Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótsza, intensywna

Ks. Artur Stopka: Skąd wiadomo, że Benedykt XVI wybiera się do Polski?

Bp Kazimierz Nycz: – Papież kilkakrotnie dawał sygnały i głośno mówił o tym, że następna wizyta będzie w kraju Jana Pawła II. Powiedział nawet, że gdyby nie to, iż Poprzednik zaplanował Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, nigdy by się nie odważył pierwszej wizyty robić w Niemczech. Oficjalnie wiadomość o planowanej pielgrzymce przekazał abp Stanisław Dziwisz, który był do tego upoważniony, wiedział też, że czerwiec przyszłego roku Benedykt XVI polecił współpracownikom przewidzieć na wizytę w Polsce.

Jak długo potrwa ta pielgrzymka?
– Przyjęta przez nowego Papieża zasada jest taka: jego wizyty będą intensywne, ale krótsze niż Jana Pawła II. Pielgrzymka do Polski potrwa prawdopodobnie tyle, ile wizyta w Niemczech – cztery, pięć dni.
Które miejscowości odwiedzi Benedykt XVI?
– Pewne papieskiej wizyty mogą być Warszawa i Kraków. Może w odwrotnej kolejności, ponieważ będzie to pielgrzymka ze względu na pamięć poprzedniego Papieża. Inne miejscowości nie powinny sobie robić wielkich nadziei.

Czym – oprócz długości – ta pielgrzymka będzie się różnić od wizyt Jana Pawła II?
– Chciałbym, żeby Benedykt XVI, podobnie jak to uczynił w Niemczech, pokazał swoją inność, a równocześnie umiejętność równie dobrego nawiązywania kontaktu z ludźmi. Chciałbym, żeby się potwierdziły słowa kard. Meisnera, który powiedział w Częstochowie, że dziękuje Polsce za Jana Pawła II, za Kolonię i za to, że Polacy kochają nowego Ojca Świętego bardziej niż Niemcy. Uważam, że bardzo dobrze przyjęliśmy Benedykta XVI i pokazaliśmy, że Jana Pawła II kochaliśmy nie dlatego, że był Polakiem.

Jakie nadzieje Kościół w Polsce wiąże ze zbliżającą się papieską pielgrzymką?
– Myślę, że Benedykt XVI przyniesie uporządkowanie naszego myślenia chrześcijańskiego, naszego spojrzenia na to, czego naucza Kościół. Papież potrafi mówić o sprawach niezwykle ważnych i trudnych w sposób prosty. Oczekuję spokojnego podjęcia spraw Kościoła, pokazania współczesności w świetle nauczania Kościoła.

Kazimierz Nycz, biskup koszalińsko-kołobrzeski, organizator ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama