Nowy numer 38/2023 Archiwum

To była perfidna machina

Rozmowa z ks. dr. Bogusławem Wojcikiem, członkiem komisji badającej zasoby IPN dotyczące diecezji tarnowskiej

Ks. Artur Stopka: Wielu ludzi nie rozumie sensu badania niedawnej przeszłości. Uważają, że lepiej byłoby wszystkie dokumenty SB zniszczyć. Jaki jest cel prowadzonych przez Księdza dociekań?

Ks. Artur Stopka: Wielu ludzi nie rozumie sensu badania niedawnej przeszłości. Uważają, że lepiej byłoby wszystkie dokumenty SB zniszczyć. Jaki jest cel prowadzonych przez Księdza dociekań?
Ks. Bogusław Wójcik: – Czy mamy fałszować i przemilczać pewne zdarzenia? Powiedzieć, że przez pięćdziesiąt lat Kościół nie funkcjonował w pewnym kontekście? Nasze badania mają pokazać skalę działań podejmowanych przez państwo komunistyczne w celu inwigilacji Kościoła. Zdobywana tą drogą wiedza miała służyć walce z Kościołem. Trzeba poznać te wszystkie mechanizmy. IPN nie jest, jak się niektórym wydaje, tylko skarbnicą wiedzy na temat tajnych współpracowników, lecz przede wszystkim jest skarbnicą wiedzy na temat represji, jakie socjalistyczne państwo stosowało wobec swoich obywateli. Zawarta tam wiedza jest przerażająca ze względu na skalę, sposoby, wielkość zaangażowanych środków, które służyły walce z Kościołem.

Czy Ksiądz – podobnie jak o. Maciej Zięba po przejrzeniu teczki o. Hejmy – jest porażony tym, co znajduje w archiwach IPN?
– Patrzę na to wszystko z dużym dystansem. Wchodziłem w dorosłe życie już w nowej rzeczywistości, po 1989 roku. Mogę sobie jedynie wyobrażać, jak to wyglądało w latach czterdziestych czy pięćdziesiątych. Poza tym ukazało się już na ten temat tyle poważnych publikacji, że zetknięcie się z tą wiedzą może być przerażające dla kogoś, kto swój obraz świata kształtuje jedynie na podstawie prasy codziennej, przeżywa wywoływane przez media stany emocjonalne, a nie prowadzi głębszej analizy rzeczywistości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast