Doświadczenia medyczne

W GN nr 43/2008 podjęto temat reformy służby zdrowia. Autor omawia rządowy projekt przekształceń własnościowych szpitali. Szkoda, że ograniczył się do zestawienia opinii wygłoszonych przez kilka znaczących co prawda osób, ale opinii subiektywnych.

Współczesne społeczeństwa zaakceptowały zasadę, że leczenie człowieka można powierzyć wyłącznie wykwalifikowanemu lekarzowi i tylko za pomocą sprawdzonych metod. Doświadczenia medyczne na ludziach obwarowane są rygorystycznymi warunkami. Organizację życia całego społeczeństwa powierza się natomiast ludziom, od których nie wymaga się żadnych szczególnych kwalifikacji. Efektem tego są kolejne eksperymenty w organizacji ochrony zdrowia, wprowadzane bez przygotowania i często bez odpowiedzialności (przypomnę reformę Łapińskiego).

Najświeższym przykładem jest tzw. system Jednorodnych Grup Pacjentów w finansowaniu leczenia szpitalnego. Byłby czas, aby staranniej przygotowywać zmiany i w większym stopniu opierać je na rzetelnych analizach naukowych. W kontekście oczekiwań społecznych warto zastanowić się, czy rzeczywiście można wytwarzać przez wiele lat dobre produkty za marną cenę? Czy nasz system jest dostosowany do opieki nad pacjentami w starszym wieku, którzy stanowią większą część jego podopiecznych?

W dyskusji o szpitalnictwie - jaki wpływ na jego funkcjonowanie mają ciągłe zmiany zasad działania, w tym zasad finansowania przez płatnika – monopolistę NFZ? Autor artykułu opisał ludzi pracujących w publicznych szpitalach dwoma stwierdzeniami: „nikt nie będzie od ciebie wymuszał łapówki” i „czy w szpitalach publicznych widać dzisiaj jakąś szczególną troskę o pacjenta?”. Obawiam się, że przedstawianie jednostronnych, negatywnych opinii o lekarzach i pielęgniarkach przyczynia się, chociaż na pewno nie było to intencją autora, do odbierania chorym ludziom poczucia bezpieczeństwa, upewniania ich o konieczności płacenia łapówek i wzmacniania antagonizmów społecznych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jan Szewieczek, geriatra Katowice