Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Egipt, Tunezja czy Bałtyk?

Dokąd wyjeżdża na wakacje najwięcej Polaków? Odpowiedź jest prosta: donikąd.

Plaże Egiptu, Tunezji są dzisiaj zaludnione przez Niemców, Francuzów, Anglików, po części też Rosjan i Czechów. Polaków tam niezbyt wielu. W 2020 roku muszą tam być miliony Polaków! Polacy muszą mieć prawo do wypoczynku! – wołał Jarosław Kaczyński na kongresie PiS. Jednak na razie to wizja odległa dla większości społeczeństwa. Z badań CBOS wynika, że 57 proc. Polaków w zeszłym roku nie wyjechało na urlop nigdzie, a 65 proc. nie wyjechało na dłużej niż tydzień! Ci zaś, którzy wyjechali, z reguły wypoczywali w kraju, najczęściej u rodziny i znajomych.

Oszczędzamy na wakacjach
Liczba Polaków wyjeżdżających na urlopy rośnie, ale dzieje się to bardzo powoli i tylko w niektórych grupach społecznych. O ile kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem wyjeżdżają w 76 proc., to aż 85 proc. rolników przez cały rok zostaje w domu. Rzadko z wyjazdów korzystają robotnicy niewykwalifikowani (20 proc.) oraz emeryci i renciści (24 proc.). Wyraźny staje się też podział na miasto i wieś. Tylko 24 proc. mieszkańców wsi spędza urlop poza miejscem swojego zamieszkania, podczas gdy w miastach powyżej 500 tys. ten odsetek wynosi 72 proc.

Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Wśród powodów pozostawania w domu przez cały rok respondenci najczęściej wymieniają po prostu brak pieniędzy. Dalej na liście znajduje się brak czasu oraz to, że wielu z nas woli wypoczywać w miejscu zamieszkania, co w przypadku mieszkańców wsi jest akurat częściowo zrozumiałe. Jednak wybory tych, którzy na wyjazd się decydują, świadczą o tym, że Polacy na wakacjach starają się wydać jak najmniej pieniędzy. Tylko 26 proc. wyjeżdżających spędza czas wakacji za granicą, zaś spośród tych, którzy zostają w kraju, aż 43 proc. wypoczywa u bliskich lub znajomych.

Dopłacamy do luksusu
Ci, którzy już jeżdżą za granicę z biurami podróży, najczęściej wybierają Egipt, gdyż stosunek ceny do atrakcyjności oferty wydaje się tu najkorzystniejszy. Kraj piramid, sfinksów i raf koralowych ma jeszcze jedną zaletę: można tu wypoczywać przez cały rok. Według serwisu Fly.pl w zeszłym roku Egipt wybrało aż 22,2 proc. klientów biur podróży. Na kolejnych miejscach uplasowały się Turcja (21 proc.), Grecja i wyspy greckie (18,6 proc.) oraz Tunezja (16 proc.). Te cztery kraje to zdecydowana czołówka, jednak powoli rośnie im poważna konkurencja: – Swój renesans przeżywa Bułgaria, która przyciąga klientów atrakcyjnymi cenami i dobrą bazą hotelową – podkreśla Magdalena Plutecka-Dydoń z biura podróży Neckermann, potentata na rynku touroperatorów.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama