Nowy numer 4/2023 Archiwum

Konserwatysta z krwi i kości

– Ron DeSantis, weteran wojny w Iraku – tak obecny gubernator Florydy przedstawił się widzom podczas debaty w 2018 r. Wtedy starał się dopiero o nominację republikanów na kandydata na gubernatora, dziś typowany jest na przyszłego prezydenta kraju.

DeSantis naprawdę jest weteranem. Spędził ok. 6 lat w marynarce wojennej. Był jeszcze studentem prawa na Uniwersytecie Harvarda, kiedy wstąpił do korpusu prawnego armii, czyli słynnego JAG. Skończył wojskową szkołę dla prawników i został skierowany do bazy Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywani są schwytani w różnych krajach terroryści. Amerykańskie władze były krytykowane przez organizacje pozarządowe za niewłaściwe traktowanie więźniów Guantanamo, ale DeSantis nie wypiera się swojej pracy w tym miejscu. Przeciwnie, gdy w 2016 r. administracja prezydenta Baracka Obamy zwalniała część więźniów, on jako kongresmen był temu przeciwny i forsował ustawę mającą zapobiegać recydywie dawnych dżihadystów. Co dokładnie robił w Guantanamo jako wojskowy prawnik? Nie wiadomo, ale według amerykańskich mediów, pracował bezpośrednio z osadzonymi. Spędził na Kubie około roku, po czym w 2007 r. został wysłany do Iraku wśród 30 tys. żołnierzy wzmacniających wtedy amerykańskie siły. Brał udział w operacji łapania zwolenników Al-Kaidy prowadzonej przez Navy Seals i brytyjskie Zielone Berety. Część jeńców przekazywano irackiemu wymiarowi sprawiedliwości. Ron DeSantis nie był komandosem, ale nie mógł też pracować zza biurka. Odznaczono go Brązową Gwiazdą Zasługi i Medalem Kampanii Irackiej.

Z wojska do partii

Podkreślanie wojskowej przeszłości nie wynika jedynie z sentymentu. Na Florydzie mieszka ponad 1,5 mln weteranów. Głosy byłych żołnierzy i ich rodzin przydadzą się również podczas walki o całe Stany. Atutem DeSantisa będzie też polityka prowadzona w czasach pandemii, a także pięknie prezentująca się w mediach rodzina – polityk ożenił się raz, a najmłodsze z trójki jego dzieci przyszło na świat, gdy rządził już Florydą.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się