GN 42/2020 Archiwum

Jak obracać pieniądzem

Nie jest prawdą, że instytucje finansowe mają oferty jedynie dla bogatych. Nawet gdy w portfelu brakuje pieniędzy, warto orientować się, jakie usługi finansowe są dla nas dostępne.

Zawsze dobrze jest mieć rozeznanie w sytuacji. Gdy mamy jednorazową nadwyżkę finansową czy wręcz przeciwnie, gdy chwilowo nasze potrzeby finansowe przeważają nad wpływami. Gdy chcemy wybudować dom i potrzebujemy kredytu na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ale także wtedy, gdy mamy to szczęście, że zarabiamy więcej, niż wydajemy.

Najważniejsze banki
Czy można żyć bez pieniędzy? Być może tak. Jednak pieniądze mogą zapewnić nam większy komfort życia. I tutaj pojawiają się instytucje, które „zawodowo” zajmują się obracaniem cudzymi pieniędzmi. Oczywiście – nie łudźmy się – nie zrobią tego za darmo, ale jeśli dobrze wykorzystamy ich oferty, zysk będzie obopólny. Można stwierdzić, że w nowoczesnej gospodarce najważniejsze są banki. Nazwa bank pochodzi od włoskiego słowa „il banco”, czyli „ława”, na której pierwsi bankierzy wymieniali pieniądze. Dziś banki to przede wszystkim instytucje umożliwiające szybki przepływ kapitału pomiędzy tymi, którzy go posiadają, a tymi, którzy go potrzebują. Odbywa się to głównie dzięki transakcjom bezgotówkowym, które są znacznie tańsze i wygodniejsze od tradycyjnych, gotówkowych. Podsumowując – banki przede wszystkim zarabiają pieniądze na usługach pośrednictwa finansowego. Są to transakcje korzystne zarówno dla klientów, jak i dla banków.

Co zrobić, by zarobić?
Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak zażywanie lekarstw niezgodnie z zaleceniem może być wręcz niebezpieczne, tak i błędne decyzje finansowe (na przykład nadmierne zadłużanie się) mogą doprowadzić do tragedii. Ryzyko tych ostatnich minimalizuje rozwaga. To w przypadku zaciągania kredytów czy krótkoterminowych pożyczek. Co zrobić, by zarobić ? Na pewno trzeba mieć „wolną gotówkę”. Od tego, ile jej mamy, zależy, co możemy z nią zrobić. Ważne jest też, na jak długo planujemy inwestycję. Inaczej powinniśmy postępować, gdy nadwyżkę planujemy wydać za kilka miesięcy, a inaczej, gdy na przykład myśląc o przyszłości dzieci, co miesiąc chcemy odkładać niewielkie kwoty. Przy inwestowaniu można zaufać sobie, ale to wymaga dużej orientacji w temacie. Lepiej o zdanie zapytać specjalistę. Można wykupić jednostki uczestnictwa w funduszach, które inwestują równocześnie w kilka spółek giełdowych, w końcu można (dotyczy to szczególnie stosunkowo krótkich okresów oszczędzania) pieniądze wpłacić na bankową lokatę terminową. Instytucje finansowe mają szeroki wachlarz propozycji. Mogą m.in. kupować i sprzedawać akcje, wierzytelności czy leasing (np. samochodów, komputerów). Rozważne korzystanie z ofert tych instytucji może zaoszczędzić wielu kłopotów, przynieść korzyści, a więc uczynić życie znacznie łatwiejszym. Dlatego warto zapoznać się z ich ofertami i wybrać te, które najlepiej zaspokajają nasze potrzeby.

Zaplanuj swoją przyszłość

Zamieszczony obok artykuł został opracowany w ramach projektu edukacji finansowej ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ na podstawie materiału przygotowanego przez eksperta Narodowego Banku Polskiego. Więcej informacji o projekcie na stronie www.witrynawiejska.org.pl, a także pod nr. tel. 22 636 25 70.

Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconych tematyce zarządzania swoimi finansami, w każdą środę stycznia pomiędzy godz. 18 a 19 w radiostacjach Polskiego Radia:
Radio Białystok (99,4),
Radio Dla Ciebie (101)
Radio Kielce (101,4)
Radio Koszalin (98)
Radio Kraków (101,6)
Radio Lublin (89,9)
Radio Łódź (99,2)
Radio Opole (101,2)
Radio Rzeszów (106,7)
Radio Szczecin (92)
Radio Wrocław (102,3)
Radio Zachód (103)

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego. Więcej na temat zarządzania domowymi finansami można znaleźć na stronie www.NBPortal.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także