Nowy numer 25/2022 Archiwum

Czy Ameryka usłyszy Papieża?

Parę dni przed papieską wizytą Ameryka żyje swoimi sprawami - kampanią prezydencką, spadkiem wartości dolara i baseballem… Czy głos Benedykta XVI się przebije?

Waszyngtoński Watykan
Papież przyleci 15 kwietnia do stolicy. Program wizyty w Waszyngtonie przewiduje prywatne spotkanie z prezydentem Bushem w Białym Domu oraz spotkania z episkopatem amerykańskim, z rektorami katolickich uczelni oraz z przedstawicielami innych religii. Na dopiero co oddanym do użytku baseballowym Stadionie Narodowym Benedykt XVI odprawi Mszę świętą dla prawie 50 tysięcy osób. Największą katolicką świątynią w Stanach nie jest katedra nowojorska, lecz bazylika Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Stoi zaledwie parę kilometrów od Kapitolu – siedziby amerykańskiego parlamentu. Tuż za bazyliką znajdują się kampus Uniwersytetu Katolickiego, kilka formacyjnych domów zakonnych i Centrum Kultury im. Jana Pawła II, gdzie odbędzie się spotkanie Bene-dykta XVI z reprezentantami innych religii. Z powodu nagromadzenia katolickich instytucji mówi się o tym miejscu „waszyngtoński Watykan”.

Bazylika swoją wielkością, przepychem i nieco odpustowym charakterem przypomina trochę nasz Licheń. Jej budowę rozpoczęto w 1920 roku, ukończono w roku 1954. Kilkanaście bocznych kaplic poświęconych jest sanktuariom maryjnym różnych narodów. Wędrówka po tych kaplicach przypomina, że naród amerykański to tygiel kultur i narodów. W samym Waszyngtonie Msze święte odprawiane są w niedzielę w 20 językach. Kaplica polska poświęcona jest Maryi Częstochowskiej, na ścianie tablica upamiętnia wizytę Jana Pawła II w 1979 roku. W zakrystii posługują trzy polskie siostry skrytki (Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej). Siostra Maria przewiduje, że Papież będzie modlił się przed figurą Matki Bożej z Altötting. Pokazuje podium pod tron papieski, pachnące jeszcze świeżą farbą. W krypcie bazyliki można zobaczyć papieską tiarę.

Kiedy Paweł VI zdecydował, że chce zamienić tiarę na pieniądze dla ubogich, nowojorski kard. Francis Spelmann „wykupił” papieską koronę, przekazując potężną dotację charytatywną. To dlatego ostatnia tiara trafiła do narodowego sanktuarium USA. Sklepik przy bazylice oferuje już całą gamę papieskich gadżetów. Są T-shirty, bejsbolówki, kubki, tekturowe postacie papieża, flagi, naklejki, figurki itd. W księgarni można znaleźć kilkanaście tytułów książek Papieża i o Papieżu. W krypcie bazyliki Niepokalanego Poczęcia odbędzie się spotkanie Papieża z amerykańskim episkopatem, który aktualnie liczy 433 biskupów ze 195 diecezji.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama