Nowy numer 48/2022 Archiwum

Eksperci MAEA przybyli do wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych ze specjalną misją

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy w celu udzielenia wsparcia i pomocy ich personelowi, poinformował w czwartek na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.

"Ukraina zwróciła się do MAEA o zapewnienie, podobnie jak w przypadku elektrowni jądrowej Zaporoże, wsparcia i pomocy na miejscu - w elektrowniach jądrowych w Równem, Chmielnickim, Południowoukraińskiej i Czarnobylu. To wsparcie się zaczęło. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec wypadkowi nuklearnemu we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych." , poinformował Grossi.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Przypomniał, że eksperci MAEA są w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od początku września, udzielając wsparcia i pomocy personelowi stacji. Zdaniem dyrektora generalnego widać już postęp w tworzeniu wokół tej elektrowni strefy bezpieczeństwa fizycznego i jądrowego.

"Ale w czasie, gdy świat koncentruje się na niebezpiecznej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni jądrowej w Europie, nie powinniśmy zapominać o innych obiektach jądrowych w kraju" - podkreślił Grossi.

Przeczytaj też: Ukraina: Nie działają wszystkie elektrownie jądrowe w kraju

Wczoraj w wyniku rosyjskich ataków rakietowych wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe po raz pierwszy straciły zewnętrzne zasilanie, na jakiś czas były uzależnione od pracy generatorów diesla. "Tej bezprecedensowej sytuacji nie można było sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy temu. I to budzi wielki niepokój" - powiedział dyrektor generalny MAEA.

Podkreślił konieczność zapewnienia fizycznego bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych, aby takie incydenty się nie powtórzyły.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama