Nowy numer 48/2023 Archiwum

Dzikie ptaki

Pamiętają Państwo, jak w pierwszych miesiącach pandemii pozamykani siedzieliśmy w domach, a ulice miast opustoszały? Na skwerze nieopodal naszej redakcji ptaki wrzeszczały głośniej niż zazwyczaj i ktoś wówczas stwierdził, że pozbawione widoku ludzkich tłumów zdziczały. Wiało surrealistyczną grozą. Nieuchronnie przychodziły na myśl „Ptaki” Alfreda Hitchcocka, izolacja zaszkodziła niejednemu, całym grupom wręcz, i stała się pożywką dla demonów.

Tych wewnętrznych, o których trochę dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” piszemy. „Sami przychodzimy na świat i sami umieramy” – filozoficznie stwierdził ks. Tomasz Koryciorz, którego cytuje w swoim tekście Szymon Babuchowski („Podziel się samotnością” – ss. 16–18). To fakt, taki sam jak ten, że jest w każdym z nas jakiś rodzaj lęku, podświadomego, a może metafizycznego strachu przed umieraniem w samotności. „Bóg nie chciał, żeby człowiek był sam” – czytam w Biblii i domniemywam, że może też nie chce, by człowiek umierał sam, a jedynym, który umierał całkowicie opuszczony, pomimo obecności bliskich pod krzyżem, był Jezus Chrystus. „Nieraz widzę wyciągniętą rękę, która zaciska się na mojej ręce” – kontynuuje ks. Koryciorz, który posługuje jako kapelan szpitalny. Ja również znam to doświadczenie. A Aleksandra Tyszka-Kręt, psycholog i psychoterapeuta, w rozmowie z Agnieszką Huf („Czapka niewidka”, ss. 19–20) doda: „Przeanalizowałam historie swoich pacjentów i zauważyłam, że u około 80 procent z nich podłożem problemów jest silne poczucie samotności, rozumiane jako brak poczucia wsparcia, brak możliwości dzielenia się dobrymi i złymi doświadczeniami z innymi ludźmi, niesatysfakcjonujące więzi, brak przynależności. Samotność jest korzeniem, z którego wyrastają kolejne problemy”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka