Zero uległości wobec Putina

O terroryzmie Putina, zagrożeniu wojną atomową i stanie polskiej armii mówi gen. Roman Polko.

Jacek Dziedzina: Putin dokonuje szaleńczych ataków rakietowych na miasta i ludność cywilną. Optymiści mówią, że to początek końca wojny. To optymizm realistyczny czy życzeniowy?

Gen. Roman Polko: Bardzo byśmy tego chcieli, by były to symptomy końca wojny, ale na razie nie wiadomo, jak ten koniec będzie wyglądał. Mamy Putina, który zapędził samego siebie w ślepą uliczkę, dlatego morduje cywilów, grozi bronią nuklearną, dokonuje zniszczeń mienia, wykorzystując strategiczne zasoby rosyjskie. Mimo wszystko podchodzę z dystansem do ogłaszania, że wojna wkrótce się skończy. Społeczność międzynarodowa nadal nie jest wystarczająco silna, by tę wojnę skrócić. Skończyłaby się ona zapewne szybciej, gdyby takie państwa jak Chiny czy Indie jednoznacznie potępiły ludobójstwo, którego w tej chwili dokonuje Putin.

Czy z wojskowego punktu widzenia ataki na ludność cywilną można uznać za wyraz bezradności, czy jednak demonstrację siły?

Trudno ocenić je z czysto wojskowej perspektywy, bo to nie są działania wojskowe, tylko terrorystyczne. W działaniach na polu walki z armią ukraińską siły rosyjskie przegrywają. Ukraińcy przejęli inicjatywę, dokonują przeciwuderzeń, skutecznie wypierają Rosjan z okupowanych terytoriów. W ataku rakietowym z 10 października żaden cel wojskowy nie został przez Rosję osiągnięty. Mordowani są cywile, dokonywane jest ludobójstwo. Trudno więc oceniać terrorystę państwowego, bo to, co robi obecnie Putin, jest terroryzmem państwowym. Człowiek, którego wyznaczył na nowego głównodowodzącego sił inwazyjnych, gen. Siergiej Surowikin, to typowa bestia, która została odznaczona orderami za mordowanie cywili w Czeczenii, w Syrii, za to, że dokonywała mordów w samej Rosji. Mamy więc do czynienia z systemem nieludzkim. Ta wojna nie ma nic wspólnego ze sztuką wojenną, promowane jest działanie właściwe dla terrorystów. W tym sensie można mówić o tym jako o słabości Putina, bo skoro atakuje bezbronnych, to znaczy, że nie może się konfrontować z wojskiem ukraińskim. Działa jak terrorysta.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..