Nowy numer 39/2022 Archiwum

Ciągle aktualna opowieść

Obchodzona w tym roku 80. rocznica powstania Armii Krajowej to okazja do przypomnienia placówki kultywującej pamięć o jej żołnierzach – Muzeum AK im. gen Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Nie jest ono tak popularne jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Z pewnością jednak jest to placówka warta odwiedzenia – zarówno ze względu na ogromną, często unikatową kolekcję eksponatów związanych z dziejami AK, jak i spójną oraz logiczną opowieść o największej konspiracyjnej armii w czasach II wojny światowej. Patronem muzeum jest gen. Emil Fieldorf, pochodzący z Krakowa organizator i dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, czyli Kedywu. Po wojnie więzień sowieckich łagrów, stracony w Warszawie po sfingowanym procesie w lutym 1953 r. Jego biografia oddaje cały dziejowy tragizm pokolenia, walczącego o niepodległość z dwoma okupantami, a później represjonowanego i mordowanego w Polsce Ludowej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 38/2022 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się