Nowy numer 5/2023 Archiwum

Czas na twój ruch

Spotykałem ludzi, którymi babcie straszyły swoich wnuków i za których nikt nie dawał złamanego grosza. Dziś zawstydzają mnie swym świadectwem.

Wspominałem kiedyś, że mój znajomy bardzo się pogubił i poszedł „w długą”. Wyrok „w zawiasach”, życie w konkubinacie, ugrzęźnięcie w grzechu. Gdy chciał wrócić i wejść do kościoła, napotykał billboard „Konkubinat to grzech”. Jego pierwsza myśl? „Nie chcą mnie tu”.  Czy hasło reklamowe było prawdziwe? Tak. Czego brakowało? Snopu ewangelicznego światła. „Konkubinat to grzech: zapraszamy przyjdź do spowiedzi! Jezus czeka”. Sama moralność podana w suchej formie nie ma mocy przemiany serc.

Zawsze możesz wrócić. Przez dwadzieścia lat pracy dziennikarza spotykałem ludzi, którymi babcie straszyły swoich wnuków i za których nikt nie dawał złamanego grosza. Dziś zawstydzają mnie swym świadectwem wierności i miłości Boga.

„Nie masz takiego grzechu w sobie, żebyś mógł zniszczyć ufność Boga. On Ci zawsze będzie ufał, tak jak Ojciec czekający na syna marnotrawnego” – przypominał ks. Krzysztof Grzywocz.

„Bóg ukazuje się i wyznaje swoją miłość. Odtrącony czeka przed drzwiami. Za całe dobro, które nam uczynił, prosi w zamian tylko o naszą miłość. Za to odpuszcza nam wszystkie długi” – pisał w XIV wieku święty prawosławia Mikołaj Kabasilas. „Miłosierdziem swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich – czytam w „Dzienniczku – i raduje się serce moje, gdy oni wracają do mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili moje serce, a cieszę się z ich powrotu”. 

Zawsze możesz wrócić. A ponieważ życie z Bogiem przypomina często grę w szachy (raz jest twój ruch, raz Jego), może teraz czas na ciebie? Szachista nie może zrobić kolejnego ruchu, jeśli nie wykona go drugi gracz.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się