Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nie będziemy wskazywać palcem

Alicja Wysocka: Akcja Katolicka w swojej przedwyborczej odezwie apeluje do Polaków o oddawanie głosów na osoby wierne wartościom chrześcijańskim, otwarte na dialog i kompetentne w sprawach publicznych. To dość szerokie pole wyboru. Czy nie lepiej bardziej skonkretyzować te kryteria i wskazać jedną czy dwie partie, na które należy głosować?

Halina Szydełko: – Owszem, szeregowi członkowie Akcji Katolickiej prosili o wskazanie konkretnej osoby i partii, także niektóre ugrupowania polityczne kontaktowały się z nami, chcąc wywrzeć nacisk czy prosząc o poparcie, ale przecież nie możemy tak robić. Akcja Katolicka ma formować ludzi również do myślenia. Pokazywanie palcem list i kandydatów jest niedojrzałe i niepoważne. Nie na tym polega demokracja. Ludzie są rozsądni, sami potrafią dobrze wybrać, choć wiele osób jest zniechęconych trudną sytuacją w kraju, brakiem dialogu ze społeczeństwem, bezrobociem, brakiem perspektyw. W naszej deklaracji zwracamy uwagę na potrzebę uczciwości, zwłaszcza teraz, gdy wokół tyle afer. Mówimy zarazem, że to nieprawda, że nie ma ludzi uczciwych. Oni są i trzeba ich poszukać, również w Akcji Katolickiej i innych ruchach kościelnych. Oprócz wskazówek, czym się kierować w wyborach, przede wszystkim apelujemy o frekwencję, bo nieobecni nie mają racji.

Czy Akcja Katolicka nie powinna bardziej zaangażować się w życie publiczne?
– W życie publiczne tak, ale nie w politykę w ścisłym tego słowa znaczeniu. Akcja ma formować ludzi, którzy podejmowaliby wyzwania również w życiu politycznym.

To są zapewne partie z prawej strony politycznej.
– Ależ oczywiście. Akcja nie ma swoich ludzi na lewicy. Wiem też, że naszych członków nie ma w partiach postrzeganych jako liberalne.

A gdyby któryś z członków Akcji startował z listy partii liberalnej?
– Trudno gdybać, to zależy, co to za partia i jaki ma program. Jeśli byłaby to partia popierająca eutanazję, aborcję, to nie wyobrażam sobie, żeby ktoś taki był w Akcji Katolickiej. Musielibyśmy się poważnie zastanowić nad taką kandydaturą.

* Halina Szydełko, prawnik, prezes Akcji Katolickiej w Polsce

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama