszcze dalej idzie jej partyjny kolega Robin Wagener, z którym w lipcu odwiedziła Kijów. "Wszystkie dostępne materiały do zaopatrzenia w ciepło, wodę i energię" powinny teraz trafić na Ukrainę. "Ta pomoc powinna zostać uruchomiona tak szybko, jak to możliwe przy wsparciu Berlina" – powiedział Wagener "Spieglowi".

Wezwania płyną również ze strony największej partii opozycyjnej, której lider Friedrich Merz jeszcze kilka tygodni temu ostrzegał przed rzekomą "turystyką socjalną" uciekających Ukraińców. Polityk CDU Roderich Kiesewetter powiedział gazecie, że "Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy", by Ukraina mogła przetrwać zimę. "Jesteśmy zbyt powściągliwi. Nasze społeczeństwo tego nie rozumie" - uważa Kiesewetter. (PAP)

05.12.2022 10:42

​W poniedziałek rano doszło do dwóch niemal jednoczesnych eksplozji na lotniskach pod Riazaniem i miastem Engels, w europejskiej części Rosji; w wyniku wybuchów zginęły co najmniej trzy osoby, uszkodzono też kilka samolotów wojskowych - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Na lotnisku w pobliżu Riazania miała miejsce eksplozja cysterny z benzyną. W konsekwencji tego zdarzenia, a także spowodowanego nim pożaru co najmniej trzy osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych. Jeden z samolotów został uszkodzony. Z kolei na pasie startowym w bazie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Engels, w obwodzie saratowskim, doszło do wybuchu bezzałogowego aparatu latającego. Uszkodzono dwa strategiczne bombowce Tu-95, dwie osoby zostały ranne - powiadomiła Meduza za kanałem Baza na Telegramie.

Baza lotnicza w pobliżu miasta Engels jest wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Z lotniska startują bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwują rakietowe pociski manewrujące w kierunku sąsiedniego kraju.

Riazań leży około 200 km na południowy wschód od Moskwy. Baza lotnicza w mieście Engels znajduje się około 800 km od granicy z Ukrainą, natomiast miejsca obu wybuchów dzieli odległość około 650 km. (PAP)

05.12.2022 09:15

Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja straciła do tej pory ponad 60 samolotów - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

05.12.2022 08:57

​Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

04.12.2022 13:38

Marynarka wojenna Ukrainy oświadczyła w niedzielę, że wojska rosyjskie używają w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej - granatów K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina marynarka wojenna podała, że takie granaty zrzucane są z dronów na żołnierzy ukraińskich na wschodzie kraju. Oddziały ukraińskiej piechota morskiej podczas tych ataków utrzymywały pozycje, używając środków obrony chemicznej.

Chloropikryna to lotna ciecz, której w czasie pierwszej wojny światowej używano jako bojowego środka trującego. (PAP)

04.12.2022 08:34

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w środę, że na styczeń-luty w Rosji zaplanowano przeprowadzenie kolejnej fali mobilizacji w związku z wojną przeciwko Ukrainie. Ponadto według informacji sztabu, w pierwszym kwartale przyszłego roku w Rosji zaplanowano też przedterminowe zwolnienie kursantów wyższych szkół wojskowych. Ma mieć ono na celu uzupełnienie bieżących strat rosyjskich wojsk okupacyjnych. (PAP)

04.12.2022 08:32

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważa w najnowszym raporcie, że początek zimy sprzyja przyspieszeniu tempa operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy i tempo to może wzrosnąć już w najbliższych tygodniach.

"Tempo operacji prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych tygodniach, gdy ciągłe chłody pozwolą ziemi zamarznąć na obszarze walk, szczególnie na wschodniej Ukrainie, gdzie operacje po obu stronach zostały zatrzymane przez błota. Prawdopodobnie ani Rosjanie, ani Ukraińcy nie zawieszą operacji ofensywnych w porze, która należy do jednej z najbardziej optymalnych dla walk z użyciem sprzętu zmechanizowanego" - prognozują analitycy.

ISW komentuje ponadto wizytę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Mińsku. Zdaniem ośrodka jej celem było wywarcie presji na Białoruś, by dalej wspierała inwazję na Ukrainę. Amerykański think tank powtarza jednak swą wcześniejszą ocenę, że "jest mało prawdopodobne, by Białoruś włączyła się do wojny na Ukrainie, ze względu na czynniki wewnętrzne, które ograniczają chęć Alaksandra Łukaszenki do takiego kroku". (PAP)

04.12.2022 08:23

​Seria aresztowań rosyjskich szpiegów w Europie w ostatnich tygodniach może być efektem informacji uzyskanych od źródła w rosyjskich służbach - ocenia w rozmowie z PAP były szef placówki CIA w Moskwie John Sipher. Dodał jednak, że mimo to Rosja nadal ma więcej szpiegów na Zachodzie, niż Zachód w Rosji. (PAP)

O tym, że Stany Zjednoczone mają lub miały źródło osobowe na Kremlu może świadczyć też publikacja rosyjskich planów wojennych przed inwazją na Ukrainę.

"Moja odpowiedź oczywiście brzmi: nie wiem, bo nie mam już dostępu do takich informacji. Ale gdybym miał spekulować, to moja racjonalna teoria jest taka, że dzieją się dwie rzeczy: ktoś, prawdopodobnie w USA, ma źródło w dyrekcji S (rosyjski wywiad zajmujący się agentami), albo innym dziale opiekującym się nielegałami. Mówiło się u nas, że wykrycie +kreta+ wymaga posiadania +kreta+" - mówi w rozmowie z PAP John Sipher, emerytowany wieloletni oficer Centralnej Agencji Wywiadowczej i były szef placówki agencji w Moskwie. "Druga rzecz to, można sobie wyobrazić, że w obliczu wojny i tego, co robi Putin, jest w Rosji więcej osób skłonnych, by sprzedawać wrażliwe dane, które pomagają służbom +połączyć kropki+" - dodaje.

03.12.2022 18:24

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przyleciał w sobotę do Mińska, o czym media państwowe poinformowały już po jego wylądowaniu w stolicy Białorusi. Jak podano, Szojgu przybył na rozmowy ze swoim białoruskim odpowiednikiem. Wkrótce potem odbyło się też spotkanie rosyjskiego ministra z Alaksandrem Łukaszenką. (PAP)

03.12.2022 17:19

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku. (PAP)

03.12.2022 15:42

Najbardziej krwawym, brutalnym i ciężkim kierunkiem walk nazwał rejon Bachmutu w obwodzie donieckim Ukrainy rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Według ekspertów ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie zmieni przebiegu wojny, a będzie mieć efekt głównie symboliczny. (PAP)

03.12.2022 12:44

Na Białorusi trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi; armia ukraińska śledzi sytuację i przygotowuje się do reagowania - powiedział dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew. Dowódca, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform zapewnił, że "na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi". Armia ukraińska wzmacnia swoją obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło. "Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania" - podkreślił generał. Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Jednostki rosyjskie dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych. We wrześniu i październiku pojawiały się doniesienia o atakach przy użyciu irańskich dronów, przeprowadzanych z Białorusi. Na początku października Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk, formowanego wspólnie z Rosją.(PAP)

03.12.2022 11:54

W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku. (PAP)

03.12.2022 10:28

MSZ Ukrainy odnotowało łącznie 18 przypadków gróźb pod adresem swoich dyplomatów - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef MSZ powiadomił na Facebooku, że przeprowadził w piątek naradę z dyplomatami. (PAP)

03.12.2022 10:00

Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

03.12.2022 09:56

 Rosyjskie wojska, które okupowały tereny południowej Ukrainy, strzelały do cywilów z czołgów i helikopterów. Dostałem odłamkiem pierwszego dnia okupacji, potem byłem ranny jeszcze dwukrotnie - opowiada PAP Ihor, członek ukraińskiej obrony terytorialnej we wsi Kyseliwka. (PAP)

03.12.2022 09:56

​Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik "Spiegel" szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki tysięcy osób, pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU. (PAP)

02.12.2022 18:48

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję - poinformował w piątek bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow. Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa. Ministerstwo obrony miało miesiąc na przygotowanie tej listy; w listopadzie parlament zaaprobował uchwałę o przekazaniu broni i materiałów wojskowych Ukrainie. Decyzja parlamentu anulowała poprzednią uchwałę, przyjętą w maju br., która zakazywała dostaw sprzętu wojskowego dla Kijowa. (PAP)

02.12.2022 17:30

​Podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne - relacjonuje w piątek anglojęzyczny portal Moscow Times. Portal publikuje serię zdjęć, pokazujących kontrast między bogatymi iluminacjami w centrum Moskwy i ciemnymi ulicami miast ukraińskich, borykających się z blackoutem. Na zdjęciu ze Lwowa widać starszą kobietę idącą ulicą w historycznej części miasta. Przygląda się ona witrynie, która jest jedynym źródłem światła w pogrążonej w mroku uliczce. Okna domów są wygaszone, w dali majaczą słabe światła dwóch latarni. Drugie zdjęcie ze Lwowa pokazuje oddział położniczy w czasie blackoutu. Medyk w białym kitlu stoi w drzwiach oświetlonej sali i patrzy w ciemność przed sobą. Jak przypomina Moscow Times, ukraiński operator energetyczny Ukrenerho zapowiedział w całym kraju regularne wyłączenia prądu, co jest wynikiem ostrzałów rosyjskich. Wiadomość tę portal ilustruje kolejnym zdjęciem z jednego z ukraińskich miast: kobieta idąca ulicą po zmroku musi oświetlać drogę przed sobą swoim telefonem komórkowym. Na kolejnym zdjęciu fotograf uchwycił inną scenę ze Lwowa: na niemal nieoświetlonym placu przed gmachem opery w sercu miasta kobieta rozmawia ze sprzedawcą świecących balonów. Następną fotografię, przedstawiającą mglisty zimny wieczór w ukraińskim mieście, portal opatrzył komentarzem, iż Putin oświadczył w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej są "nieuniknione". Kadry te kontrastują ze zdjęciami z Moskwy, na których widać m.in. girlandy świetlne i rozjarzoną fasadę zabytkowego domu towarowego GUM przy Placu Czerwonym. Naprzeciwko działa już coroczny jarmark świąteczny i lodowisko. Mer Siergiej Sobianin zapowiedział udekorowanie Moskwy ponad 4 tys. konstrukcji świetlnych. "Będziemy mieli dzięki temu ciepły i świąteczny nastrój w najciemniejszym okresie roku" - oznajmił mer. "Najciemniejszy okres roku" - tym tytułem opatruje Moscow Times swój materiał, prezentujący dwa różne światy, w których żyją dziś mieszkańcy Rosji i Ukrainy. (PAP)

02.12.2022 07:53

Rosja planowała zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia ją anektować - wynika z przechwyconych rosyjskich dokumentów, które miały być podpisane przez prezydenta Władimira Putina - ujawnił w czwartek brytyjski think-tank Royal United Services Institute (RUSI).

Według opisywanych dokumentów, tylko niewielka grupa rosyjskich urzędników była w pełni wtajemniczona w te plany. Jak informuje RUSI, nawet zastępcy dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych dowiedzieli się o planie inwazji i okupacji Ukrainy dopiero na kilka dni przed atakiem, a taktyczne jednostki wojskowe otrzymywały rozkazy na kilka godzin wcześniej.

Z dokumentów wynika, że Rosja planowała przejąć ukraińskie elektrownie, lotniska, sieci wodociągowe, bank centralny i parlament oraz że rosyjskie służby specjalne miały zabić ukraińskich przywódców. Jak wskazuje RUSI, plany wydawały się zakładać, że ukraińscy urzędnicy państwowi "albo uciekną, albo zostaną schwytani w wyniku szybkiej inwazji".

W planach inwazji miały podobno być przedstawione działania dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych, których zajęcie miało zapewnić schronienie rosyjskim wojskom, dać kontrolę nad systemem energetycznym Ukrainy oraz potencjalną możliwość szantażowania krajów europejskich ryzykiem skażenia nuklearnego.

Jak informuje think-tank, Rosja planowała rozpocząć inwazję od zmasowanych ataków rakietowych i lotniczych przeciwko ukraińskim celom wojskowym, ale nie planowano uderzać w infrastrukturę krytyczną, taką jak elektrownie i koleje, ponieważ były one kluczowe dla jej planów zajęcia kraju.

Ponadto sporządzono listy członków ukraińskich władz i urzędników, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie: osoby do zabicia, do zastraszenia, uważane za neutralne, których należy zachęcić do współpracy oraz gotowe do współpracy.

W czwartek minął 281. dzień od czasu rozpoczęcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

02.12.2022 07:40

Miasto Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu, który jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski; jest centrum gospodarczo-przemysłowym, sercem Ukrainy; Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać - powiedział PAP gen. Waldemar Skrzypczak.

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak pytany przez PAP o znaczenie operacyjne leżącego w Donbasie w obwodzie Donieckim miasta Bachmut, o które toczą się intensywne walki między armią rosyjską a ukraińską, ocenił, że są to "wrota do Donbasu".

"Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu. Ten z kolei jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski. To centrum gospodarczo-przemysłowe, serce tego państwa. W związku z tym, Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać" - powiedział.

Skrzypczak podkreślił, że od początku operacji założeniem rosyjskiej armii było zdobycie Donbasu. Jak dodał, w tym celu Rosja prowadziła natarcie z Iziumu na Słowiańsk i Kramatorsk w celu "odcięcia Donbasu od połączenia z zachodem". Kiedy ta operacja się nie udała, Rosjanie przerzucili swoje siły na wschód i zmienili kierunek natarcia - zaznaczył.

"Okazało się, że Bachmut jest najbardziej ufortyfikowanym miastem w tamtym rejonie i jest kluczem do tego, żeby Rosjanie mogli wyjść na rubież Słowiańsk-Kramatorsk" - powiedział Skrzypczak.

Pytany o zmiany w taktyce armii rosyjskiej, która w ostatnim czasie zmniejszyła intensywność wykorzystania artylerii ocenił, że "Rosjanie zrozumieli, że nie należy strzelać +na hektary+, tylko strzelać tam, gdzie znajdują się obiekty istotne z wojskowego punktu widzenia".

"Rosjanie nauczyli się walczyć od Ukraińców. Ukraińcy nigdy nie marnowali amunicji i zawsze uderzali tam, gdzie należało. Rosjanie nauczyli się, że bicie wszędzie dużą ilością artylerii nie przyniesie sukcesu w walce" - powiedział.

Skrzypczak podkreślił, że artyleria nadal ma duże znaczenie na polu walki, ale to nie ona, a żołnierze piechoty zajmujący teren przeciwnika decydują o zwycięstwie. "Tam gdzie staje żołnierska noga, tam jest zwycięstwo" - dodał. Podkreślił przy tym, że w tej wojnie wyraźnie ograniczone są działania sił powietrznych, których wykorzystanie jest paraliżowane przez duże nasycenie środkami obrony przeciwlotniczej.(PAP)

02.12.2022 07:33

​Siły ukraińskie minionej doby odparły rosyjskie ataki w okolicach 14 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W czwartek rosyjskie wojsko przeprowadziło pięć ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę cywilną w obwodzie charkowskim i donieckim - napisał w komunikacie sztab.

Armia rosyjska przeprowadziła 30 uderzeń lotniczych na pozycje ukraińskiego wojska i ponad 35 ostrzałów miejscowości wzdłuż linii frontu z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Według sztabu w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu kraju rosyjskie siły wzmocniły działania filtracyjne. Na Krymie prowadzone są przygotowania do kolejnej fali mobilizacji.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 19 uderzeń na miejsca zgrupowania wojsk rosyjskich, składy uzbrojenia i sprzętu przeciwnika oraz trzy ataki na rosyjskie pozycje rakietowe - dodano w komunikacie sztabu. Siły ukraińskie zaatakowały też m.in. cztery punkty dowodzenia przeciwnika. (https://tinyurl.com/5726625a) (PAP)

01.12.2022 17:20

01.12.2022 17:12

Pracownik ambasady Rosji w Wilnie został uznany za osobę niepożądaną w związku z działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych Litwy.

Nota w tej sprawie została wręczona przedstawicielowi rosyjskiej placówki dyplomatycznej, wezwanemu do siedziby litewskiego resortu dyplomacji. Według MSZ pracownik ambasady rosyjskiej otrzymał nakaz opuszczenia kraju w ciągu pięciu dni.

To już czwarty przypadek wydalenia rosyjskich dyplomatów z kraju od początku pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

W marcu Litwa wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów "w solidarności z Ukrainą, która doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji wojskowej". W kwietniu, w odpowiedzi na dokonaną przez rosyjskie siły masakrę w podkijowskiej Buczy, rząd litewski podjął decyzję o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych między Litwą a Rosją i nakazał opuszczenie Litwy ambasadorowi Rosji Aleksiejowi Isakowowi. Podjęła też decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Kłajpedzie.

W październiku Litwa wydaliła tymczasowego charge d'affaires Rosji Siergieja Riabokonia, którego działania i wypowiedzi zostały uznane za „ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa przyjmującego i w związku z tym naruszały konwencję wiedeńską” o stosunkach dyplomatycznych. (PAP)

01.12.2022 16:52

Prowadzimy rozmowy z partnerami o przekazaniu nam pocisków S-300 - poinformował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"S-300 bardzo dobrze działają. Chodzi o to, że nie były produkowane w Ukrainie, to znaczy nie mamy produkcji rakiet S-300, dlatego wykorzystujemy zapasy" - podkreślił Reznikow na briefingu w Odessie.

"Ze wszystkimi ministrami obrony tych krajów, które również na uzbrojeniu mają S-300, prowadzimy rozmowy o możliwości uzupełnienia tych zapasów rakiet z ich magazynów i arsenałów" - dodał.

S-300 to system obrony powietrznej produkcji sowieckiej i rosyjskiej, którego zasadniczym przeznaczeniem jest zwalczanie wrogich rakiet i samolotów. (PAP)

01.12.2022 16:52

Posiedzenie Rady Ministerialnej rozpoczęło się dyskusją pod hasłem "OBWE na rozdrożu"; pozwolę się nie zgodzić z tym hasłem - OBWE jest na autostradzie do piekła, ponieważ Rosja ma za nic jej reguły - napisał w czwartek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Dodał, że Rosja lekceważy zasady OBWE, pomimo niezwykłych starań przewodniczącego Rady Ministerialnej tej instytucji (obecnie sprawuje ją szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau - PAP), jej sekretarza generalnego (Helgi Schmid - PAP), jak i całej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by przestrzegała tych zasad. (PAP)

01.12.2022 16:51

​Kwestie bezpieczeństwa w regionie OBWE oraz możliwości dalszego wsparcia Ukrainy - były tematami czwartkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorii Nuland, która odbyła się na marginesie szczytu OBWE w Łodzi.

W Łodzi od czwartku trwa dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie przewodnictwo w tej organizacji. (PAP)

01.12.2022 12:24

​Nauczyciele z okupowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do tego, by rzekomo "dobrowolnie" przekazywali część swoich miesięcznych wynagrodzeń na potrzeby sił zbrojnych i tym samym wspierali agresję Kremla na Ukrainę - poinformował w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Władze w Moskwie próbują w ten sposób imitować powszechne poparcie społeczeństwa dla najazdu na sąsiedni kraj. Według portalu jest to fikcja, ponieważ wojna z Ukrainą nie ma w Rosji żadnego "narodowego" charakteru, a Kreml musi uciekać się do przymusu, aby znaleźć pieniądze dla swoich żołnierzy. Takie desperackie działania nie poprawią jednak sytuacji rosyjskich wojsk - oceniono na łamach serwisu.
Na początku listopada przedstawicielka prezydenta Ukrainy na okupowanym półwyspie Tamiła Taszewa oznajmiła, że mieszkańcy Krymu są regularnie zmuszani do "wspierania" rosyjskiej armii. Pracownicy obozu wypoczynkowego dla dzieci Artek musieli pod groźbą rozwiązania umów podpisać oświadczenie, że przekażą swoje dzienne uposażenie na potrzeby rosyjskich wojsk. Z kolei w Sewastopolu jedna ze stacjonujących tam brygad sił zbrojnych zwróciła się z prośbą do kancelarii adwokackich, by zakupiły żołnierzom niezbędne wyposażenie.
Z podobnymi naciskami muszą liczyć się mieszkańcy terenów wiejskich. "Poprzez lokalne organy samorządowe rozpowszechniane są apele, aby dostarczać armii (różne) rzeczy, od bielizny po zapałki. Sami okupanci ciągle narzekają, że miejscowe społeczeństwo w niewystarczającym stopniu wspiera rosyjską armię. Nie ma się jednak czemu dziwić" - podkreślała przed kilkoma tygodniami Taszewa. (PAP)

01.12.2022 09:40

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

01.12.2022 07:40

​Najpierw rozminowywanie budynków, a dopiero potem naprawa zrujnowanej przez wycofujących się Rosjan infrastruktury i pomoc mieszkańcom - takie kroki podejmują władze w wyzwalanych spod okupacji miejscowościach południowej Ukrainy. (PAP)

30.11.2022 13:11

Deputowani rady miejskiej poparli w głosowaniu decyzję o zdemontowaniu i przeniesieniu pomnika Założycieli Odessy (w centrum którego jest cesarzowa Katarzyna II) – powiadomiono w komunikacie. Podobną decyzję podjęto w sprawie pomnika Aleksandra Suworowa.

Pomniki mają zostać „tymczasowo przeniesione” do Odeskiego Muzeum Sztuk Pięknych.

https://t.me/odesacityofficial/12972

Wcześniej, jak przypomina agencja Ukrinform, pomnik Katarzyny II został otoczony 7-metrowym ogrodzeniem, bo był on kilkukrotnie oblewany czerwoną farbą. Nieznani sprawcy założyli także na głowę carycy czerwony kaptur kata i umieścili w jej dłoni stryczek. (PAP)

30.11.2022 13:08

Z powodu deficytu elektryczności, wywołanego przez rosyjskie ostrzały infrastruktury, we Lwowie dostawy prądu są ograniczane. Przerwy w dostawach prądu wynoszą obecnie po osiem godzin i mogą zostać wydłużone do dziewięciu.

Po ośmiu godzinach bez prądu, jest on włączany na cztery godziny – informuje w środę portal RBK-Ukraina, powołując się na regionalnego operatora Lwiwobłenergo. Jeśli sytuacja się pogorszy, czas bez elektryczności może zostać wydłużony do dziewięciu godzin. (PAP)

30.11.2022 11:45

To krok w bardzo dobrym kierunku; od początku o to postulowaliśmy i od początku to wspieramy - powiedział w środę minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o zapowiedź szefowej KE Ursuli von der Leyen konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy. (PAP)

30.11.2022 07:04

​Administracja Bidena prowadzi konsultacje , czy uznać prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, kontrolowaną przez bliskiego sojusznika Władimira Putina Jewgienija Prigożyna, za zagraniczną organizację terrorystyczną, poinformował we wtrorek Bloomberg. (PAP)

29.11.2022 20:07

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja. (PAP)

29.11.2022 17:35

Ministrowie spraw zagranicznych NATO obradujący we wtorek w Bukareszcie wyrazili solidarność z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. (PAP)

29.11.2022 17:26

Szefowie MSZ NATO: uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną pozbawiają miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. (PAP)

29.11.2022 16:59

Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - zapewnił we wtorek w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (PAP)

29.11.2022 16:40

Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał. Wyzwolony 11 listopada Chersoń znajduje się w zasięgu rosyjskiej artylerii i jest stale ostrzeliwany przez Rosjan.

Jak powiadomił urzędnik, po kolejnym ostrzale miasta ucierpiał budynek szpitala obwodowego. Wybuch wybił w nim okna. https://t.me/tymoshenko_kyrylo/2926

Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Po tym, jak wojska przeciwnika w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru, rozpoczęły one regularne ostrzały miasta. Rosjanie atakują cele cywilne, w wyniku których giną mieszkańcy miasta. (PAP)

29.11.2022 16:22

Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił we wtorek, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. "Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją" - podkreślił szef państwa, cytowany przez agencję Xinhua. (PAP)

29.11.2022 16:05

Rosyjscy okupanci sprowadzają na zajęte tereny obwodu chersońskiego na południu Ukrainy funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB); celem wroga jest wzmocnienie nacisku na ludność cywilną, aby skłonić ją do wyjazdu do Rosji - zaalarmował we wtorek przedstawiciel rady obwodowej Chersońszczyzny Serhij Chłań. (PAP)

29.11.2022 15:59

O rozpoczęciu seryjnej produkcji pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, używanych w sowieckich systemach, powiadomił sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Państwowy koncern Ukroboronprom rozpoczął seryjną produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm” – powiadomił sztab, prezentując zdjęcie nowych pocisków.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/469317118714705

Własna produkcja takich pocisków istotnie poprawi możliwości sił zbrojnych Ukrainy na froncie – pisze BBC News-Ukraina.

W komunikacie nie powiadomiono, czy produkcja pocisków jest zlokalizowana na Ukrainie, czy poza nią.

BBC przypomina, że na początku listopada minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował o planach rozpoczęcia produkcji pocisków kalibru 122 i 152 mm. To kaliber „sowiecki”, używany w posiadanej przez Ukrainę broni, pochodzącej z własnych zapasów.

„Ich zapasy praktycznie wyczerpały się na początkowym etapie wojny i w lecie. Dlatego też sojusznicy próbowali pozyskiwać je z magazynów wschodnioeuropejskich krajów NATO, lecz ich zapasy też są istotnie ograniczone” – pisze BBC Ukraina.

W zachodnich systemach artyleryjskich przekazywanych Ukrainie stosowana jest amunicja standardu natowskiego, m.in. kalibru 155 mm. (PAP)

29.11.2022 14:38

Przekazanie Ukrainie systemów Patriot, samolotów F-16 czy czołgów Leopard byłoby ważnym wsparciem dla Ukrainy, która płaci największą cenę za bezpieczeństwo Europy – oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

„Żadne piękne słowa nie powiedzą więcej niż konkretne działania. Przekazanie Ukrainie (systemów) Patriot, (samolotów) F-16 czy czołgów Leopard to nie tylko obrona powietrzna, myśliwiec czy czołg. To także ważny akt wsparcia dla narodu, który przygotowuje się do przetrwania najcięższej zimy w historii i płaci najwyższą cenę za bezpieczeństwo Europy” – napisał Podolak we wtorek na Twitterze.

https://twitter.com/Podolyak_M/status/1597566612109860865?s=20&t=BWMBb0Iyq1qd4WbDYhG4Cg (PAP)

29.11.2022 13:26

Alarm przeciwlotniczy w całym kraju odwołany
Alarm przeciwlotniczy, który we wtorek po południu ogłoszono na całym terytorium Ukrainy, został odwołany. Wbrew obawom nie doszło do rosyjskiego ataku bombowego. Przyczyną alarmu była najprawdopodobniej aktywność lotnictwa wojskowego Rosji.
W Kijowie był to pierwszy alarm od pięciu dni. Wcześniej w mediach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym oraz wylotach samolotów wojskowych z bazy lotniczej Engels-2 pod Saratowem.
Pisano również o starcie samolotu rozpoznawczego Tu-214 PU z lotniska w Astrachaniu. Serwis Flightradar24 pokazuje, że maszyna ta zatoczyła kilka kręgów w okolicach Astrachania, po czym udała się w kierunku północnym.
Alarm ogłoszono o godz. 12.40 czasu lokalnego (godz. 11.40 w Polsce). Władze zaapelowały do mieszkańców o ukrycie się w schronach przeciwlotniczych. Alarm w Kijowie odwołano po ok. 15 minutach.

29.11.2022 12:02

Ukraina/ Alarm przeciwlotniczy na całym terytorium kraju
Na całym terytorium Ukrainy we wtorek po południu ogłoszono alarm przeciwlotniczy. W Kijowie jest to pierwszy alarm od pięciu dni. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym.
Alarm ogłoszono o godz. 12.40 czasu lokalnego (godz. 11.40 w Polsce). Władze zaapelowały do mieszkańców Ukrainy o ukrycie się w schronach przeciwlotniczych.

29.11.2022 10:08

Ukraina/ Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim
Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono wcześniej w miejscu masowych pochówków w mieście Izium w obwodzie charkowskim.
"Dziś wieczorem rodziców Wołodymyra Wakułenki poinformowano, że ekspertyza DNA potwierdziła: w grobie (nr) 319 znajdowało się ciało ich syna" – napisała w poniedziałek wieczorem na Facebooku była żona literata, Iryna Nowicka.
49-letni Wakułenko poszukiwany był od marca, gdy wojska rosyjskie zajęły wieś Kapytoliwka w rejonie (powiecie) iziumskim. Pisarz został zabrany przez Rosjan wraz z niepełnosprawnym synem, którego później wypuszczono – poinformowały ukraińskie media.
Wakułenko był autorem 13 książek i laureatem nagród literackich. Był uczestnikiem proeuropejskiej rewolucji godności z przełomu lat 2013-2014 oraz wolontariuszem wspierającym siły ukraińskie, które walczyły w zajętym przez Rosjan Donbasie.
W październiku ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych informowało, że w wyzwolonej we wrześniu wschodniej części obwodu charkowskiego i na północy obwodu donieckiego ekshumowano dotychczas około tysiąca ciał cywilów i wojskowych.
Największe skupisko grobów odkryto w lesie w Iziumie, gdzie znajdowały się szczątki 447 cywilów i żołnierzy. (PAP)

29.11.2022 10:03

​Rozlokowanie rosyjskich sił na Białorusi nie służy przygotowaniu kolejnego ataku na Ukrainę z północy, lecz najpewniej ma zwiększyć możliwości szkolenia wojska i stanowi element operacji dezinformacyjnej - oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

29.11.2022 10:01

​Rosjanie uprawiają "techniczny kanibalizm", składając nowe pociski z części sowieckich rakiet; nie ma co liczyć na szybkie wyczerpanie podstawowych zapasów - uważa ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś. "Myślę, że w rzeczywistości nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile Rosjanie mają rakiet, nawet sami Rosjanie. Bo są to zapasy sowieckie, składające się z zapasów rakiet zbudowanych w latach 60., 70., 80., później, jak myślę, już mniej (ich) produkowano" - podkreślił ekspert, cytowany we wtorek przez portal RBK-Ukraina. (PAP)

29.11.2022 10:00

​Rosyjscy okupanci kontrolujący Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy zabronili wstępu na teren obiektu pracownikom, którzy odmówili podpisania kontraktów z państwowym koncernem Rosatom - powiadomił ukraiński sztab generalny. (PAP)

28.11.2022 21:28

Rosja powinna zostać pozbawiona głównych dochodów z eksportu, z których finansuje wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczyli szefowie dyplomacji siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich oraz Ukrainy w komunikacie po poniedziałkowej wizycie ministrów w Kijowie. (PAP)

28.11.2022 19:09

Przyjazd do Kijowa szefów dyplomacji siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich to "ważny sygnał mocnego wsparcia i solidarności" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z ministrami z Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji. "Ta wizyta jest ważnym sygnałem mocnego wsparcia i solidarności krajów partnerskich z Ukrainą, zwłaszcza w okresie najpoważniejszych wyzwań" - napisał Zełenski na serwisie Telegram. W komentarzu prezydent Ukrainy poinformował, że spotkał się z siedmioma ministrami z krajów nordyckich i bałtyckich w trakcie ich poniedziałkowej wizyty w Kijowie. Zełenski podziękował państwom, które reprezentują ministrowie "za niezmienną aktywną i skuteczną pomoc dla Ukrainy w obronie jej integralności terytorialnej i niepodległości". (https://t.me/s/V_Zelenskiy_official). Z szefami dyplomacji spotkał się także w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal; rozmowy dotyczyły dostaw broni i pomocy finansowej dla Ukrainy, a także sankcji wobec Rosji. Poniedziałkowy przyjazd do Kijowa ministrów spraw zagranicznych siedmiu państw był najliczniejszą taką wizytą na Ukrainie od początku obecnej wojny. Wizyta ta poprzedziła rozpoczynające się we wtorek w Bukareszcie dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. (PAP)

28.11.2022 18:27

Pentagon rozważa propozycję koncernu Boeing o uruchomieniu produkcji i wysłaniu Ukrainie precyzyjnych pocisków Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła w przemyśle zbrojeniowym i dokumenty. Pierwsze sztuki mogłyby trafić na Ukrainę na początku 2023 r. (PAP)

28.11.2022 15:27

​Państwa i przede wszystkim Unia Europejska muszą zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy, pomoc przeznaczoną na odbudowę jej infrastruktury energetycznej, a także wsparcie dla państw takich jak Polska, które przyjmują uchodźców - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że środki na ten cel powinny pochodzić z konfiskaty rosyjskich zamrożonych aktywów. (PAP)

28.11.2022 13:28

Ministrowie spraw zagranicznych siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich przyjechali w poniedziałek do Kijowa, gdzie mają się spotkać z przedstawicielami władz Ukrainy - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

Szef łotewskiego MSZ dodał, że jest to największa grupowa wizyta ministrów spraw zagranicznych na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji, a spotkanie będzie przebiegać pod hasłem "jak dalej wspierać Ukrainę". Oprócz Rinkeviczsa do Kijowa przyjechali szefowie dyplomacji Finlandii, Islandii, Szwecji, Norwegii, Litwy i Estonii.

https://tinyurl.com/2xvvkc3j

Poniedziałkowe spotkanie w Kijowie poprzedza rozpoczynające się we wtorek dwudniowe w Bukareszcie spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. (PAP)

28.11.2022 13:19

Przez całą okupację lekarze szpitala w Chersoniu ukrywali małych wychowanków domu dziecka, by uchronić ich przed deportacją do Rosji – pisze rosyjski niezależny portal Meduza. 

Lekarze chersońskiego szpitala przez całą okupację ukrywali przed Rosjanami 10 sierot w wieku od dwóch miesięcy do 2,5 roku.

„Gdy do szpitala przychodzili żołnierze, lekarze pokazywali im podrobione karty medyczne, by przekonać, że dzieci są zbyt chore, by mogły być przewiezione. W ten sposób chcieli ochronić dzieci przed wysłaniem do Rosji” – pisze Meduza.

46 innych wychowanków domu dziecka zostało deportowanych do Rosji. Ich los nie jest znany. Ukraina potwierdziła dotąd ponad 12 tys. przypadków nielegalnych przesiedleń dzieci z różnych części kraju, lecz w rzeczywistości liczba ta jest najpewniej znacznie większa.

W szpitalu personel pracował całodobowo, by zapewnić dzieciom opiekę, jednocześnie borykając się, podobnie jak pozostali mieszkańcy miasta, z brakiem podstawowych środków do życia.

Po wyzwoleniu miasta dzieci wciąż pozostają w szpitalu. Niektóre pielęgniarki pracują na zmianach po 48, a nawet 72 godziny. Brakuje prądu, miasto jest ostrzeliwane, ponieważ znajduje się w zasięgu rosyjskiej artylerii. Po odwrocie z Chersonia wojska rosyjskie zajęły pozycje na lewym brzegu Dniepru. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

28.11.2022 11:42

Ukraińcy są w stanie nauczyć się obsługi Patriotów w bardzo krótkim czasie; to kwestia do dwóch miesięcy. Piłeczka jest teraz po stronie Niemiec, czekamy na ruch z ich strony - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Skurkiewicz był w poniedziałek pytany w Radiu Plus, czy w przypadku, gdy strona niemiecka nie zgodzi się na przekazanie Ukrainie zaproponowanych Polsce po upadku rakiety w Przewodowej systemów Patriot, to Polska przyjmie ofertę rozstawienia ich w pobliżu granicy z Ukrainą. (PAP)

28.11.2022 10:29

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch złożył wizytę na zachodniej Ukrainie, gdzie spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej i katolickiej. „Jestem pod wrażeniem ich determinacji na rzecz obrony kraju przed rosyjskim najeźdźcą” – powiedział PAP w poniedziałek.

Prezydencki minister odwiedził Łuck, Lwów i Iwano-Frankiwsk (d. Stanisławów). We Lwowie spotkał się m.in. z Metropolitą Lwowskim, księdzem arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim. Kumoch zaznaczył, że wszyscy jego rozmówcy okazywali niezwykłą determinację na rzecz dalszego oporu przeciwko agresji Rosji.

„Moim bardzo jednoznacznym wrażeniem ze wszystkich rozmów jest pełna determinacja wśród ukraińskich Polaków i ukraińskich katolików – dokładnie taka sama, jak wśród Ukraińców – na rzecz obrony kraju i walki do zwycięstwa przeciwko rosyjskiej agresji. Po ostatnich bombardowaniach determinacja wzrosła, Rosja nie złamie tych ludzi” – podkreślił.

„To dla nas, jako Polski – kraju, który najbardziej wspiera Ukrainę - jest niesłychanie ważnym sygnałem, bo mamy poczucie, że wspierając Ukrainę wspieramy również swoich rodaków na Ukrainie” – dodał Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zwrócił uwagę na zaangażowanie Polaków Ukrainy w niesienie pomocy humanitarnej.

„Polacy mają dokładnie te same troski, co wszyscy inni obywatele Ukrainy i to za każdym razem podkreślają. Rakiety rosyjskie niszczą infrastrukturę, która dotyczy wszystkich, niezależnie od narodowości i wyznania. Same organizacje polskie bardzo mocno się angażują w dystrybucję pomocy humanitarnej, w tym pomocy dla armii ukraińskiej” – oświadczył Kumoch PAP.

W ubiegłym tygodniu Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na infrastrukturę cywilną Ukrainy. Miliony ludzi w tym kraju pozostało bez prądu, wody i ogrzewania. (PAP)

28.11.2022 09:28

Wojska rosyjskie na lewym brzegu Dniepru liczą się z możliwością sforsowania rzeki przez siły ukraińskie i kontrofensywy w tym regionie. Według ISW Rosjanie zamierzają się skupić na obronie swoich linii komunikacji na południu Ukrainy, w tym z Zaporoża na Krym - ocenia ośrodek ISW.

Według analityków siły rosyjskie ewidentnie nie widzą możliwości powstrzymania sforsowania Dniepru przez stronę ukraińską, ani nie uważają za priorytet działań obronnych, by takie działania powstrzymać - wnioskuje ISW po przeanalizowaniu dostępnych wizualnych danych na temat rosyjskich umocnień w regionie. Według ośrodka rosyjskie plany umożliwiają stworzenie mocnych ukraińskich pozycji na lewym brzegu.

"Armia rosyjska ewidentnie uważa, że siły ukraińskie mogą przekroczyć rzekę Dniepr i przystąpić do kontrofensywy na wschodzie obwodu chersońskiego (lewy brzeg Dniepru), potencjalnie zagrażając krytycznym połączeniom logistycznym rosyjskich wojsk pomiędzy (zaanektowanym) Krymem i południową częścią Ukrainy" - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

28.11.2022 09:13

Mimo że Chersoń został wyzwolony 11 listopada przez siły ukraińskie, nadal jest codziennie ostrzeliwany przez rosyjską artylerię - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

28.11.2022 06:53

​Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestaną, dopóki będą mieć rakiety - powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Nadchodzący tydzień może być tak samo ciężki, jak ten, który się kończy. Nasze Siły Obrony przygotowują się. Przygotowuje się całe państwo. Opracowujemy wszystkie scenariusze, w tym - z naszymi partnerami" - oznajmił Zełenski.

Zaapelował do Ukraińców o jedność i pomaganie sobie nawzajem, a także o to, by nie ignorowali alarmów lotniczych.

Jak dodał, sytuacja na froncie jest bardzo ciężka i najtrudniej jest w obwodzie donieckim, podobnie jak w minionych tygodniach. (PAP)

27.11.2022 17:49

​Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło w niedzielę, że ramach pomocy dla Ukrainy przekazuje temu krajowi naprowadzane laserowo pociski Brimstone 2, mające dwukrotnie większy zasięg niż ich poprzednia wersja.

To, że Wielka Brytania oprócz pocisków Brimstone, o których przekazywaniu informowano już ok. pół roku temu, wysyła także ich nową wersję, ujawnił we wtorek dziennik "Daily Telegraph". W niedzielę ministerstwo obrony zamieściło na Twitterze nagranie wideo z bazy RAF Brize Norton, na którym pokazano, jak pociski Brimstone 2 są ładowane do samolotów transportowych oraz wyjaśniono, jak one działają.
Wystrzeliwane zazwyczaj z samolotów pociski Brimstone 2, z których każdy kosztuje ok. 175 tys. funtów, mogą trafiać w cele poprzez śledzenie lasera kierowanego przez żołnierzy, samoloty lub pojazdy, albo wybierać własny cel z zaprogramowanej listy dzięki zastosowaniu fal radaru. System ten pozwala broni na skanowanie pola walki i wybór najbardziej odpowiedniego celu, pomijając pojazdy cywilne lub mniej ważny sprzęt wojskowy. Brimstone 2 mogą być użyte w obszarach zabudowanych, bo dzięki naprowadzaniu laserowemu redukowana jest możliwość potencjalnych strat wśród ludności cywilnej.
Pierwsza wersja Brimstone weszła do użycia w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) w 2005 roku. Po dokonanej w 2008 roku modernizacji pocisk może być naprowadzany laserowo. Nowy model Brimstone 2 wszedł do służby w 2016 roku. Z zasięgiem po wystrzeleniu z samolotu wynoszącym ok. 60 km i głowicą bojową o wadze 6,3 kg Brimstone 2 jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Opracowano jednak wersję morską broni, przeznaczoną specjalnie do rażenia szybkich jednostek atakujących, takich jak łodzie motorowe. (PAP)

26.11.2022 18:51

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjskie wojsko przegrupowuje siły, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podano w komunikacie.

W ciągu minionej doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe cywilnych obiektów miasta Dniepr i cztery ostrzały ukraińskich pozycji i miejscowości z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.

Trwa przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych; te działania prowadzone są też na okupowanej części ukraińskiego terytorium - czytamy. W miejscowości Nowopetrykiwka w obwodzie donieckim zarejestrowano przeprowadzenie ćwiczeń strzeleckich dla zmobilizowanych. W dniach 22-23 listopada w miejscowości Staromłyniwka we wszystkich cywilnych budynkach zakwaterowano żołnierzy.

W mieście Połohy w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju wykryto miejsce więzienia ukraińskich jeńców wojskowych i cywilów, których zatrzymano pod zarzutem współpracy ze strukturami siłowymi Ukrainy. (https://tinyurl.com/yc8xns7n) (PAP)

26.11.2022 11:10

Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane – oświadczyła w sobotę w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic i przypomniała o śmierci dwóch osób, zabitych na terytorium Polski. "Tylko Rosja jest za to odpowiedzialna" – powiedziała.

"Hasło +Za wolność naszą i waszą+, które jednoczyło nasze narody przez stulecia, jest nadal aktualne dzisiaj. Ukraina bowiem walczy nie tylko o własną wolność, lecz także o naszą. I nasze wsparcie dla Ukrainy musi być i będzie kontynuowane" – oświadczyła Szimonyte.

Premier Litwy zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie zaczyna rozlewać się na terytoria innych państw.

"Litwa już dawno uprzedzała, że rosyjska wojna przeciw Ukrainie nie ma granic. W ubiegłym tygodniu zabitych zostało dwóch obywateli Polski. I tylko Rosja ponosi odpowiedzialność za to tragiczne zdarzenie" – podkreśliła szefowa litewskiego rządu. (PAP)

26.11.2022 10:50

Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę; wojna w Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej - powiedział w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, Ukrainy i Litwy.

"Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę. Rosja atakuje infrastrukturę cywilną Ukrainy, chce wygenerować ogromny kryzys humanitarny. To są barbarzyńskie działania. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby z tym walczyć" - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że Polska wspiera wysiłki obronne Ukrainy, wspiera też pomoc humanitarną, dlatego że kluczowym jest, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzące ciężkie miesiące zimowe.

"Ta wojna jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo możemy powstrzymać tę sytuację. (...) Niech żyje niepodległa Ukraina oraz przyjaźń pomiędzy Litwą, Ukrainą i Polską" - powiedział Mateusz Morawiecki. "Jestem pewien, że nasze solidarne partnerstwo doprowadzi do pokonania barbarzyńskich rosyjskich ataków" - podkreślił. (PAP)

26.11.2022 10:47

Działamy wspólnie, by zapewnić dostawy żywności z Ukrainy do Afryki oraz krajów azjatyckich, aby wspólnie zbudować lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów Ukrainy i Litwy.

Szef polskiego rządu przebywa w sobotę w Kijowie, gdzie spotkał się szefami rządów Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz Litwy Ingridą Simonyte, w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu wskazywał, że "działamy wspólnie, by zapewnić dostawy żywności z Ukrainy do Afryki obraz krajów azjatyckich, aby wspólnie zbudować lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach".

"Współpracujemy nie tylko w zakresie interesów Europy Środowej i Wschodniej, ale również na rzecz 70 mln osób w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, którym grozi głód" - podkreślił polski premier.

Zwracał uwagę, że rosyjska blokada ukraińskich portów jest w istocie blokadą instynktów ludzkich i humanitarnych. "Ukraina wraz z Polską i Litwą, naszymi partnerami europejskimi - robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odblokować ukraińskie porty, by móc eksportować zboże z Ukrainy do Afryki na Bliski Wschód" - mówił Morawiecki. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

26.11.2022 10:12

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

"Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, dlatego dziś nie możemy ociągać się z pomocą dla Ukrainy. Ta wojna zakończy się, kiedy odzyskany zostanie każdy dom, każda szkoła, każdy szpital i każda droga" – powiedział Morawiecki.

Premier zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności. "Polska, i jestem przekonany że Litwa, będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne” – podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że sobota na Ukrainie jest Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. W tym roku mija 90. rocznica sztucznie wywołanej przez komunistów klęski głodu w Ukrainie.

"Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać w Afryce i na środkowym wschodzie Azji” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. (PAP)

26.11.2022 09:41

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wizyty towarzyszy m.in. wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz oraz minister w KPRM Michał Dworczyk. (PAP)

26.11.2022 09:35

Premier Morawiecki w Kijowie   Premier Morawiecki w Kijowie KPRM

26.11.2022 09:31

CIR: premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa; złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. (PAP)

26.11.2022 09:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną - przypomina portal Kyiv Independent. (PAP)

26.11.2022 08:32

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał "New York Times".

Powołując się na administracje w Waszyngtonie i Kijowie gazeta podkreśla, że Ukraińcy używają intensywnie zaawansowanych technologicznie dział dostarczanych przez USA i ich sojuszników, ale broń ta wypala się po miesiącach nadmiernej eksploatacji. W wyniku tego zostaje uszkodzona lub zniszczona i jest zabierana z pola walki do naprawy. Obecnie jedna trzecia z około 350 haubic produkcji zachodniej przekazanych Kijowowi nie działa.

"Wymiana lufy haubicy, która może mieć sześć metrów długości i ważyć tysiące kilogramów, przekracza możliwości naprawcze żołnierzy w terenie i problem ten stał się priorytetem dla Dowództwa Europejskiego Pentagonu. W związku z tym założyło ono zakład naprawczy w Polsce. (…) Wysiłki na rzecz naprawy broni w Polsce, o czym wcześniej nie informowano, rozpoczęły się w ostatnich miesiącach. Stan broni Ukrainy jest chronioną ścisłą tajemnicą" – stwierdził "NYT".

Do najważniejszego sprzętu dla Ukrainy dziennik zalicza haubice standardu NATO z 155-milimetrowymi pociskami. Pentagon wysłał na Ukrainę 142 haubice M777, co wystarcza na wyposażenie około ośmiu batalionów. (PAP)

25.11.2022 21:38

W czasie obecnej wojny świat ciągle na nowo odkrywa miasta i miejscowości w Ukrainie, gdzie są bezimienne groby ludzi zamordowanych w taki sposób, że to nosi w sobie ślady ludobójstwa - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie ekumenicznej modlitwy pamięci za ofiary Hołodomoru na Ukrainie. (PAP)

25.11.2022 21:31

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon. Według wydanego komunikatu Austin i Lambrecht omówili "wspólne wysiłki, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić bezpieczeństwo wzdłuż wschodniej flanki NATO". Mieli też zgodzić się, by koordynować swoje działania w tych obszarach. Amerykanin miał przy tym pochwalić przywództwo Niemiec w dostarczaniu pomocy wojskowej Ukrainie, która ma "wielki pozytywny wpływ na zdolności Ukrainy, by bronić się przed rosyjską agresją". Do rozmowy telefonicznej doszło po tym, jak Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie amerykańskiego systemu Patriot; polski rząd zaproponował, by wyrzutnie umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską. (PAP)

25.11.2022 21:09

Najważniejsze teraz, to wzmocnienie możliwości obrony przed atakami rosyjskimi. Naszym zdaniem wzmocnienie dziś obrony całej Europy, to jest przede wszystkim wzmacnianie obrony Ukrainy - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wiceminister Jabłoński był pytany w Polsat News, czy systemy Patriot powinny trafić na Ukrainę. "To jest naszym zdaniem właściwy kierunek dlatego, że jeśli Ukraina jest atakowana (...) należy tę pomoc wzmacniać, nie tylko dlatego, że kierujemy się solidarnością, czy względami humanitarnymi, ale to jest też w naszym własnym interesie" - mówił. (PAP)

25.11.2022 20:51

Amerykańska rządowa agencja pomocy międzynarodowej USAID przekazała Ukrainie ponad 1000 generatorów prądu, aby szpitale, szkoły, służby ratunkowe, agencje rządowe i inne instytucje publiczne w tym kraju mogły dalej funkcjonować mimo rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę - poinformowała na Facebooku ambasada USA w Kijowie. (PAP)

25.11.2022 20:45

Nawet hipotetyczne próby zajęcia Kijowa przez armię Rosji są skazane na klęskę - podkreśliła administracja ukraińskiej stolicy w piątek. Władze poinformowały o trwających pracach nad wzmacnianiem obrony miasta. Ukraińska armia nie zauważa obecnie sił przeciwnika, które pozwoliłyby mu na napaść na miasto z kierunku północnego. "Tym niemniej to nie jest powód do zaniedbywania obrony stolicy i bezpieczeństwa obywateli" - przekazała administracja Kijowa na Telegramie (https://t.me/VA_Kyiv/475). Dodano, że trwają prace nad wzmocnieniem zdolności obronnych miasta, budowane są fortyfikacje. "Jakiekolwiek, nawet hipotetyczne, próby zajęcia przez przeciwnika stolicy są skazane na klęskę!" - czytamy w komunikacie, do którego dołączono zdjęcia przedstawiające obiekty obronne. (PAP)

25.11.2022 20:04

Działania podejmowane w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy, w tym kwestie dotyczące możliwości zakwaterowania, logistyki i opieki zdrowotnej - były wśród tematów spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i wojewodów, jakie odbyło się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O spotkaniu strona rządowa poinformowała w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie; odbyło się ono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w nim udział także, m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. (PAP)

25.11.2022 19:02

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało w piątek nagranie, na którym wyjaśnia rosyjskim żołnierzom, jak oddawać się do niewoli. Zaznaczono, że wśród rosyjskich jeńców obserwowana jest całkowita nieznajomość zasad wojny. (PAP)

25.11.2022 15:25

Kijów otrzyma od Rygi ok. 200 generatorów prądu i nagrzewnic - poinformował ambasador Ukrainy na Łotwie Ołeksandr Miszczenko. Sprzęt dotrze do ukraińskiej stolicy w najbliższym czasie. (PAP)

25.11.2022 14:58

​Rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera zamordowali nieopodal Biłohoriwki w obwodzie ługańskim 19 zmobilizowanych żołnierzy z własnej armii, którzy odmawiali walki z ukraińskimi wojskami - poinformowała w piątek telewizja Kanał 24 za źródłami w służbach specjalnych Ukrainy. (PAP)

25.11.2022 13:39

​Szefowie dyplomacji Ukrainy i W. Brytanii: Rosja nie zdoła osłabić poparcia dla Ukrainy

Kijów i Londyn są zgodne, że Rosji nie uda się osłabić wsparcia dla Ukrainy i podzielić demokratycznego świata - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na konferencji prasowej z szefem MSZ Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverlym.
"Podzielamy wspólne stanowisko: Rosja nie zdoła podzielić ani osłabić demokratycznego świata, nie zdoła osłabić wsparcia dla Ukrainy" - powiedział Kułeba po rozmowach z Cleverlym. Podkreślił, że brytyjski minister ponownie potwierdził w Kijowie, "że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne, a negocjacje będą odbywać się wyłącznie na warunkach ukraińskich i wtedy, gdy postanowi o tym Ukraina".
"Jesteśmy całkowicie zgodni, że Rosja nie dąży teraz do pokoju, a do zrobienia pauzy, by z nowymi siłami kontynuować agresję, nadal niszczyć Ukrainę i Ukraińców" - dodał Kułeba.
Szef dyplomacji Ukrainy wyraził wdzięczność Wielkiej Brytanii za decyzję o przekazanie Ukrainie trzech śmigłowców Sea King; pierwszy z nich Ukraina już otrzymała.
"Wielka Brytania kontynuuje praktyczną pomoc dla narodu i rządu ukraińskiego" - powiedział Cleverly. Podkreślił, że rząd brytyjski będzie dalej wspierał Kijów w różnych sferach. "Będziemy pomagać Ukrainie tej zimy, będziemy pomagać w jej odbudowie w długoterminowej perspektywie" - zapowiedział.
Cleverly poinformował, że spotkał się w Kijowie z przedstawicielami władz Ukrainy i społeczeństwa obywatelskiego. Poinformował, że Londyn przekaże dodatkową pomoc i wsparcie potrzebne do odbudowy obiektów infrastruktury energetycznej. (PAP)

25.11.2022 09:48

Władze na Kremlu proponują rosyjskim studentom darmowy program nauczania pod warunkiem późniejszego "odpracowania" tego przywileju na okupowanych terenach Ukrainy; ten pomysł jest w istocie częścią szerszego planu, którego skutkiem ma być zmiana struktury etnicznej podbitych ziem - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

24.11.2022 20:27

W armii Rosji propagowany jest dokument, w którym mowa jest o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w jej siłach zbrojnych w celu wygrania "wojny z NATO na Ukrainie" - poinformował w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego. (PAP)

24.11.2022 19:40

​Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody. (PAP)

24.11.2022 11:20

Mimo braku prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich ostrzałów lekarze kijowskiego Instytutu Serca w środę przeprowadzali pilne operacje. Podczas operacji na sercu dziecka w sali zabrakło światła, lekarze kontynuowali pracę przy zapalonych latarkach.

"Dziś staliśmy się świadkami kolejnego +ruskiego miru+ w praktyce: to rakietowy ostrzał, który zabrał ludzkie życia i pozbawił prądu i wody miast i całych obwodów. A co na to my? Kontynuujemy pracę mimo wszystko" - napisał w środę na Facebooku Instytut Serca.
Dyrektor placówki Borys Todurow poinformował, że w Instytucie Serca przebywało podczas ostrzału 190 pacjentów i 300 pracowników. Zaznaczył, że mimo braku prądu, wody, ogrzewania przeprowadzane były pilne operacje. Nie stracono żadnego pacjenta.
"Cieszcie się, Rosjanie. Dziecko leży na stole, a podczas operacji wyłączyło się światło. Brawo. Bardzo dobrzy ludzie" - powiedział lekarz na nagraniu. (https://tinyurl.com/2s3hced3) (PAP)

24.11.2022 09:33

Rosyjskie zmasowane ostrzały w środę wywołały na Ukrainie blackout; od godz. 4 sieć energetyczna znów działa jako całość - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. (PAP)

24.11.2022 08:18

​Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, charkowskim i donieckim wystrzelono 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 pocisków i pięć dronów. Minionego dnia ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy ośmiu miejscowości w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie. Według sztabu personel medyczny w okupowanym mieście Gorłówka w obwodzie donieckim otrzymał od okupacyjnych władz polecenie, by zabierać dokumenty poległym bojownikom tzw. grupy Wagnera oraz by nie przeprowadzać oględzin ich ciał, lecz zapakowywać zwłoki w worki do transportu (https://tinyurl.com/4bes36t7). (PAP)

23.11.2022 20:59

​We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 proc., a dostawy prądu w połowie - przekazał w środę po południu mer miasta Andrij Sadowy. Tego dnia podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu. (PAP)

23.11.2022 16:47

Na Kijów w środę rosyjskie wojsko wystrzeliło 31 rakiet, 21 z nich udało się nam strącić - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskim ostrzale miasta trzy osoby, w tym 17-latka, zginęły, a 11 zostało rannych. (PAP)

23.11.2022 15:23

Z powodu ostrzału w całym Kijowie wstrzymane są dostawy wody. Specjaliści pracują nad jak najszybszym ich przywróceniem; proszę o zaopatrzenie się w wodę - poinformował w środę mer Witalij Kliczko na Telegramie.

23.11.2022 15:22

Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace. To pierwsze załogowe statki powietrzne przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię od początku wojny. Dostarczane śmigłowce to Sikorsky Sea King, których do niedawna używały Królewskie Siły Powietrzne (RAF), jak również marynarka wojenna, Royal Navy. Ostatni z nich wycofano ze służby w 2018 r. Wallace nie sprecyzował, ile ich zostanie przekazane, ale według stacji BBC News chodzi o trzy sztuki. (PAP)

23.11.2022 13:55

Całe miasto jest bez światła – powiadomił w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Częściowo pozbawione prądu są m.in. Kijów, Charków, Chmielnicki, Mikołajów, Zaporoże i Odessa – podają media. Problemy z elektrycznością są w całym kraju.

„Rosyjscy terroryści próbują zniszczyć obiekty energetyczne Ukrainy. Dzisiaj doszło do wybuchów w różnych regionach kraju” – poinformował wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Przekazał ponadto, że w obwodzie kijowskim rakieta trafiła w budynek mieszkalny.

Szef policji obwodu kijowskiego opublikował zdjęcia trafionego rakietą bloku w obwodzie kijowskim (https://t.me/andrii_nebytov/791). (PAP)

23.11.2022 13:50

W czasie ogłoszonego w środę po południu alarmu przeciwlotniczego w centrum Kijowa słychać było odgłosy czterech potężnych wybuchów, w wyniku których płonie jeden z miejscowych obiektów infrastruktury krytycznej.

Z powodu pożaru wstrzymane zostały dostawy elektryczności i ogrzewania do części miasta, a ciśnienie wody w kranie spadło. Władze nie podały jeszcze, ile budynków pozostało bez prądu i ogrzewania, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwlotniczy trwa.

Ok. godz. 14.40 czasu kijowskiego (13.40 w Polsce) słychać było kolejne dwie eksplozje. (PAP)

23.11.2022 13:42

O wybuchach we Lwowie w środę informują ukraińskie media i kanały w komunikatorze Telegram. W mieście są problemy z prądem. Trwa rosyjski ostrzał rakietowy, w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

„W obwodzie kijowskim mamy trafienia w osiedle mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej” - powiadomił szef władz regionu Ołeksij Kułeba.

W Kijowie władze miasta potwierdziły trafienie w jeden z obiektów infrastruktury. Mer Witalij Kliczko poinformował też, że doszło do kilku wybuchów w różnych miejscach stolicy. Na miejsce skierowano służby ratownicze.

Władze obwodu winnickiego w środkowej części kraju potwierdziły, że celem ostrzału rakietowego wroga były obiekty infrastruktury krytycznej. „Obwód winnicki jest pod ostrzałem przeciwnika” – powiadomił szef władz obwodu Serhij Borzow.

W całym kraju trwa alarm przeciwlotniczy. Rosja przeprowadza kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę.

Media i kanały w Telegramie informowały już o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i zaporoskim. (PAP)

23.11.2022 13:20

O słyszanych w środę w Kijowie odgłosach eksplozji poinformował m.in. portal Suspilne. Nie wiadomo, czy był to wybuch rakiety, czy jej zestrzelenie przez system obrony powietrznej. O czterech wybuchach w centrum miasta informuje korespondentka PAP.

Na całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, kanały w Telegramie oraz media donoszą o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i winnickim.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Powietrzne, podawał, że według stanu na godz. 13.20 (12.20 w Polsce) Rosjanie wystrzelili co najmniej 15 rakiet.

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował na Telegramie, że wystrzelonych rakiet jest „dużo, (lecą) ze wschodu i południa”. 

Według nieoficjalnych informacji część rakiet leci w kierunku zachodniej Ukrainy. (PAP)

23.11.2022 12:39

Ambasadorowie i dyplomaci z 20 państw złożyli wizytę w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu - poinformował w środę szef ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszyn. Grupa liczyła 70 osób. (PAP)

23.11.2022 12:34

W całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono w środę alarm przeciwlotniczy – podają media. Kanały w serwisie Telegram informują o pierwszych eksplozjach, m.in. w Mikołajowie i w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju.  (PAP)

23.11.2022 10:55

Naród Ukrainy "doznaje męczeństwa agresji" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązał także do Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych w tym kraju, który będzie obchodzony w sobotę.

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra papież powiedział: "Módlmy się o pokój na świecie i o zakończenie wszystkich konfliktów, szczególnie myśląc o straszliwym cierpieniu drogiego i udręczonego narodu ukraińskiego".

"Myślmy o udręczonej Ukrainie. W tę sobotę przypada rocznica strasznego ludobójstwa - Hołodomoru, zagłady ludności z powodu głodu w latach 1932-1933, wywołanej sztucznie przez Stalina. Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za wielu Ukraińców, dzieci, kobiety, ludzi starszych, którzy dzisiaj doznają męczeństwa agresji" - mówił Franciszek.

Zwracając się do pielgrzymów mówiących po portugalsku, nawiązał do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. "Radość spotkania i wola bycia razem są fundamentalnymi znakami dla dzisiejszego świata, poszarpanego przez konflikty i wojny" - podkreślił.

Mówił też o piłkarskim mundialu: "Pragnę skierować pozdrowienie do piłkarzy, kibiców i widzów, którzy na różnych kontynentach śledzą piłkarskie Mistrzostwa Świata rozgrywane w Katarze".

"Niech to ważne wydarzenie będzie okazją do spotkania i zgody między narodami, sprzyjając braterstwu i pokojowi" - oświadczył Franciszek.

Zwracając się do Polaków, powiedział: "Jestem wam wdzięczny, że w tych dniach jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami, włączając się w inicjatywę RedWeek oraz modląc się za nich szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze".

"Niech Matka Boża wyjedna im pełną wolność i pocieszenie w utrapieniu" - dodał.

Kampanię RedWeek zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. By pogłębić świadomość na temat prześladowania chrześcijan i wolności religijnej oraz w duchu solidarności z prześladowanymi, czerwonym światłem podświetlane są setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych. (PAP)

23.11.2022 09:59

Siedem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach miast i miejscowości ukraińskich, 23 osoby są ranne - poinformował w środę Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

23.11.2022 09:58

​Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces i prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

23.11.2022 09:13

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) przypuszcza, że władze Rosji przygotowują pod względem informacyjnym możliwą prowokację w obwodzie biełgorodzkim, której celem byłoby zwiększenie poparcia w społeczeństwie rosyjskim dla wojny z Ukrainą. "Kreml wydaje się tworzyć warunki informacyjne do ataku pod fałszywą flagą (false flag) w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, próbując zapewne odzyskać poparcie społeczne dla wojny z Ukrainą" - oceniają analitycy. Jako działania pod fałszywą flagą określa się tajne operacje, które mają stworzyć wrażenie, że są dziełem innej strony. W najnowszej, opublikowanej we wtorek wieczorem analizie ISW zwraca uwagę, że "propagandyści kremlowscy zaczęli stawiać hipotezy, że siły ukraińskie zamierzają zaatakować obwód biełgorodzki", sąsiadujący z Ukrainą. W Rosji pojawiły się też głosy, że armia powinna odzyskać kontrolę nad Kupiańskiem w ukraińskim obwodzie charkowskim, by zminimalizować ryzyko ataku sił ukraińskich na obwód biełgorodzki. Do takich "prewencyjnych" działań - ponownego zajęcia terenów w obwodzie charkowskim, co jakoby udaremniłoby atak ukraiński z kierunku Kupiańska i Wowczańska - nawołują wpływowi w przestrzeni informacyjnej rosyjscy "blogerzy wojskowi". Ponadto szef obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow opublikował zdjęcia budowy zasieków na granicy rosyjsko-ukraińskiej w obwodzie biełgorodzkim. Biznesmen Jewgienij Prigożyn finansujący odziały najemnicze zwane "grupą Wagnera" wyjaśnił następnie, że formacja buduje te umocnienia, nie nazywając ich już jednak "linią Wagnera", ponieważ "wielu ludziom w Rosji nie podoba się działalność prywatnej firmy wojskowej". Oficjalnie działalność najemnicza w Rosji jest zakazana. "Twierdzenia rosyjskie o rychłym ataku ukraińskim na obwód biełgorodzki są absurdalne. Ich jedynym celem jest przestraszenie społeczeństwa, by poparło wojnę. Ukraina nie ma interesu strategicznego w zaatakowaniu Rosji i nie jest zdolna do kroku na tę skalę" - podkreślają analitycy ISW. Zwracają uwagę, że "wsparcie dla nonsensownej inwazji rosyjskiej spada wśród mieszkańców regionów przygranicznych oraz w pozostałej części kraju na skutek mobilizacji i błędów militarnych". W ocenie ISW spekulacje na temat rzekomej inwazji ukraińskiej mogą być też próbą ze strony Kremla, by zadowolić "twardogłowych" zwolenników wojny. ISW nie spodziewa się przy tym, by władze rosyjskie zdołały spełnić żądania ponownego zaatakowania obwodu charkowskiego. (PAP)

23.11.2022 08:52

Wojska rosyjskie umacniają pozycje obronne wzdłuż drogi Kachowka-Melitopol, w obwodach chersońskim i zaporoskim - powiadomił w środę rano ukraiński sztab generalny. W Sewastopolu na zaanektowanym Krymie szkoleni są rosyjscy operatorzy dronów, m.in. produkcji irańskiej. (PAP)

23.11.2022 08:51

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy