Nowy numer 48/2020 Archiwum

Emerytury od 2008 r

Porównanie systemów emerytalnych.

Stary system
* ZUS-owa – dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które nie weszły do zreformowanego systemu emerytalnego; wypłacana w całości przez ZUS; finansowana z podatków reszty społeczeństwa.

* Pomostowa – dla 55-letnich kobiet i 60-letnich mężczyzn, do tej pory uprawnionych do wcześniejszych emerytur (w tym ok. 200 tys. nauczycieli); wypłaca ją ZUS w wysokości 90 proc. przyszłej emerytury, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego; warunek: trzeba oddać ZUS pieniądze zgromadzone na swoim indywidualnym koncie w OFE.

Nowy system
* Indywidualna wg konta w ZUS – w części dla tych, którzy podzielili swoją składkę na konto w ZUS oraz w OFE; w całości dla tych, którzy w ramach nowego systemu składki nie podzielili (taki wybór miały osoby urodzone między 31 grudnia 1948 r. a 1 stycznia 1969 r.); wypłacana do śmierci świadczeniobiorcy.

* Indywidualna wg konta w PTE – wypłacana przez zakłady emerytalne z kapitału zgromadzonego w OFE, aż do śmierci świadczeniobiorcy.

* Z gwarantowanym okresem płatności – podobna do indywidualnej, tyle że po śmierci świadczeniobiorcy może być dziedziczona przez wskazaną osobę, ale w wysokości 40 proc. i tylko do końca dziesięcioletniego okresu gwarantowanego; potem prawo dziedziczenia wygasa.

* Małżeńska – podobna do indywidualnej, ale po śmierci świadczeniobiorcy, przechodzi na żyjącego współmałżonka.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama