Nowy numer 32/2022 Archiwum

Czy Ameryka usłyszy Papieża?

Parę dni przed papieską wizytą Ameryka żyje swoimi sprawami - kampanią prezydencką, spadkiem wartości dolara i baseballem… Czy głos Benedykta XVI się przebije?

Uniwersytet za mało katolicki
Katolicki Uniwersytet Ameryki (Catholic University of America) jako jedyny jest własnością Konferencji Episkopatu. W jego murach odbędzie się spotkanie Papieża z rektorami amerykańskich uczelni katolickich. W hallu uniwersyteckiego centrum napis oznajmia, ile dni zostało do wizyty Papieża. Victoria Engelstad jest studentką ostatniego roku architektury. Razem z trzema kolegami wygrała konkurs na projekt papieskiego ołtarza i ambony podczas Mszy na stadionie. Działa w ośrodku duszpasterskim, animuje biblijne spotkania dla studentów. Mówi, że wielu studentów będzie czekało na trawnikach wokół kampusu, aby móc zobaczyć Papieża. „Kiedy rozdawano karnety, ustawiała się po nie długa kolejka. Wszyscy są bardzo podekscytowani wizytą Papieża” – przekonuje Victoria. Ale kiedy pytam pierwszego z brzegu studenta, w której sali odbędzie się spotkanie z Papieżem, nie ma zielonego pojęcia.

Przemówienie, które Papież skieruje do rektorów uczelni katolickich, budzi duże zainteresowanie. W Stanach działa 236 uniwersytetów i college’ów katolickich, w których kształci się prawie 800 tysięcy studentów, z których tylko 60 proc. to katolicy. Problemem amerykańskich katolickich uczelni jest ich rozmyta katolickość. Mateusz Dzikowski, student psychologii, opowiada, że w jednej z katolickich uczelni już przy składaniu podania powiedziano mu, że uniwersytet dystansuje się od nauczania Kościoła w wielu kwestiach etycznych. Taka sytuacja nie należy do wyjątków. Część kadry profesorskiej katolickich uczelni jawnie kontestuje nauczanie Kościoła. Dzikowski wspomina wydarzenie, które miało miejsce na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.

Podczas debaty ze studentami jeden z profesorów zaproponował większe otwarcie uniwersytetu na wyznawców innych religii oraz na niewierzących i, co za tym idzie, ograniczenie zajęć związanych z katolicką specyfiką uczelni. Przeciwko tej wypowiedzi wystąpiło dwóch studentów… żyd i protestant. Obaj mówili, że świadomie wybrali katolicką uczelnię i dlatego domagają się zachowania jej katolickiego charakteru. Liberalny duch wielu katolickich uczelni spowodował, że w ostatnich latach powstało w Stanach kilka konserwatywnych uczelni, które stawiają na zachowanie katolickich zasad przez studentów i profesorów. Można się spodziewać, że Benedykt XVI w swoim przemówieniu odniesie się do tych problemów.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama