Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sekretarz papieży biskupem

Ukraina. Ksiądz prałat Mieczysław Mokrzycki (na zdjęciu), długoletni sekretarz osobisty Jana Pawła II, a od dwóch lat Benedykta XVI, został mianowany arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego.

Oznacza to, że w przyszłości zastąpi na stanowisku metropolity lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego, który 21 sierpnia skończy 81 lat.

46-letni ks. Mokrzycki pochodzi z Polski. Urodził się w 1961 r. na terenie administratury apostolskiej w Lubaczowie. Święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego administratora apostolskiego archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, bp. Mariana Jaworskiego, przyjął w 1987 r.

Cztery lata później, po odtworzeniu organizacji kościelnej na Ukrainie, został inkardynowany do archidiecezji lwowskiej, po czym wyjechał na studia do Rzymu. W 1996 r. obronił doktorat z teologii na Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.

Pracował już wtedy od roku w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W 1996 r. został sekretarzem Jana Pawła II, a po jego śmierci – także jego następcy Benedykta XVI. Wraz z kard. Jaworskim był w ścisłym gronie osób obecnych przy śmierci Papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama