Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rosjanie nie chodzą do cerkwi

Rosja. Według najnowszych badań, 56 proc. Rosjan przyznaje się do Kościoła prawosławnego, około 33 proc. uważa się za ateistów, a pozostali należą do innych wspólnot i związków wyznaniowych i religijnych.

Takie dane przedstawiła rosyjska agencja Interfax, powołując się na badania przeprowadzone przez moskiewski Ośrodek Analityczny Jurija Lewady. Badanie przeprowadzono w połowie lipca. Uczestniczyło w nim ponad 2 tys. Rosjan.

59 proc. respondentów stwierdziło, że w ogóle nie uczestniczy w obrzędach religijnych. Tylko 2 proc. badanych co tydzień chodzi do kościoła, 4 proc. – raz w miesiącu, 19 proc. – kilka razy w roku, a 16 proc. chodzi do cerkwi raz w roku lub rzadziej. 78 proc. pytanych wyznało, że nigdy nie przystępują do Komunii, a mniej lub bardziej regularnie robi to jedynie 3 proc. Rosjan.

Poprzedni podobny sondaż przeprowadzono w Rosji w 2005 roku. Wówczas regularnie uczestniczyło w nabożeństwach o 4 proc. ankietowanych więcej niż według ostatnich badań. Według Ośrodka Lewady, 79 proc. ankietowanych spośród tych, którzy należą do jednego z wyznań chrześcijańskich lub oświadczyli, że są niewierzącymi, to osoby ochrzczone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama