Nowy numer 24/2018 Archiwum

Symbole nowej religii?

Sejm przegłosował uchwałę w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy, która jest odpowiedzią na werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zakazu wieszania krzyży we włoskich szkołach.

Mnie jednak w tym wszystkim zastanawia coś innego. Ateizm lub agnostycyzm są również przekonaniami natury religijnej i wszelkie systemy ateistyczne dążą do tego, by przekształcić się w antyreligię lub wręcz religię.

Dlaczego o tym wspominam w kontekście werdyktu Trybunału w Strasburgu? Bo wszędzie zaczynało się od zastępowania tradycyjnych symboli nowymi. Za zakazem wieszania krzyży może pójść zakaz ich noszenia na szyi w świeckiej szkole. Jednocześnie w tejże szkole, gdzie krzyż nie może wisieć, wszędzie mają być tabliczki z napisem: „Zakup sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu...”.

Jeden z ideologów rewolucji francuskiej, Jean Jacques Rousseau, pisał o czymś takim jak religia naturalna – potrzebie wiary w Istotę Wyższą. Werdykt Trybunału odbiera nam prawo do religii naturalnej. Może należałoby zaskarżyć przed szanowny Trybunał wieszanie symboli Unii Europejskiej w szkołach – jako symboli nowej religii?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama