Nowy numer 20/2024 Archiwum

Słuchajmy głosów świeckich

O powodach odchodzenia od Kościoła, powołaniu niezależnej komisji ds. pedofilii, inicjatywach politycznych w sprawie aborcji i reparacjach od Niemiec mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Bogumił Łoziński: We wszystkich statystykach dotyczących religijności katolików w Polsce mamy poważne spadki, a w przypadku powołań zakonnych i kapłańskich wręcz kryzys. Czy Konferencja Episkopatu Polski zdiagnozowała przyczyny tego zjawiska?

Abp Stanisław Gądecki:
Zdecydowany wpływ na obecną sytuację mają zarówno przyczyny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wśród zewnętrznych będzie to postępująca sekularyzacja, przemiany społeczne, promowanie tak zwanego nowoczesnego stylu życia wykluczającego Dekalog i Ewangelię, podważanie sensu małżeństwa i rodziny oraz głoszenie zasad liberalizmu moralnego. Ten proces obserwujemy w krajach Europy Zachodniej od lat, teraz nasilił się on także w Polsce. Możemy mówić również o przyczynach wewnętrznych, na które wpływają sytuacje kryzysowe w samym Kościele, wynikające z niedojrzałości i braku odpowiedniej formacji niektórych jego członków. Sprzyja temu zjawisku słabnący proces transmisji religijności i wychowania religijnego w rodzinie. Zjawiska te domagają się dostosowania działalności duszpasterskiej do współczesnych wyzwań. Są przedmiotem rozmów i analiz w ramach Konferencji Episkopatu Polski i jej poszczególnych gremiów, komisji oraz rad i zespołów, z udziałem świeckich, a także młodzieży. Jestem jednak daleki od przedstawiania sytuacji Kościoła w wyłącznie czarnych barwach, w sposób upraszczający i powierzchowny. W zdecydowanej większości naszych parafii obserwujemy wiernych zaangażowanych w liturgię, w działania społeczne i charytatywne. Bardzo duże znaczenie mają w tym wspólnoty i ruchy katolickie. Ich członkowie nie tylko uczestniczą w modlitwie czy rozważają Pismo Święte, ale także ewangelizują. Wspierają parafie i pomagają w dojrzałej formacji wiernych. Jest to dziedzictwo Soboru Watykańskiego II, który wskazał kierunki pracy, co potwierdzili w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II oraz kolejni papieże Benedykt XVI i Franciszek.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy