Nowy numer 07/2024 Archiwum

Następne będzie spaghetti

– Wyrok Trybunału jest zwyczajnie głupi. Jeśli ktokolwiek ma prawo decydować o tym, czy krzyże powinny być obecne we włoskich szkołach, czy nie, to tylko włoscy obywatele.

Mógłbym zgodzić się z wyrokiem, gdyby brzmiał następująco: mniejszości religijne również mają prawo eksponować swoje symbole w przestrzeni publicznej. Ale Trybunał powiedział coś zupełnie innego: mniejszości religijne lub antyreligijne, jak w tym przypadku, mają prawo zakazać większości obywateli używania przez nich własnych symboli w miejscach publicznych!

Być może sprawy posuną się jeszcze dalej i Trybunał orzeknie, że nie można serwować spaghetti w szkolnej czy uniwersyteckiej stołówce, bo może to obrazić uczniów i studentów pochodzenia północnoafrykańskiego, preferujących na przykład kebab.

Wyrok Trybunału jest niebezpieczny szczególnie teraz, kiedy walczymy o zintegrowaną Europę, a nastroje antyeuropejskie w wielu krajach są bardzo silne. Wyrok daje potężną amunicję wszystkim przeciwnikom integracji. „My nie chcemy takiej Europy”, mówią.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy