Nowy numer 17/2024 Archiwum

Choroba córki zmotywowała ich do działania

W 2013 roku Antonio Sánchez Káiser i Mónica Hernández Jiménez zostali rodzicami. Okazało się, że ich córeczka jest osobą słabowidzącą i cierpi na albinizm.

Antonio jest profesorem na Politechnice w Kartagenie, a Mónica jest nauczycielką szkolenia zawodowego. Po przezwyciężeniu pierwszego szoku związanego z odkryciem, że ich córeczka Vega urodziła się z wadą wzroku, zabrali się do pracy.

Rodzice skonsultowali się z kilkoma specjalistami, aby dowiedzieć się więcej o świecie osób z niepełnosprawnością wzroku.

"Vega ma trudności z dostępem do edukacji na takich samych warunkach jak jej szkolni koledzy. Od tego czasu naszym głównym celem jest stworzenie technologii umożliwiającej powszechny dostęp do szkoleń akademickich. Była inspiracją do stworzenia Bemyvega" - czytamy na stronie Bemyvega.

Rodzice dziewczynki zdali sobie sprawę, że ludzie z niepełnosprawnością wzroku byli ograniczeni do słuchania. Nie widzieli prelegenta ani prezentacji komputerowych. Nawet gdyby Vega siedziała w pierwszym rzędzie swojej klasy, nie byłaby w stanie zobaczyć, co jest na tablicy.

Antonio i Mónica zwracają uwagę, że powszechny dostęp do wiedzy dla wszystkich jest nie tylko prawem, ale powinien być jedną z cech charakterystycznych naszego społeczeństwa. Niestety często osoby niepełnosprawne napotykają trudności w korzystaniu z tego prawa.

Postanowili więc poszukać rozwiązania technologicznego, które pomogłoby ich córce i innym osobom w podobnych sytuacjach.

Studiowali elektronikę i telekomunikację, choć nigdy wcześniej nie zajmowali się tymi przedmiotami. Opracowali swój pierwszy prototyp „majsterkując w domu”, jak to mówi Mónica.

"W Bemyvega pracujemy nad tym, aby dać każdemu równe szanse w szkoleniu i zdobyciu potrzebnej wiedzy, aby wyrósł na osobę, którą chce być, opracowując rozwiązania do śledzenia w czasie rzeczywistym zajęć, prelekcji, konferencji czy ekspozycji, poprawiając dostęp do informacje dla osób niepełnosprawnych."

W 2020 roku parze udało się już mieć podstawowy produkt, który ich córka zaczęła używać w szkole. Na konferencji poświęconej albinizmowi zdali sobie sprawę, że mogą pomóc znacznie większej liczbie osób, postanowili więc udoskonalić prototyp i założyć firmę.

Nigdy nie myśleli, że zostaną przedsiębiorcami. Poszukali jednak funduszy i stworzyli Bemyvega (Be my Vega).

Na ten moment wiele hiszpańskich uniwersytetów korzysta z ich produktów.

Małżeństwo opracowało również technologię dla osób niedosłyszących i dzieci z ADHD.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy