Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

XI Tydzien Zwykły

13 czerwca
Poniedziałek – wspomnienie św. Antoniego z Padwy, doktora Kościoła

A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Nadstawić policzek, gdy ktoś uderzy mnie lewą ręką? Oj, następny cios, „prawy prosty” będzie o wiele boleśniejszy. A poza tym tłum nagrodzi porażkę salwą śmiechu. Nie wiem, czego boję się bardziej. Gdy pierwszych chrześcijan na rzymskich arenach rozrywały lwy, Koloseum nie tylko pękało w szwach. Pękało ze śmiechu. Nienasycony tłum oglądał prawdziwy festiwal słabości. Panie Boże, byłem w niedzielę w kościele, odmówiłem Różaniec. Czy to Ci nie wystarczy?
2 Kor 6,1–10; Ps 98; Mt 5,38–42 I tydzień psałterza

14 czerwca
Wtorek – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

Słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi. Skoro Bóg jako pierwszych oświetlonych blaskiem słońca wymienia złych, to znaczy, że tak jest w istocie. Mam więc jeszcze szansę! Jeśli stanę twarzą w stronę słońca, nie skupię się na swoim długim szarym cieniu. Przez całe życie wtłaczano mi do głowy zasadę: Pan Bóg przychodzi do dobrych. Próbowałem, ale nie wychodziło. I nagle usłyszałem Dobrą Nowinę: Pan Bóg kocha złych. Odetchnąłem.
2 Kor 8,1–9; Ps 146; Mt 5,43–48

15 czerwca
Środa – wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy

Powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. „Świetny artykuł” – znajomi klepali mnie po plecach. Odebrałem już swoją nagrodę. „Bardzo pomogła mi twoja książka” – głaskały komentarze internautów. Odebrałem nagrodę. Po śmierci stanę z rękami obładowanymi nagrodami, które staną się dla mnie przerażająco ciężkim balastem. A tuż obok będą wesoło podskakiwać dzieci. Wzniosą do nieba puste dłonie.
2 Kor 9,6–11; Ps 112; Mt 6,1–6.16–18

16 czerwca
Czwartek – dzień powszedni

Ojcze nasz, który jesteś w niebie. Ojcze, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje;
niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie (Jezus). „W poniedziałek ja, we wtorek ja, w środę ja, w czwartek ja, w piątek ja...” (Witold Gombrowicz). Znajdź szczegóły, którymi różnią się te cytaty.
2 Kor 11,1–11; Ps 111; Mt 6,7–15

17 czerwca
Piątek – wspomnienie św. Brata Alberta, zakonnika

Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Modląc się za chłopaka, który miał
spore problemy z czystością, otrzymaliśmy słowo z Pieśni nad pieśniami „o zakratowanych oknach”. Chłopak wyznał, że najczęściej grzeszył sprowokowany programami telewizyjnymi i grzebaniem w Internecie. Zakratuj Internet, telewizor. Na jeden dzień. Wytrzymasz? Sam przecież opowiadasz, że nie jesteś tym zniewolony. Tylko jeden dzień. Zapłacz nad sobą, a nie nad rodziną Mostowiaków.
2 Kor 11,18.21b–30; Ps 34; Mt 6,19–23

18 czerwca
Sobota – dzień powszedni

Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić. Brat Efraim, zakładając Wspólnotę Błogosławieństw, ufał Bogu do tego stopnia, że pierwsi członkowie grupy, bez grosza przy duszy, siadali przy pustym stole i zaczynali odmawiać... modlitwę przed jedzeniem. Ufali bezgranicznie. I nagle rozlegał się dzwonek, w drzwiach stawała nieznajoma kobieta, która przynosiła pizzę ze słowami: „Pan kazał mi ją dla was przynieść”.
2 Kor 12,1–10; Ps 34; Mt 6,24–34.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama