Nowy numer 47/2022 Archiwum

Rodzina zawsze w centrum

22 października obchodziliśmy Dzień Praw Rodziny. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę w państwie odgrywa rodzina. To ona jest fundamentem bytu i rozwoju. – Dobrze to rozumiemy, dlatego mimo pandemii, mimo wojny w Ukrainie i kryzysu, z jakim mierzy się dzisiaj cała Europa, konsekwentnie stawiamy na rodzinę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 2016 roku 22 października został ustanowiony Dniem Praw Rodziny.

Obejmując władzę w 2015 roku, w centrum naszych działań postawiliśmy rodzinę. Nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniła wojna w Ukrainie ani kryzys, z jakim zmaga się dzisiaj cała Europa. Rodzina jest fundamentem bytu i rozwoju państwa, o czym z okazji Dnia Praw Rodziny szczególnie przypominamy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

86 mld zł na politykę rodzinną w 2022 roku

Przykładem działań na rzecz rodziny są programy społeczne zapewniające im wsparcie finansowe. W tym roku tylko na działania związane ze wsparciem rodzin w ramach różnego rodzaju programów wydatki budżetu państwa wyniosą blisko 86 mld zł.

Od uruchomienia programu Rodzina 500+ w kwietniu 2016 roku wsparcie wyniosło aż 202,3 mld zł. Świadczeniem objętych jest dzisiaj 7,1 mln dzieci.

Wsparcie na opiekę nad najmłodszymi dziećmi

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W tym przypadku również nie obowiązuje kryterium dochodowe, a rodzice sami wybierają, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, a kwota wsparcia to ok. 3,1 mld zł.

Na dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, przysługuje natomiast dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 roku ze wsparcia ma skorzystać ok. 110 tys. dzieci.

Rodzina zawsze w centrum

Więcej żłobków w całej Polsce

Dzięki wspieraniu tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach programu Maluch+ coraz więcej rodziców może posyłać dzieci do takiej placówki, a samemu wrócić do pracy.

W Polsce funkcjonuje dzisiaj 8 tys. placówek opieki nad dziećmi do lat 3, w których znajduje się blisko 230 tys. miejsc opieki. W 2015 roku takich ośrodków było zaledwie 84 tys. Dzisiaj opieką objęte jest niemal co trzecie dziecko do lat 3 – przed siedmioma laty był to zaledwie co dziewiąty maluch.

Spokojny powrót do szkoły

Rodzice starszych dzieci mogą liczyć na dofinansowanie zakupu wyprawki szkolnej. 300 zł jednorazowego wsparcia przysługuje na każde uczące się dziecko do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.

W latach 2018–2022 do rodzin trafiło 6,6 mld zł, a wsparciem objęto 4,4 mln uczniów.

Wnioski o świadczenie w ramach tegorocznej edycji programu Dobry Start można składać do końca listopada br.

Wsparcie rodzin w obliczu kryzysu

Zaledwie dwa lata po wybuchu pandemii koronawirusa przyszło nam się mierzyć z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami. Rosnąca inflacja i kryzys energetyczny uderzyły w całą Europę.

Nasz rząd nie godzi się na to, by koszty polityki Kremla ponosiły polskie rodziny, dlatego uruchomiliśmy szereg działań osłonowych. Obniżyliśmy VAT m.in. na podstawowe produkty żywnościowe i energię, wprowadziliśmy dodatek osłonowy, węglowy, a także dodatki na inne źródła ciepła w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej. Zamroziliśmy ceny energii elektrycznej w 2023 roku i wprowadziliśmy dodatek elektryczny. W chwili próby nie załamujemy rąk, tylko działamy, mierzymy się z trudną rzeczywistością – wylicza szefowa resortu rodziny.

Uruchomiono również dodatkowe środki dla samorządów (blisko 14 mld zł w 2022 roku) m.in. na realizację zadań dotyczących poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła lub energii.

Zdjęcia: MRiPS

Materiał informacyjny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy