Nowy numer 47/2020 Archiwum

Trzykrotne Szalom

„Zawsze broniłeś Żydów. Zawsze potępiałeś antysemityzm. Przyjacielu, dziękujemy”. Tak rozpoczęła się niecodzienna audiencja Jana Pawła II dla 160 rabinów, kantorów i żydowskich działaczy religijnych z całego świata.

„Nostra aetate”, odrzucając pojęcie zbiorowej winy za śmierć Jezusa, obciążającej wszystkich wyznawców judaizmu, zapoczątkowała przełom w stosunkach chrześcijańsko-żydowskich.

To największa grupa żydowskich przywódców religijnych, jaka kiedykolwiek przybyła do Watykanu. Spotkanie 18 stycznia br. zorganizowała nowojorska fundacja Pave the Way – „Torujcie Drogę”. Odbyło się ono nazajutrz po dniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Założyciel i przewodniczący fundacji Gary Krupp zwrócił się do Papieża z trzykrotnym pozdrowieniem „Szalom”. Podkreślił historyczny wkład Jana Pawła II w chrześcijańsko-żydowskie pojednanie.

– Jesteśmy grupą reprezentującą przekrój judaizmu. Przybyliśmy, by przynieść Waszej Świątobliwości słowa błogosławieństwa i podziękowania od milionów naszych współwyznawców – mówił Krupp. Modlił się za żydów, chrześcijan i muzułmanów, którzy są dziećmi Abrahama, o to, by jak najprędzej złączyli się we wspólnej sprawie, podnosząc głos przeciw tym, którzy zniesławiają Boga, popełniając bezsensowne akty terroru i przemocy w Jego święte imię.

Z kolei Papież przypomniał przypadającą w tym roku czterdziestą rocznicę deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate”. – Niech ten jubileusz będzie okazją do wzajemnego zrozumienia i współpracy dla budowy świata opartego na szacunku dla Bożego obrazu, obecnego w każdym człowieku – powiedział Papież.

Prosił Boga o szczodre błogosławieństwo i dar pokoju dla Żydów.
Mianem historycznej określił wizytę rabinów w Watykanie Baruch Tenenbaum, założyciel Międzynarodowej Fundacji im. Raoula Wallenberga, jeden z pionierów dialogu żydowsko-katolickiego. Podkreślił on, że w dialogu nastąpił ogromny postęp, a u jego podstaw leżą działania Angelo Roncallego, papieża Jana XXIII. Jego zdaniem, nie doszłoby do wielu wzajemnych uprzedzeń i przesądów, gdyby obie wspólnoty religijne lepiej się znały.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama