Nowy numer 38/2023 Archiwum

Romantyczna jesień

Na jesień Teatr Telewizji zaplanował dla swoich widzów interpretacje tekstów czołowych przedstawicieli polskiego romantyzmu. W programie znajdziemy premiery utworów z literackiego kanonu, nie zabraknie też komediowego humoru i tematów historycznych.

Rok Romantyzmu Polskiego to doskonała okazja, by odświeżyć na scenie arcydzieła pochodzące z tej epoki. Na literaturze romantycznej oparte zostały aż trzy premiery tego sezonu. Pierwsza z nich, „Rewolwer” Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Adamczyka, już za nami. Na listopad zaplanowana została premiera „Kordiana” Juliusza Słowackiego w reżyserii Zbigniewa Lesienia. To trzecie, po wybitnych adaptacjach Gustawa Holoubka i Jana Englerta, podejście Teatru Telewizji do tego dramatu. Cykl romantycznych premier zamknie „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Machowskiego, który wcześniej zaadaptował dla Teatru Polskiego Radia „Grażynę”. Tamta realizacja została wyróżniona nagrodą Don Kichot za debiut reżyserski. Nowy spektakl zapowiada się jako kontynuacja artystycznej opowieści bazującej na litewskiej historii o zdradzie i jej cenie oraz poświęceniu i jego granicach.

W jesiennej ramówce nie zabraknie też projekcji powtórkowych. Zobaczymy m.in. „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego i „Pierścień wielkiej damy” Cypriana Kamila Norwida. Inne powtórki przypomną o ważnych rocznicach. 19 września, w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Łapickiego, zobaczymy wyreżyserowaną przez niego „Sztukę konwersacji” Kazimierza Brandysa, a w 100-lecie śmierci Janusza Krasińskiego wyemitowana zostanie opracowana na podstawie jego tekstu „Czapa” . Z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej widzowie zostaną zaproszeni na wyjątkową inscenizację „Apolla z Bellac” Jeana Giraudoux. Ta jednoaktowa komedia, wystawiona w 1958 r., była pierwszym zarejestrowanym i zachowanym przedstawieniem Teatru Telewizji. Teraz zostanie ono powtórzone jako spektakl grany na żywo, w reżyserii Anny Wieczór.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast