Nowy numer 44/2020 Archiwum

W obronie chrześcijan

IRAK, WIELKA BRYTANIA. Powstała chrześcijańska organizacja charytatywna „Iraccy Chrześcijanie w Potrzebie” (Iraqi Christians in Need – ICIN), która będzie zbierać fundusze na żywność, lekarstwa i edukację dla prześladowanych w Iraku chrześcijan. Organizacja została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii.

Przed rozpoczęciem wojny w 2003 r. w Iraku żyło 1 milion 200 tys. chrześcijan. Największa grupę wyznawców Chrystusa stanowili katolicy obrządku chaldejskiego, których było 800 tys. Obecnie ponad połowa irackich chrześcijan przebywa na uchodźstwie, żyjąc w nieludzkich warunkach w Jordanii, Syrii i w Turcji.

O prześladowaniu chrześcijan w Iraku mówi m.in. apel Centralnego Związku Stowarzyszeń Asyryjskich w Niemczech, opublikowany 20 czerwca w Augsburgu. Stwierdza on, że „na oczach świata dokonuje się ludobójstwo chrześcijan w Iraku”.

Centralny Związek Stowarzyszeń Asyryjskich w Niemczech zaapelował do Unii Europejskiej oraz do ONZ, by w swoim planie działań politycznych umieściły sytuację chrześcijan w Iraku. Podkreślono, że chrześcijanom w Iraku potrzebne jest większe bezpieczeństwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama