Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

XXI Niedziela Zwykła

22 sierpnia
Poniedziałek – wspomnienie NMP Królowej

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela…Scena Zwiastowania dzieje się w prowincjonalnym miasteczku. Maryja nie jest symbolem, a kobietą. Józef był z rodu Dawida. Pierwsze słowa anioła błogosławią. Widać, jak Boża wola spotyka się z naszym zwyczajnym życiem – obdarza je łaską, na trwałe je przemienia.
Iz 9,1–3.5–6; Ps 113; Łk 1,26–28, I tydzień psałterza

23 sierpnia
Wtorek – dzień powszedni

Pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Może nas zdziwić, że Jezus mówi: i to, i to. Zbyt łatwo przychodzi nam bowiem uznać kogoś za faryzeusza tylko dlatego, że przestrzega prawa. A przecież niedzielna Msza, codzienna modlitwa i przyjmowanie sakramentów to także: sprawiedliwość, miłosierdzie, wiara.
1 Tes 2,1–8; Ps 139; Mt 23,23–26

24 sierpnia
Środa – święto św. Bartłomieja, Apostoła

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu”... Mogę pójść za Jezusem, bo ktoś mi o Nim opowiedział. Mogę pójść za Jezusem, by przekonać się, jak to jest. Mogę pójść za Jezusem, bo On mnie zna i potrafi to udowodnić. Mogę pójść za Jezusem, bo... Powodów jest wiele. Czy idę?!
Ap 21,9b–14; Ps 145; J 1,45–51

25 sierpnia
Czwartek – dzień powszedni

Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. Któż jest tym sługą?... Powinnam zapytać raczej: gdzie dzisiaj postawił mnie Pan? Czego ode mnie tutaj wymaga? Co teraz jest moją służbą? „Gdzie Bóg nas posiał, mamy kwitnąć”.
1 Tes 3,7–13; Ps 90; Mt 24,42–51

26 sierpnia
Piątek – uroczystość NMP Częstochowskiej

Nie mają już wina. (…) „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?”. (…) Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Mieć taką ufność jak Maryja w Kanie. Rozeznać potrzebę. Umieć poprosić. Usunąć się w cień. Wiedzieć, że Bóg uczyni dobro we właściwym czasie – kiedy chce i jak chce.
Prz 8,22–35 lub Iz 2,2–5; Ps 48; Ga 4,4–7; J 2,1–11

27 sierpnia
Sobota – wspomnienie św. Moniki

Sługo zły i gnuśny! (…) Powinieneś był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Myślałam, że mam zbyt mało. I nic nie zrobiłam. Bałam się. A przecież mogłam dać swoje dary bankierom: to niewiele, co mam, ofiarować bliskim, sąsiadom, nieznajomym. Dać miłość bliźniemu, wprawić ją w ruch, by przynosiła zysk.
Rt 2,1–3.8–11; 4,13–17; Ps 128; Mt 23,1–12
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama