Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

20 sierpnia
Poniedziałek – wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, opata i doktora Kościoła

Oddawali im pokłon i drażnili Pana.
Co robicie, gdy wracacie zmęczeni do domu? – spytał rekolekcjonista młodych dominikanów – Siadacie z piwem przy telewizorze, czy klękacie przed Najświętszym Sakramentem? Zapadła niezręczna cisza. Teoretycznie wszyscy wierzyli, że odpocząć można tylko w obecności Pana. Świetnie pisze się o cudzych bożkach. Mniej boli.
Sdz 2,11–19; Ps 106; Mt 19,16–22, IV tydzień psałterza

21 sierpnia
Wtorek – wspomnienie św. Piusa X, papieża

Jeżeli Pan jest z nami, skąd pochodzi to wszystko, co się nam przydarza?
Wiele razy odnajdywałem się w tym krzyku. Jeśli jesteś, dlaczego wszystko wokół się rozsypuje? Czy jesteśmy królikami doświadczalnymi? Zdumiewa szczerość, z jaką Gedeon przywitał anioła. Pociesza mnie to, że Bóg zbudował Kościół na kimś, kto przywitał Go krzykiem: odejdź!
Sdz 6,11–24a; Ps 85; Mt 19,23–30

22 sierpnia
Środa – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światłość wielką.
Człowiek idący przez ciemny tunel mruży obolałe oczy, gdy ktoś zaświeci mu w twarz latarką. Co poczuł naród kroczący w kompletnych ciemnościach, gdy ujrzał światłość wielką? Zamknął oczy. Niektórzy nie otworzyli ich do dziś.
Iz 9,1–3.5–6; Ps 113; Łk 1,26–38

23 sierpnia
Czwartek – dzień powszedni

Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, ten, kto (pierwszy) wyjdzie od drzwi mego domu, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną.
Przeraziło mnie to czytanie. Jefte złożył obietnicę, nie przypuszczając, że będzie musiał złożyć w ofierze jedyną córkę, która „wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków”. „Ujrzawszy ją rozdarł szaty i zapłakał”. Boże, ile już rzeczy Ci naobiecywałem… Strach pomyśleć.
Sdz 11,29–39a; Ps 40; Mt 22,1–14

24 sierpnia
Piątek – święto św. Bartłomieja, Apostoła

Miało dwanaście bram, a na bramach – dwunastu aniołów i wypisane imiona, które są imionami dwunastu pokoleń synów Izraela.
Nowe Jeruzalem jest jak dwanaście koszów ułomków. Wejdą do niego ci, którzy „przyjdą z wielkiego ucisku”. Staną w pierwszym rzędzie przed Bożym tronem. Święci żebracy.
Ap 21,9b–14; Ps 145; J 1,45–51

25 sierpnia
Sobota – dzień powszedni

On będzie dla ciebie pociechą, będzie cię utrzymywał w twojej starości.
Mój przyjaciel dowiedział się, że urodzi mu się trzecie dziecko. – No i jak wy sobie poradzicie? – kręciła głowami wszystko wiedząca rodzina. – Nie zabezpieczyliście się? – kpili kumple. – Będziesz miał szczęśliwą starość – szepnął spowiednik.
Rt 2,1–3.8–11; 4,13–17; Ps 128; Mt 23,1–12
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama