GN 43/2020 Archiwum

Pozwolono na tworzenie hybryd

Brytyjskie władze zgodziły się na tworzenie ludzko- -zwierzęcych embrionów. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Komisja ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka wydała zgodę na to, by w celach badawczych do zwierzęcej komórki jajowej wstrzykiwać ludzki materiał genetyczny. Z tak powstałych embrionów naukowcy chcą pobierać tzw. embrionalne komórki macierzyste. Te z kolei interesują naukowców, bo mają niespotykaną właściwość przekształcania się w każdą tkankę organizmu. Naukowcy uważają, że dzięki takim cechom uda się w przyszłości uleczyć chorych na Alzheimera i Parkinsona, a także tych, których rdzeń kręgowy jest uszkodzony.

Ośrodek naukowy chcący tworzyć ludzko-zwierzęce embriony (tzw. embriony hybrydowe) za każdym razem będzie musiał wystąpić o pozwolenie, a urzędnicy i odpowiednie komisje mają patrzeć badaczom na ręce jak nigdy dotąd.

Eksperymenty z hybrydowymi embrionami będą mogły być przeprowadzane tylko do 14. dnia ich życia. Później hybrydy będą niszczone. Większość Brytyjczyków nie widzi w tym nic złego. Za pozwoleniem na tego typu eksperymenty lobbowało wielu naukowców (w tym kilku laureatów Nagrody Nobla), lekarze i politycy. Oburzony jest natomiast Watykan. Tworzenie i eksperymentowanie na hybrydach nazwał „potwornym aktem przeciwko ludzkiej godności”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama