Nowy numer 49/2020 Archiwum

NBP - Niechętnie Budżet Poratuje?

Czy Narodowy Bank Polski przynosi zysk? I czy można nim załatać dziurę budżetową? Kiedyś postulował to A. Lepper, teraz chce to zrobić premier Tusk.

No, może nie całkiem, bo kilka miesięcy temu Polska przystąpiła do tak zwanej elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jest to około 20,5 miliarda dolarów, które w razie potrzeby nasz kraj może szybko pożyczyć na ratowanie spadającej złotówki. Oczywiście za taki kredyt trzeba płacić, więc lepiej byłoby z niego nie korzystać, a asekurować się za pomocą środków z rezerwy NBP. Byłoby lepiej, ale wtedy pojawi się problem, jak sfinansować wydatki budżetu państwa.

Rostowski jak Lepper
Jak to wszystko się skończy? Zobaczymy. Na razie prezes NBP Sławomir Skrzypek nie chce się wypowiadać co do tego, czy środki wypracowane w tym roku bank centralny zaksięguje 31 grudnia jako zysk, który mógłby zostać skonsumowany przez budżet państwa, czy też jako żelazną rezerwę, do której rząd nie mógłby się dobrać (chyba że zmieniono by ustawę o NBP). Taka postawa jest rozsądna, bo gdyby prezes NBP wypowiedział się na ten temat, byłoby to równoznaczne z publicznym prognozowaniem przez niego zmian kursu złotówki.

Ze złośliwym uśmiechem można odnotować, że rząd Donalda Tuska zamierza konsumować zyski NBP, podobnie jak to kiedyś postulował Andrzej Lepper. Platforma Obywatelska nie tylko krytykowała takie pomysły, ale wręcz wyśmiewała je jako nieodpowiedzialne podważanie wiarygodności polskiej waluty. Także teraz opór przeciw podbieraniu środków z NBP jest dość powszechny. Może więc chodzi tylko o to, by za jakiś czas rząd Donalda Tuska mógł zrzucić odpowiedzialność za podniesienie podatków na prezesa NBP, nominowanego przez prezydenta wywodzącego się z Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli tak, to za jakiś czas usłyszymy z ust przedstawiciela rządu albo Platformy Obywatelskiej takie mniej więcej zdanie: „PiS-owski prezes NBP nie dał pieniędzy z rezerwy, więc musimy podnieść podatki”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama