Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cyryl groźny

To, co robi patriarcha Moskwy i całej Rusi, wygląda groteskowo, ale w istocie jest potworne.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl raz po raz zadziwia świat swoimi koncepcjami na temat roli rosyjskiego Kościoła, a także prerogatywami, jakie sobie przyznał, na przykład ogłaszając, że poległym w walce żołnierzom (oczywiście rosyjskim) zostaną odpuszczone wszystkie grzechy. 25 października, otwierając w Moskwie XXIV Światowy Ludowy Sobór Rosyjski, oznajmił, że „w wieku globalizacji i rozmywania granic między dobrem a złem” szczególną misją Rosji jest niesienie ludzkości pomocy przez odsunięcie jej apokaliptycznego końca. – I dopóki ojczyzna nasza będzie wyspą wolności, dopóty także reszta świata będzie miała jakieś spojrzenie nadziei na możliwość zmiany biegu historii i zapobieżenia globalnemu apokaliptycznemu końcowi, a przynajmniej odsunięcia go w taką perspektywę, z którą nikt z nas nie wiąże ani życia swojego, ani swych najbliższych potomków” – mówił. W tym celu należy „wzrastać w wierze wierności tradycjom i umiłowaniu ojczyzny”, a także troszczyć się o jej dobro duchowe i materialne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka