Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

6 sierpnia
Poniedziałek – święto Przemienienia Pańskiego

Patrzałem, aż postawiono trony,a Przedwieczny zajął miejsce.
Bóg pokazuje nam, kim jest – zajmuje należne sobie miejsce. Jesteśmy świadkami – zostaliśmy dopuszczeni, aby ujrzeć Jego obecność w historii dziś, a w przyszłości Jego ostateczny tryumf. Czy umiemy patrzeć, poświęcić czas na dostrzeżenie Boga, cierpliwie trwać u Jego tronu?
Dn 7,9–10.13–14 (2 P 1,16–19); Ps 97; Łk 9,28b–36, II tydzień psałterza


7 sierpnia
Wtorek – dzień powszedni

Mówili: „Czyż Pan mówił z samym tylko Mojżeszem? Czy nie mówił również z nami?”.
Komu z nas tak na tym zależy, by rywalizować ze sobą w Bożej służbie? Domagać się, by mówił do nas i pozwolił nam zaświadczyć o sobie przed innymi? I tu może wkraść się pycha, jeśli uznamy, że obecność Boga wypływa z naszej wielkości, a nie z Bożej łaski. Pierwszą pokusą jest jednak, że w ogóle nie sięgniemy po to, co nam daje – nie usłyszymy Boga nie z powodu zagłuszającej Go pychy, ale dlatego, że w ogóle nie zaczęliśmy słuchać.
Lb 12,1–13; Ps 51; Mt 14,22–36

8 sierpnia
Środa – wspomnienie św. Dominika, prezbitera

Poznaliście kraj w przeciągu czterdziestu dni; każdy dzień teraz zamieni się w rok i przez czterdzieści lat pokutować będziecie za winy i poznacie, co to znaczy, gdy Ja się oddalę.
Zapomnieliśmy, że każde zło ściąga karę. Że szemranie przeciw Bogu nie jest kierowane w próżnię. Że przyjmując cierpienia, nie my coś Bogu dajemy, ale to On pozwala nam odpokutować za nasze własne grzechy.
Lb 13,1–2a.25–14,1.26–29.34–35; Ps 106; Mt 15,21–28

9 sierpnia
Czwartek – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), patronki Europy

W mocy Twojej jest wszystko i nie masz takiego, który by Ci się sprzeciwił, gdy chcesz ocalić.
Jak Bóg ocala? Nie tylko w doczesnej perspektywie – wyrwania z nieszczęścia, choroby, śmierci. Lecz także – ostatecznie – dając nam życie wieczne, pełnię szczęścia w niebie, ocierając każdą łzę i na zawsze przywracając pokój.
Est 4,17k–17t; Ps 31; J 4,19–2

10 sierpnia
Piątek – święto św. Wawrzyńca,diakona i męczennika

Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie.
W wierze także potrzebna jest umiejętność przewidywania, zatroskanie o przyszłe dobro, o „niebieską emeryturę”. I nikt tu nas nie oszuka, nie wykorzysta naszej naiwności, tu nie grozi inflacja. Dlaczego więc tak mało dbamy o swoje? Dlaczego tak niewiele do tej pory udało nam się odłożyć?
2 Kor 9,6–10; Ps 112; J 12,24–26

11 sierpnia
Sobota – wspomnienie św. Klary, dziewicy

Kiedy będziesz jadł i nasycisz się – strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Czy z nami będzie tak samo – kiedy nasycimy się, odrzucimy Karmiciela; kiedy otrzymamy to, o co prosiliśmy, zapomnimy o Bogu? Przecież nie trudziliśmy się, by odnaleźć Boga jedynego, nie my przerwaliśmy niewolę grzechu, nie żądaliśmy eucharystycznej Obecności – to wszystko jest darem. Skąd więc bierze się w nas ta wewnętrzna ociężałość, poczucie własnej samowystarczalności?
Pwt 6,1–13; Ps 118; Mt 17,14–10

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama