Nowy numer 20/2022 Archiwum

Wiara w niewiarę

Myśl wyrachowana: Chrześcijanie wierzą w Boga, ateiści wierzą, że w Niego nie wierzą.

- - - - - - - - - - - - - -

Polskie zło
W internetowym serwisie filmowym „Stopklatka” ukazał się wywiad ze słynnym reżyserem Peterem Greenawayem. Zapytany o wrażenia z Polski, gdzie teraz kręcił film, odpowiedział, że z naszych artystów zna tylko Chopina. I dodał: „Na dodatek jesteście katolikami, a to jest okropne. Największym złem tego kraju być może nie był sowiecki reżim, ale właśnie katolicyzm. Kościół katolicki jest mocno antyfeministyczny – zabrania antykoncepcji, aborcji, buduje poczucie winy związane z seksualnością. Tak się działo przez dwa tysiące lat i tak dzieje się ciągle. Stąd postrzegam was jako mały, zacofany kraj. Przykro mi”. Patrzcie ludzie – od dwóch tysięcy lat robimy przykrość panu Greenawayowi. Zróbmy mu przyjemność, a Polska stanie się krajem dużym i postępowym.

Państwa nie rusz
Papież wezwał katolickich aptekarzy, żeby nie sprzedawali leków służących aborcji, eutanazji i innym nieetycznym celom. Chodzi między innymi o pigułkę wczesnoporonną, która od przyszłego roku będzie we Włoszech powszechnie dostępna. Minister zdrowia Włoch, Livia Turco, stwierdziła, że Papież w sposób niedopuszczalny ingeruje w sprawy świeckiego państwa. To ciekawe, bo Pius XII do dziś jest oskarżany – niesłusznie zresztą – że w czasie wojny za mało zrobił w obronie Żydów. A przecież tam też chodziło o ingerencję w sprawy świeckiego państwa.

Męczennicy polityczni
Beatyfikacja 498 męczenników wojny domowej w Hiszpanii wzbudziła „kontrowersje”. Lewicowcy mówią, że to sprawa polityczna, bo Watykan w ten sposób opowiedział się po stronie generała Franco. A to niespodzianka! Nam się wydawało, że męczennicy ginęli z rąk komunistów za Pana Jezusa, a tu się okazuje, że za pana Franco.

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się