Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polacy na podium

Wojciech Nowicki wygrał konkurs rzutu młotem w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium, a Adrianna Sułek zdobyła srebrny medal w siedmioboju.

Wojciech Nowicki wygrał konkurs rzutu młotem w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Srebrny medal zdobył Węgier Bence Halasz, a po brąz sięgnął Norweg Eivind Henriksen. Paweł Fajdek zajął czwarte miejsce.

Halasz w trzeciej serii poprawił rekord żywiowy na 80,92 i wyprzedził Nowickiego. Polak wrócił na prowadzenie, gdy w piątej serii rzucił 82,00. To najlepszy w tym roku wynik na świecie. Henriksen w najlepszej próbie uzyskał 79,45. Ten wynik pozwolił mu wyprzedzić Fajdka.

Pierwsze dwa rzuty Fajdka nie były mierzone. W kolejnych próbach uzyskał 78,43, 78,49, 79,03 i 79,15. Pięciokrotny mistrz świata ukończył rywalizację tuż za podium.

Przeczytaj też: Lekkoatletyczne ME - dwie Polki na podium, Bol najlepsza na 400 m

Adrianna Sułek zdobyła srebrny medal w siedmioboju. Sułek była trzecia po sześciu konkurencjach, ale czasem 2.09,49 wygrała bieg na 800 m i wskoczyła na drugie miejsce. Rekordzistka Polski zdobyła łącznie 6532 pkt.

Złoty medal zdobyła Thiam, która zgromadziła 6628 pkt. Belgijka triumfowała również cztery lata temu podczas ME w Berlinie. Brąz wywalczyła Annik Kalin, która poprawiła rekord Szwajcarii - 6515. Paulina Ligarska z dorobkiem 6090 pkt została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji.

Srebrny medal mistrzostw Europy jest największym sukcesem w karierze 23-letniej Sułek. W lipcowych mistrzostwach świata w Eugene zajęła czwarte miejsce.