GN 43/2020 Archiwum

Matrioszka

Ludowa rosyjska zabawka matrioszka składa się z kilku drewnianych figurek, wkładanych jedna w drugą. Wszystkie one są kopią centralnej postaci, tkwiącej w środku układanki.

Wydaje się, że skład rosyjskiego rządu od wielu lat budowany jest w systemie matrioszki. Zmieniają się premierzy i ministrowie, ale w środku zawsze jest Putin. Nagła dymisja rządu Fradkowa pokazuje, że jedynym źródłem władzy w Rosji jest jej prezydent.

Nie było bowiem żadnych powodów, poza doraźnymi potrzebami urzędu prezydenckiego, aby rząd zmieniać. Gabinet Fradkowa działał od wiosny 2004 r. i uchodził za sprawny i kompetentny. Przeprowadzone niedawno badania opinii publicznej dawały mu pozytywną ocenę ponad 39 proc. Rosjan, a zaczynał przy wsparciu zaledwie 26 proc.

Przeciwko kandydaturze Zubkowa protestowali tylko komuniści, ale ich głos coraz mniej się w Rosji liczy. Putin chciał Zubkowa i to było rozstrzygające. Być może rzeczywiście będzie on także przyszłym prezydentem Rosji. Faktyczna władza pozostanie jednak nadal w rękach Putina i szefów resortów siłowych, od dawna decydujących o losach Rosji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama