Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ślady stóp Faustyny

Na setne urodziny świętej Faustyny zaprasza parafia w Świnicach Warckich na zachód od Łęczycy. To stąd pochodzi Święta.

Obchody odbędą się w niedzielę 28 sierpnia. O 9.15 pod rodzinnym domem Faustyny w Głogowcu zagra orkiestra. O 10.00 zacznie się modlitwa dziękczynna za dar życia Świętej, a potem zebrani przejdą na Mszę świętą do kościoła w Świnicach.

Objawienie przy tym ołtarzu
W tym wiejskim kościółku do dzisiaj wiszą te same obrazy, przed którymi modliła się Faustyna. Jest chrzcielnica, w której 27 sierpnia sto lat temu ją ochrzczono. Można tu dotknąć konfesjonału z 1877 roku, w którym się spowiadała.

– Także podczas swojej pierwszej spowiedzi świętej! Wtedy w naszym kościele nie było innego konfesjonału – mówi proboszcz ks. Mirosław Miłek.

W kościółku ostał się nawet przedsoborowy ołtarz, przy którym w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu sied-mioletnia Faustyna po raz pierwszy zobaczyła Jezusa.

– Następne objawienie w tym kościele miała w 1935 roku, kiedy przyjechała z klasztoru odwiedzić rodziców. Siedziała wtedy o, tutaj, w pierwszej ławce – ksiądz Mirosław przysiada w tym samym miejscu. – Tyle że akurat ławki były tu wtedy inne... I w czasie dziękczynienia po Komunii zobaczyła tu Pana Jezusa.

Usłyszała słowa: „Wybranko moja, udzielę ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem przez całą wieczność nieskończonego miłosierdzia mojego” – mówi ksiądz. – Proszę pana, ja mam 20 lat kapłaństwa. Ale świadomość, że ona widziała Jezusa właśnie tutaj, podczas Mszy, działa na moje kapłaństwo odświeżająco, ja inaczej je przeżywam – mówi z pasją.

Dzisiaj do Świnic przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów. Dlatego trwa rozbudowa tego wiejskiego kościoła. Na szczęście jest to przebudowa dokładnie przemyślana, która nie zniszczy żadnej z pamiątek po Faustynie. Nowa część jest dostawiana z boku. Wystarczy przebić do niej przejście w bocznej ścianie kościółka.

– Dzięki temu zachowamy w starej części kościoła tę specyficzną atmosferę, która tu panuje od dzieciństwa Świętej – mówi ksiądz Miłek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama